cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

8 + 11 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • Veganların azlığı ile aşağılanması durumu

  Kaç kişisiniz? kaç vegan var, Dünyayı siz mi değiştireceksiniz gibisine Veganları aşağılamak ve saygı duymamak! Oysa kaç kişi olduğunuz değil neyi savunduğunuz önemlidir.

  1 kisinin gucunu hafife almamak gerek neticede bir insan tum dunyaya virus yayabiliyor.


  dunyayi siz mi degistirecekseniz sozunu kullanan kiside sunlari gozlemliyorum.

  - oncelikle degisimin gerekliligini kabul ediyor ama adim atacak gucu kendinde bulamiyor.

  - dunyayi degistirme sorumlulugunu uzerine almak istemiyor zira aldigi takdirde hayatinda degisiklikler yapmasi gerekecek ve bir suru keyif aldigi seyden mahrum olacak. hayatini yeniden tasarlamasi gerekecek. bu cesarete ve ozguvene sahip olmayabilir. bu sekilde dusunmeye devam ederse kendi hayatinin basrolunde hicbir zaman olamayacak malesef.

  - ben dunyayi degistiremiyorsam kimse degistiremesin hep beraber dibe batalim algisi da tasiyor olabilir. sürüden(cogunluktan) ayrılmamanin daha huzurlu oldugunu dusunmus olabilir. ben bir yanlis yapiyorsam zaten sürü de yanlis yoldadir. hep beraber yanlis yoldan gitmenin rahatligi vardir uzerinde.  2019 verilerine göre dünyada 100 kişiden 1'i vegan. Vejetaryenlerle birlikte bu sayı 8'i buluyor. 2016'da 200 kişiden 1'i vegandı bu arada. Az beklesinler, bir şeyin değişmediğini sananlar ileride torunları "dünyayı neden mahvettiniz? Hayvanları nasıl katledebildiniz?" Diye sorduklarında utançtan yerin dibine girecek.

  aşağılanmak ifadesi yanlış olmuş. hiç aşağılandığımı hissetmedim. bir kişi olmak da gurur kaynağı benim için.


  grup yorum'la cevap verelim.


  bir olsak da bin olsak da:


  "haklıyız, kazanacağız"

  öyle çok siyasi duruşu olan birisi değilimdir ama şunu unutmamak gerektiğini hem kendime, hem de veganlığı, vegan sayısının azlığını konuştuğum kişilere sürekli hatırlatırım, her devrim bir kişiyle başlar, birler bin olur, binler milyon, sonra bir bakmışsın herşey değişmiş.

  4 ya da 5 yıl önce tanıdığım ilk vegan arkadaşıma hiç anlam verememiştim.o kadar zaman sonra ard ardına tanıdığım onca vegan ve evlerinde enfes yemeklerinden ikram etmelerinin üzerinden geçen zamandan sonra yaklaşık 1 ay önce vegan oldum.demem o ki şimdi ben de mücadele katıldım.Günbegün sayı artıyor acele etmeyelim :) Fakat bireysel olarak ve toplu olarak omuz omuza mücadele edelim.sevgiler.

  ilkel kabilelerde yapılan yaşam çemberlerinden birinde kabile büyüğüne sorarlar "toplumları hizaya getiren şey nedir?" diye. kabile büyüğü cevap verir: "bireylerin tek tek önce kendilerini hizaya getirmesidir."  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk