cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

10 + 10 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • veganların soykırım kelimesini kullanması sorunu

  insan olmayan hayvanların çektikleri acıları betimlemek için soykırım teması kullanılabilen kelime. ben de kullanmışımdır başlarken. Doğru hatırlıyorsam tobias leenaert "how to create a vegan world" isimli çalışmasında bunun biraz ayıp olduğunu söylüyor.

  Çünkü biz navegan insanlara carnivore sistemi "toplama kampı", "soykırım", "kölelik" gibi terimleri kullanarak örneklendirirsek bu yukarıdaki zalimliklere uğramış insanları (yahudiler, ermeniler, afrikalılar vd) ya da onların çocuğu, torunu olanları üzme, tetikleme ihtimalimiz bulunuyor. Şahsen bu sebeple ben bu terimleri kullanmamaya dikkat ediyorum.


  not: Bu konu ermeni soykırımının 106. yıldönümü sebebiyle aklıma geldi yazayım dedim.

  "soykırım" hollywood etkisi ile insanlara, 2. dünya savaşı ile ilişkilendirildi çoğunlukla. yine aynı savaşta japonya'nın çin'de yaptıklarını bilen pek yoktur ya da kamboçya soykırımını bilen yoktur pek, ispanya'nın ve amerika birleşik devletlerinin, amerika kıtasında yerlilere yaptığını da umursayanı pek göremeyebilirsiniz, belki de "batı" kültürü sayılmayan yerlerde yaşananlar, hollywood'un çok dikkatini çekecek türden olaylar değildir. kavram ülkemizde de sıklıkla ermeni soykırımı ile ilişkilendirildiği için, bu kelimeyi kullanmak karşıdakinde binlerce, milyonlarca insanın öldüğü hadiseleri hatırlattığı için "ağır hakaret" sınıfında algılıyor olabilirler. ki bu da aslında "soykırım" kavramının bile altında gizlenmiş "türcülüğü" gösteriyor.

  soy zaten kültürel bir kapsam. soyadı olur, gelinen yöre olur, inanılan din ya da konuşulan dil olur soyu belirleyen. hayvanlara yapılanın adı soykırım değil, katliam olarak nitelendirilebilir. veganlığı savunurken kullanılan, bu bağlamda veganlığın soykırımla bağdaştırılan yönü, zamanında toplumun desteklediği fakat günümüzden bakıldığında büyük bir hata olduğu görülen olaylar üzerinden bir empati kurdurma çabasından kaynaklandığı için çok da yersiz değil. nasıl ifade edildiğine bağlı olarak kitleleri rencide etmeden de söylenebilir gibi.

  Günde 136 milyon tavuğun öldürüldüğü dünyada hayvanlara yapılanları soykırım olarak adlandıramam. soykırım okyanusta damla olarak kalır.

  hayvanlara yapılan soykırımın dik alasıdır. bunu tartışan ise türcülükten kurtulamamış insanmerkezci kişilerdir.

  soykırımdan daha öte bir şey var burada. soykırımda 'bitirmek', 'nihayete erdirmek' vardır. örneğin belirli bir etnik gruptan ya da mezhepten geriye kimse kalmamalıdır. öte yandan mezbaha vahşetinde bir türün, bir cinsin soyu tüketilmiyor, aksine yeni soylar 'yaratılıp' onlar katlediliyor. mezbaha vahşetine ortak olanlar katlettikleri canlıların yok olmasını istemiyorlar. daha çok sayıda 'üretilmelerini' ve sayıları çoğaldıkça daha çok katledilmelerini savunuyorlar. Bu, soykırımdan çok daha korkunç bir şey aslında. şeytanca. saf kötülük. cehennemi bir vaziyet. yani hayvan katliamına soykırım demek 'hafif kalır'.
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk