cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

13 + 11 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
  • veganlık ve vejetaryenlik arasındaki farklar

    Veganlık hayvan kullanımını sonlandırmak, vejetaryenlikse hayvan kullanımını sürdürmektir. Üstelik en acımasız alanlarda, sürekli bir esaret, işkence ve ölüm döngüsünün destekleyicisi olarak. Bireysel yaşantısında vegan olmak adına vejetaryenliği bir geçiş süreci olarak gören, konuya dair etik bilinç düzeyini artırma derdindeki kişileri meclis dışında tutmalı, her durumu aynı sepette değerlendirmemeli elbette. Ama özellikle veganlık savunusunu vejetaryenlik önerisiyle ortaya koymanın insanları içinde oldukları sömürü düzeninden bir başka sömürü düzenine yönlendirmek olduğunu vurgulamak gerek. Hayvan kullanımını sürdüren bir bireyin içinde bulunduğu konfor alanından hayvan kullanımını sürdüreceği bir başka konfor alanına yönlendirmenin orta ve uzun vadedeki handikaplarının farkında olmak; bir konfor alanı var ise onun da veganlık olduğunun her fırsatta altını çizmek gerek. Öbür türlü, yıllarca vejetaryenlikle övünerek hayvanlar için yapabileceğini yaptığını düşünen bireylerin yerleşik hale gelmiş problemli anlayış, fikir ve savunuları olumlanmış oluyor. Niyet bu olmasa da.
    kimseyi hedef almadan, kavram üzerinden konuşmak daha bütünleştirici gibi geliyor bana da. benim gözümde, evet veganlık felsefesi olan bir yaşam biçimi, vejetaryenlik ise, niyeti ne kadar olumlu da olsa hatta veganlık ile aynı motivasyona da sahip olsa, netice itibarı ile diyetten öteye gidemiyor. 4 yıldır veganım ve öncesinde 2 yıl vejetaryendim, benim bu farkı anlamam 2 yılımı almış, umarım herkes kısa ya da uzun sürede ama bir şekilde aradaki farkı anlar.
    vejetaryenlik benim için bir ara dönemdi, ama o zaman bundan haberim yoktu tabi. 19 yaşımdayken bir arkadaşım sayesinde bir anda et yemeyi bırakmıştım. benim için büyük bir şeydi bu, sonrasında hayvan deneylerinin farkına vardım o ürünleri bıraktım. veganlık asla aklımda yoktu. o kadarı benim için fazla diye düşünüyordum. 21 yaşıma birkaç hafta kala yine birden vegan oldum. yeme-içme kısmı en kolay kısmı gerçekten, hayatım her yerinde hayvan sömürüsü var. veganlığı erteleyen vejetaryenler varsa aramızda gerçekten çok kaynak var internette. facebookta çalışan vegan mesela çok yardımı oldu. instagramda, youtubeda da hesaplar var. bir anda mükemmel olamayız, olmamıza gerek de yok. bir adım atın emin olun gerisi geliyor. evet insanlar destek vermeyecek size ama ihtiyacınız da yok onların desteklerine.
    vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk