cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

10 + 5 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • veganlığın kapsamı

  'aaa vegan mısın? Yemek bulmak zor olmuyor mu?' sorusuyla aklımdan geçen 'sen bir de bunun temizlik ürünleri, kıyafetler, kişisel bakım ürünleri almasını görsen...' deyip önyargı yapmasınlar diye hemen dile getirmediğim kapsamdır. Kafanızda oturttuğunuz an hepsi kolaylaşır, keyif verir.
  gerçekten alışamayacağımız hiç bir şey yok insanlık olarak, markette x bir ürünü gördüğümde "bunda kesin peynir altı suyu tozu vardır" diye düşünüp, baktığımda gerçekten içindekiler bölümünde olduğunu gördüğümde, alışveriş yaparken tercih değişikliğine ne kadar kısa sürede adapte olduğumu fark ediyorum.
  Ama gerçekten sıfırdan birisine anlatırken, bitmek bilmeyen konuşmamı da fark edip, hakkaten gidilecek yol uzun olabiliyormuş dediğim de oluyor. kapsamlı iş vesselam ama bu dünyaya saygımız, sorumluluğumuz, diğer canlılara duyduğumuz saygımızın, yaşamı paylaşma isteğimizin karşılığı olan kapsamdır, o yüzden kolaydır.
  veganlık; hayvan hak ve özgürlüğü temelinde; ırk, cinsiyet (kadın ve lgbti+ bireyler) ayrımı ile her türlü insan-doğa, insan-hayvan, insan-insan sömürüsüne karşı yoğun bir meydan okumayı kapsamaktadır.
  vegan society tanımı: Veganism is a way of living which seeks to exclude, as far as is possible and practicable, all forms of exploitation of, and cruelty to, animals for food, clothing or any other purpose.

  kısacası kırmızı çizgisi hayvan kullanmamak ve hayvanları mülk statüsünden çıkartmak denebilir. ama tabii ki en güzeli bi veganın liberal olmasıdır bence. hayvan özgürlüğünü savunan birinin otokrat yönetim şekillerine veya bireysel özgürlük düşmanı, kollektivist yanlı, mülkiyet karşıtı ideolojilere sempati beslemesini de hep çok ilginç bulmuşumdur. ki zaten dünyada da gittikçe büyüyüp gelişen, çeşit çeşit vegan ürünler üreten vegan marketin büyümesine olanak sağlayan yine liberal hükümetlerdir, liberal dünya görüşüdür, mülkiyet haklarıdır ve en önemlisi serbest piyasa ekonomisidir.
  Veganlık denildiği vakit ilk akla gelen hayvan yememektir ancak mevzu sadece hayvan yememek değil hayvanların kullanıldığı her şeyi hayatından çıkartmak minimize etmektir.
  Etrafında bununla ilgili dolaylı yada direk farkındalık yaratandır.
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk