cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

4 + 12 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • veganların veganlara nefreti

  Mükemmel veganların, tüm diğerlerini, kendileri gibi mükkemmel hale getirme çabası ve istedikleri kadar vegan olamayınca diğerlerine duydukları nefret.

  Öyle vegan olmaz böyle vegan olmaz şöyle vegan olmaz vs.
  Herhangi bir nefret duyacak kadar yüzyüze tanışıp konuştuğum bir vegan olmadığından (;-;) pek anlayamam ama ille de yoga yapıp budist olup meditasyon yapıp arşa yükselmek, kahvaltıda smoothie içmek, her öğün tofu-seitan-tempeh yemek veganlık değildir; bunu savunanlar veganları kategorize etmek isteyen "diğer" veganlardır. Her canlı sevgiyi hakediyorsa neden diğer veganlara bu sevgiyi vermeyelim? ??
  (bkz:en vegan benim)
  mükemmel vegan yoktur, mükemmel olduğunu zanneden vegan vardır, hiçbirimiz mükemmel olamayız, dünyada henüz buna uygun teknoloji ya da adına ne derseniz o şey yok. çevremde ya da internet üzerinden konuşup görüştüğüm bir vegan tanıdığım yok, instagramda bazen gördüğüm kadarıyla kimse kimseyi beğenmiyor, sebepsiz bir öfke gerilim var ama bunun veganlıkla ilgili değil kişilikle ilgisi olduğunu düşünüyorum. o nefretler de kişi vegan olduğu için veganlığa bağlanıyor, aslında kişinin karakteri bu. eleştirmek için açık arıyor insanlar. çoğu insana göre zor olan bir beslenme ve yaşam şeklimiz var, birbirimizle yarışmak yerine sarılalım sarılalım sarılalım.
  genelde şunları duymaya maruz kaldığımız konu başlığıdır:
  - vegan dediğin çevreci olur. bir vegan nasıl çevreci olmaz ya?
  - vegan dediğin palm yağı tüketmez. palm yağı vegan değildir ki.
  - vegan dediğin eser miktarda ürün tüketmez. eser miktar vegan değildir. içinde var olma riski var.
  - vegan dediğin vegan olmayan markalardan ürün alıp onlara destek vermez. ürünün vegan olması önemli değil.
  - vegan dediğin kimyasal içerik içeren ürün kullanmaz. çevreye çok zararlı.
  - vegan dediğin katkı maddesi içeren ürün tüketmez. sağlığa çok zararlı.
  - vegan dediğin gluten tüketmez, pamuk yağı kullanmaz, gdo' lu ürün tüketmez. zararlı dedik ya.
  - vegan dediğin plastik kullanmaz. geri dönüşümlü olacak kullandığın her şey.

  bu konular ve daha nicesi nefreti körükler mi bilmiyorum, ancak antipati yaratıyor ve negatif enerjiyi tetikliyor sadece. şurada bir avuç insanız, ancak birbirimizin veganlığını ölçmeye, birbirimize kendi inandıklarımızı dayatmaya çalışıyor, birbirimizden uzaklaşıyoruz bu şekilde. veganın tanımı bellidir. üzerine eklenilen her bir tanım kişinin kendi düşüncesini, yorumunu, kişisel bakış açısını içerir ve diğer veganları ilgilendirmez. olay bu şekilde asıl noktadan da sapıyor. naveganlar veganlar için, kendi içlerinde anlaşamıyorlar, veganlık sanki bir din, veganlık diyeti, kuralları kim koyuyor ki, acaba hangisinin dediği doğru, yok ya zormuş bu bayağı, her şeyden de vazgeçemem, gibi düşüncelere kapılıyorlar.

  "etik vegan" gibi kelime oyunları yapmayalım sanki veganlığın derecesi varmış, veganlıkta rütbe olayı varmış gibi. hayvanlara bunu yapmaya hakkımız yok. veganlık yarıştırmayalım. kimse bu düzende yüzde yüz vegan olamaz. bırakalım da onları yapmak ya da yapmamak bize kalsın. bunu başka platformlarda konuşalım. ancak veganlık adı altında değil kesinlikle. açık aramak yerine birlik olalım. empatisi yüksek insanlar olarak sayımız az, çoğalalım el ele vererek. veganlar süper kahraman değiller; muhteşem, dört dörtlük insanlar değiller. herkes kadar insanlar. lütfen birbirimize karşı daha özenli olalım. bağnaz olmayalım. yoksa katı bir din, örgüt gibi algılanması işten bile değil veganlık kavramının.

  vegan bı arkadasım vardı megerse vegan degılmıs hıkayesıne kahvaltı sofrası atmıstı ve hıkayesını benden gızlemeyı unutmustu. Yani o olaydan sonra kımseye karısmama kararı aldım ne bok yıyorlarsa yesınler

  vegan olup insan olamamış o kadar vegan var ki.. veganlık nefreti değil o, neden veganlığı anlayabilmişken insan olmayı beceremediğine olan reaksiyondur çoğunlukla

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk