cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

8 + 16 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • veganlığın hayatınıza yerleştirdiği alışkanlıklar

  vegan olmakla birlikte istemli ya da istemsiz kazanılan alışkanlıklar.


  benim hayatıma getirdiği en bariz alışkanlık etiket okuma. alacak olsam da almayacak olsam da istisnasız her şeyin ama her şeyin içindekiler kısmını okuyorum. o derece ki artık ingilizce ve türkçe dışındaki diğer dillerde bile içindekiler kısmını incelediğimde yabancılık çekmiyorum.


  bu başlığı açmama ilham olan rüyamı da buraya iliştireceğim. rüyamda covid olmuşum ve japon bir bilim adamı da covid işin sıvı bir ilaç geliştirmiş. asistanı getirip bana içmem için veriyor ve ben de içindekileri okuyup asistana ben bunu içemem içinde tanımadığım şeyler var diyorum. kızım nerden bilceksin zaten tıp profesörü müsün sen nesin? olsun yine de bilmiyorum işte içmedim sonuç itibariyle. dün de mandala ve jung'un rüya analizlerindeki sembolizm üzerine online bir atölye yapmıştım ve hemen gecesinde bu veganlık patterninin rüyama sirayet etmesiyle dedim psychology of the unconscious forever...

  nerede bir haksızlık, nerede bir adaletsizlik ile karşılaşsam, sesimin çıkmaya başlaması. resmen alışkanlık gibi oldu artık tabi bu beni ben yapan bir öğe haline de dönüşmüş olabilir. çünkü yakın zamanda biraz araştırarak, dinleyerek, okuyarak, bir insanın bir davranışı alışkanlık haline getirmesi için 21, yaşam tarzı haline getirmesi için 90 gün hayatında tutması/uygulaması gerektiğini öğrenmiştim.


  bir diğer en sevdiğim alışkanlık, doğrudan veganlıkla gelmese de ikincil faydalarından birisi olarak girdi hayatıma, çöpleri ayrıştırmak sanırım. evimde organik, inorganik ve cam atıklarım için farklı çöp alanımın olması artık çok hoşuma giden de birşey.

  Kahvaltı

  Yahu meğer ne güzelmiş vegan kahvalti eskiden sabahın köründe yağlı yağlı sucuklu yumurtayı falan dayatıyorlardı. Sosis salamdan kaçarken günün en önemli öğününü kaçırıyormuşum.

  Disiplin👩‍💻🕵️‍♀️🔦💻. Ben cok maymun istahliyimdir diyecektim ama maymunlara karsi yanlis bir genelleme yapildigini fark ettim. O yuzden soyle ifade edeyim: 'sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün bir şeyi, yarın başka bir şeyi beğenme huyunda olan, hevesi çabuk geçen' bir kimseyim. Universitede uc kez bolum degistirdim mesela:


  fizik=> mimarlik => felsefe.


  Her seyi yarim birakma adetim vardir. Ama veganizm hayatima bir disiplin getirdi. Hissedebilen canlilara saygi duyma ve onlarin haklarini koruma konusunda bir farkindalik/hassasiyet/kararlilik asiladi ve bu farkindaligim devamlilik gosteriyor. Bu yuzden veganizmin hayatima yerlestirdigi belirli bir disiplin ve bakis acisi var.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk