cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

9 + 13 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • vücudu ayıplamak

  İngilizce bodyshaming

  güzellik standartlarına uymayan insanlara uygulanan psikolojik şiddet türü.


  insanı bedeniyle uyum ve memnuniyet içinde yaşamaktan alıkoyar, beğenilme ve kabul edilme ihtiyacımızı başkalarının bize bakışından doğru suistimal eder.


  güne sadece uzuvlarımızın çalışıyor olmasından dolayı bir minnetle başlamak varken, vücudumuzun mütevazı muhteşemliğini görmezden gelip onu beğenilecek standartlara erişmediği sürece sevgiden yoksun bırakmamıza sebep olur.


  sıska, şişko, çirkin, tipsiz, dombili, kurugöt gibi aşağılayıcı kelimelerle uygulanan bu şiddet türüne karşı sapasağlam bir farkındalık geliştirmek elzem.


  bedeninizi sevin, ona teşekkür edin. her gece uykuya dalıp bedeninizi tek ediyorsunuz. sabah geri döndüğünüzde size tüm sevgisiyle kapısını açıyor, bütün gün ne isterseniz yapmaya çalışıyor. ona uygulanan tüm şiddete rağmen. tıpkı inekler gibi, koyunlar, kuzular gibi, sevgi ve saflıktan asla kopmadan.


  aynanın karşısına çırılçıplak geçin ve bedeninizin her yerine teşekkür edin. onun hakkında yorum yapmaya cüret eden herkesin de haddini bildirin.

  Anoreksiya nevrozalı bir kardeşle uzun süre uğraşıyorum bunu ona anlatmaya çalıştım ama izlediği anime film diziler malesef onu kötü etkiledi bunları kökten kesince yavaş yavaş düzelmeye başladı.

  Body positivity denilen sjw zırvalığıyla ilgili birkaç bir şey yazmak istiyorum. öncelikle Obez insanların da sağlıklı olabileceği ile ilgili bir yanlışı düzeltmek gerekli. Vücuttaki fazla yağ karın (abdomen) içinde birikir. Karın içi yağ, enflamasyonu tetikleyen ve başlatan bir dizi molekülü ortaya çıkarır. Bu moleküllere iltihaplı sitokinler (inflammatory cytokines) denir. İltihaplı sitokinler vücudun her tarafında enflamasyon durumunu yaratırlar. Eğer obezsen vücudun enflamasyon ile savaşıyor demektir. Enflamasyon da vücutta her türlü hastalığa zemin hazırlar. Yani bilimin söylediği şey: eğer obezsen sağlıklı değilsin. Body positivity denen sosyal hareketin mantıksız olmasının nedeni, bireye içinde bulunduğu obezlik/şişmanlık durumunun "okay" olduğunu telkin etmesidir. Obez ya da şişman olmak "okay" değildir. Bunun sebebi de, obez/şişman bireyin sağlığının çok ciddi risk altında olmasıdır. Hiçbirimiz obez insanların kilolarıyla dalga geçmiyoruz yoksa. Fakat eğer fazla kilolardan kurtulup sağlıklı olunmak isteniyorsa birey içinde bulunduğu durumdan rahatsız olmalıdır. Rahatsız olmalıdır ki harekete geçsin, fazla kilolarından kurtulsun ve sağlıklı olsun. Aksi halde body positivity'nin sağladığı konfor alanında, bireyin zayıflaması ve sağlıklı bir hale gelmesi hiçbir zaman mümkün olmuyor zira.


  irrasyonaliteye karşı mantık, rasyonalite ve bilimle kalın.


  özet: gerçekler > insanların hisleri

  Üstüne vazife olmayan insanların -ki bu fikrini sormadığımız herkes oluyor- karşısındaki kişinin fiziksel özellikleri hakkında olumsuz yorum yapması. Yeme bozukluğu geçmişi olan biri olarak sık sık mücadele ettiğim durum. Henüz ergenlik çağındayken pek maruz kalıp sanki bedenimin olduğu şekil benim suçummuş gibi cevap veremezdim, şimdiyse (54 kiloyum ama insanlar fikir beyan edecek bir nokta buluyorlar) en hafifinden "işine bak" "bedenim benim meselem" şeklinde yanıtlarla karşılık veriyorum. Sevgili ülkemde sadece aşırı kilolu/zayıflara değil açık giyinenlere de -özellikle giyindiği şeyi giyinenin beden yapısına yakıştırmadılarsa- yapılır ve kişi zamanla bedenini utanıp saklaması gereken bir şey gibi görür.


  Eğer değer verdiğimiz, samimi olduğumuz bir kişinin sağlığını etkileyen bir durum varsa bunu fizyolojik ve tıbbi yönlerini anlatarak açıklayabiliriz. "Çok kilolusun/zayıfsın" diyerek değil.


  Onun dışında bizi ilgilendirmeyen meseleler karşısında çenemizi kapasak, önümüze baksak, işimize baksak...

  Değil mi?

  vegan olduktan sonra 6 ayda 6 kilo verdim. ay nasıl bir ferahlık geldi anlatamam. sadece 6 kiloyla bile bu kadar ferahlanıyorsa kim bilir daha fazla verince neler olur. kimsenin kilolarıyla dalga geçilmesi güzel bir şey değil tabi ki ama kilolu olmanın da savunulacak hiçbir tarafı yok arkadaşlar. kendimizi kandırmasak mı acaba ?
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk