cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

11 + 10 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • vejetaryen

  /
  2
  sadece et tüketmeyen diyet türü, veganların aksine vejetaryenler süt ve süt ürünleri, yumurta gibi ürünleri tüketirler.
  gittikleri mekanlarda çok rahat yiyecek buluyorlar, bizler gibi garsonla savaş vermiyorlar. her şeyin farkında olup yine de hayvanlardan neden yararlanmaya devam ettiklerini anlayamadığım, her vejetaryen söylemimde beni eksileyen topluluktur. veganlardan daha agresif olduklarını düşünüyorum.
  Çoğu vegan için naveganlıkdan veganlığa geçiş basamağı.

  Veganlık keşke hepimiz için bir anda kendimizi içinde bulabileceğimiz bir durum olsa. Malesef herkes bir anda o bilince, iradeye ve güce sahip olamayabiliyor. Bir çok vegan vejeteryanları kendi cephesinde görse de tek tük de olsa vejeteryanlara karşı bir vegan öfkesi mevcut. Naveganların zaten saçma saldırılarına maruz kalan bu gruba bir de veganlar saldırmasa keşke.
  vegan olmadan önce 19-21 yaş arası dönemde içinde bulunduğum grup. bir arkadaşım sayesinde asla düşünmediğim bu yola girmiştim. vejetaryenlik hakkında çok fazla negatif yorumlar var ve sanırım ben pek de doğru bulmuyorum bu yorumları. vejetaryen olmasaydım asla vegan olamayabilirdim. bir geçiş olarak güzel bir yol.
  eğer amaç hayvan sömürüsüne son vermek ise, doğaya, çevreye ve bu gezegeni paylaştığımız canlılara yaptığımız zulmün kefaretini ödemek ise, izlenmesi gereken tek yol vegan olmaktır. Ancak, herkes hemen vegan olamayabiliyor, evet kırmızı alarm çalıyor gezegenin her tarafında ama bu bir farkına varıp, bağlantıyı kurduğumuz ve hayatımıza adapte ettiğimiz bir süreç, herkesin hızı farklı olamayabiliyor, olsun varsın vejetaryen olduktan sonra yolun sonu veganlıktır.

  Bence veganliga geçişin bir basamağı. Hayvanları çok çok sevmeme rağmen, bilinçsizce uzun süre dostlarımı yedim :( şu an vejetaryenim, veganliga hazırlanıyorum. Kozmetikyen, giysilerime dikkat ediyorum. Süt, yumurta ve tüketmesem de hazır gıdalarda dikkat edemiyorum ama kısa sürede olacak biliyorum.

  Yakın çevreme olmalarını tavsiye ettiğim şey veganlıktan ziyade vejetaryenlik oluyor. Sebepleri;

  -Uygulamanın daha kolay olması.

  -Hayvanların çıktısından ziyade kendisini tüketmenin ölümle, zalimlikle, vicadansızlıkla daha net bağlantısının kurulabilmesi.

  - Veganlığın insanların gözünde "aşırı" olma algısının hepten konudan uzaklaştırabileceğine, pes ettireceğine ve korkutacağına olan inancım.


  İnsanlar vejetaryen olduktan sonra veganlığın aslında hiç de zor olmadığını anlayacak, vegan olmadığı müddetçe hala sömürünün bir parçası olduğunu daha net görecektir.

  Yaşamımı şekillendiren bilinçli bir tutum.

  Sanırım hayatımda aldığım en doğru karardı 7 yıl önce.

  Ve buna diyet demek, et bize helal kılınmış demek kadar absürd bir şey.  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk