cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

13 + 10 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • veganların kendini belli etme çabası

  heryerde karşıma çıkan yalan. evet kimlik belirleme konusunda, kendini tanımlama konusunda veganlığı kullanan yok mu, tabi ki vardır. ama bu o kadar abartılmış bir konu ki şu an, yok efendim dünyada herkes konuşmama yemini etse, bu yeminden ilk cayan vegan birisi olurmuş ve "ben veganım" dermiş falan.
  özellikle karşılaşabileceğim navegan klişeleri yüzünden pek söyleme taraftarı değilim vegan olduğumu, yeni bir arkadaş grubu olur bir tanışma ortamı olur, aynı sofraya oturana kadar kimse vegan olduğumu bilmez genelde.

  hatta genelde sofrada bile belirtme gereği duymam, habire hayvansal gıdalar uzatılır durulur, şundan da mutlaka ye, yok bunun da tadına bak falan derken en sonunda bahaneler tükenir, yok almiyim, hayır teşekkürlerin sosyal diyalog boyutunda artık söylenemeyeceği bir eşik vardır. o eşik geçilince en sonunda ağzımdan şu cümle dökülür "teşekkürler beni düşündüğünüz için ama ben hayvansal gıdaları tüketmiyorum." işte o an, tüm sofranın akşam boyunca konuşacağı yeni bir konu vardır artık.

  demem o ki, ortamına göre, sohbet kalitesine göre değişmekle beraber, vegan olduğumu öyle zart diye belirtme gereksinimi duymuyorum ama sürekli veganlar etrafta "merhaba tanıştığımıza memnun oldum, ben veganım" diyormuşcasına yansıtılması çok saçma.
  Veganlik sadece ne yedigin degil ayni zamanda ne ictigin, ne giydigin, nerede yedigin/gezdigin hatta bunlari kimlerle yaptigina kadar etkiliyor. Bu durum benim hayatimin bu kadar icindeyken, neden soylememeliyim ki zaten? Neden benim vegan oldugumu dile getirmemden karsi taraf rahatsizlik duyuyor?

  Onu gectim, gercekten kacari da yok. Daha cok kahve ve bira ile sosyallesen bir insanim. Mecburen mekanlarin vegan sutu, sarap ya da birasi var mi diye sorguluyorum. Ne yapayim? El altindan mi yapayim?
  Bir yerde hayvan sömürüsüne denk gelip vegan olduğunuzu açıklama zorunluluğunuz olduğunda, vegan olmayan insanların (bkz:Navegan) buna bir şekilde şahit olması durumu ve başkalarına açıklama şeklidir.
  aksine hiç belli etmemeye çalışıyorum, mecbur kalınca da ortamına göre bazen veganım demek yerine alerjim var diyorum daha kolayıma geliyor, insan bazen çok yoruluyor. başlık aklıma bunu getirdi.
  ortam kendini belli ediyor, gelebilecek argümanları da kestirebiliyorsunuz genelde. bakıyorum uğraşmak istediğim bir grup değil ya da uğraşasım yok o gün, "ben aslında yoğum" dercesine yaşıyorum sofralarda.

  apaçık söylememeye bile çalışıyorum tepki almamak için. vegan oluşuma tepki almamak için evet doğru anladınız. suç işledik çünkü doğaya duyarlı olarak

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk