cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

13 + 8 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • veganların durmadan vegan paylaşım yapması

  /
  2
  Gereklidir. Şöyle ki; Hayvanların keyif için öldürülmesine herkes lafta karşı. Hayvansal “gıdaları” zorunda olduğumuz için değil keyif için tükettildiğini anlatmak zorundayız. Hayvansal “giyim malzemesi” tüketme sebebimiz zorunluluk olmadığını da. Yani hayvanlara sadece keyif ya da alışkanlık için zarar veriyor ve onları öldürüyor olduğumuzu bir şekilde anlatmak zorundayız. Hayvanları kullanmak zaten doğru bulduğumuz değerlerle çelişiyor.
  Eğer harbi vegansa zaten bunu veganlığa tesvik etmek icin yapıyordur. Gösteriş icin yapanlar 2 3 gün vegan olup bırakan sahtekarlardir.
  Kendi adıma uzunca bir yoldan geçtim geçiyorum, hayat da böyle bi yer bence. Tutup bu günlük vegan bu beş günlük vegan onun şunu bunun bunu yapmaya hakkı var gibi kategorilere ayırmıyorum. Zaten azcık duyarlılığa sahip birisi hayvanlar üzerinde bu kadar ciddi bir şiddet ve tür ayrımcılığını gözlemler. 15 yıldır vejetaryenim, son üç yıldır da vegan. ama vegan olana kadar kendimi baya bi alıştırmam terbiye etmem gerekti. İlk dönemlerde üç gün hayvansal bir şey yemiyor dördüncü gün bir şey yiyip yeniliyordum. Aç kalıyor insan en nihayetinde, tutup da ah ne sahtekarım şu paylaşımı yapamam diye düşünmedim. Ya da üç yılı geçtim artık yazabilirim çünkü bunu hak ettim gibi bir sonuç da çıkarmıyorum. İyi veya kötü bırakayım paylaşsın insanlar, doğru şeyi keskinleştirerek keskin saldırgan nesnelere çevirip, sevmediğim kişilere benzemesem bence daha iyi diye düşünüyorum.
  İçimden geliyor, durduramıyorum... ''Her vegan bir aktivisttir.'' diye bir söz duymuştum ilk günlerimde. O zaman tam anlayamamışım, şu an çok iyi anlıyorum. Her ne kadar ''ben kendime veganım'' desem de, içimde sürekli bir yayma ve paylaşma isteği var.
  Ne zaman nagevan bir sey ikram edilse "teşekkür edip, yiyemeyecegim söylüyorum". Vegan olduğumu öğrendiklerinde, 'aaa, yazık ne yiyorsun sen peki?" Diyorlar. (Her sabah cay, poğaça ve simitle kahvalti edenler 🤣) bende sırf bu sebeple sık sık vegan tabaklarimi paylaşıyorum. "Challeng" gibi bisey oldu bende.
  Sanılanın aksine 'bakın ben veganım, bunu belirtip dikkat çekmek istiyorum' gibi amacı gütmek için yapılmaz. Naveganlar, 'veganlar aktivisttir '' lafını duyunca bir sinirlenip kavgaya tutuşuyor anlamadığım bir şekilde... Bunun asıl amacı veganların bu yolla insanların farkındalığının artrması, insanların bilinçlenmesi-gerçekleri görmesi-,sömürünün azalması, hayvan sevgisinin bir kedinin veyahut köpeğin kafasını okşamaktan ibaret olmadığını görmek; soframızda, kozmetik ürünlerde, 'eğlence' amaçlı aktivitelerde ne kadar kan ve vahşet olduğunu insanlara göstermektir. İnsanların bu yüzyılda pek kitap okuyup belgesel izlediği yok maalesef. Şunu söylemek isterim ki sosyal medyadan bu şekilde çok fazla insanın bu zulmü durdurmasına yardımcı oldum, gerçekten çok mutluyum. Çok fazla eleştri gelicek evet ama zaten benim amacım bunları kavrayabilen kitle için... Gelecek vegan olacak!
  bence oldukça iyi bir harekettir, insana kendini sorgulatır, farkındalık ve bilinç oluşturabilir. nitekim ben de veganların bir şeyler paylaşması sonucunda bu tercihi yaptım. ve sosyal medya hesaplarımda bunlara yer vermeye çalışıyorum.

  hatta nickime "vegan" yazmak bile insanların dikkatini çekip cesaretlenmesine sebep oluyor. bu da oldukça mutluluk verici.
  karşı durduğumuz konu; işkence,sömürü ve ölüm. tabii ki her fırsatta bu konuyu dile getireceğiz. asıl problem bize destek vermediği yetmezmiş gibi bir de Bundan rahatsızlık duyanlardadır.
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk