cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

7 + 16 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • veganları iyi ve mükemmel insanlar olarak tanımlamak

  /
  2
  Hepsi olmasa da çoğunlukla böyle. İlk vegan olduğum sıralar herkesi böyle görür hepsiyle tanışmak, arkadaş olmak isterdim. Ama insanın vegan olması karakterinin iyi yönde gelişimi için büyük bir şey olsa da bunun yetmediğini anladım. İlerleyen zamanlarda olayların içinde oldukça bu dediğimi daha iyi anlayacaksınız. Özeleştiri yapmam gerekirse iyi ama mükemmel değilim :)
  veganlığın belli koşullar dışında çok da önemli olmadığını düşündüğümden kaynaklı, insanların karakterlerine aşırı etkileri olmaması gerektiğini düşünmekteyim. kısacası birisi size vegansınız diye iyi davranmamalı. fakat doğru koşullarda veganlık harikulade bir hayat sürdürme biçimidir. ancak yine bir toplum sınıfı oluşturamadığı gibi ikili ilişkilerde de bir üstünlük oluşturamaz.
  Genel olarak hepsinin İyi insan olduklarına neredeyse eminim. Bununla birlikte asla mükemmel değiller.

  En basitinden ben veganların toplumun geneline kıyasla eğitim düzeyi daha yüksek, entelektüel anlamda daha dolu insanlar olduklarını düşünürdüm. Vegansözlükte gördüğüm dilbilgisi ve noktalama işareti hataları, açılmış anlamsız başlıklar, anlam bütünlüğünün olmadığı entryler veganlarla ilgili düşüncülerimi oldukça değiştirdi.

  Örneğin "Tüm yemekleri ben yaparımcılık" diye bir başlık var inanılır gibi değil. Söz konusu başlığın ilk entrysinde yazar ne anlatmak istemektedir? Üç nokta ne amaçla kullanılmaktadır?

  Bu tarzda o kadar çok başlık, göz kanatan yazım hataları dolu o kadar çok entry var ki bir kaç kez bu konuda sözlük yönetimine uyarım oldu ama hala yapıcı bir çözüm bulunamadı.
  insanın mükemmellik takıntısından vazgeçmesi gerektiğini düşünmekteyim, zira insan mükemmel değildir, bence olabilecek kapasitede de değildir. veganların iyi olması ise, bir yerde doğru, bir yerde yanlıştır gözümde. empati kurma yeteneğini iyice geliştirmiş, başka canlar için, en azından başlarda, bu denli "fedakarlık" gösterebilen insanlar, genellikle dış ilişkilerinde de bu tür davranışları kolaylıkla sergileyebilirler ama iyi insan, kötü insan ayırımı her zaman olacaktır, size göre kötü olan, genel kurallara uygun ya da o kişinin yaşadığı toplumun alt bölümleri için (aile vs vs.) normal olabilir. iyilik de kötülük de görecelidir. iyilik motivasyonuyla kötülük yapmanın mümkün olduğu dünyada, kimse bu ayırımı genel kabul görülen (hırsızlık vs. gibi konular dışında) net çizgilerle yapamaz sanki.
  Etik açıdan bir şeyleri doğru yapan insanlar oldukları kesin. Ama insan oldukları ve tüm insanlar kadar hatta en az onlar kadar berbat olabilecekleri de bi gerçek, evet kendimden biliyorum.
  mukemmel insan yoktur. vegan olmak, sadece, insani hem tum canlilara karsi, hem de cevreye karsi son derece adaletli bireyler haline donusturur. hepsi budur. dusuncesini hatirlatan onermedir.

  vegan olmak iyi yöne doğru atılmış büyük bir adım arkadaşlar, her insanın iyi ve kötü yanları olabilir. önemli olan bunu medenice birbirimize söylemek ve birbirimizi anlamaya çalışarak farkındalığımızı arttırmak olmalı. ben veganım herşeyi bilirim tavrını bir kaç kez karşılaştım ama genelde veganlar diğer insanlara göre çok daha duyarlı ve araştırmacı. Bunun yanında bir vegana bak palmiye yağı veya hindistan cevizi yağıda biyo çeşitliliğin ve milyonlarca hayvanın ölümüne yol açıyormuş bir incele istersen dediğimizde bunu senin daha az vegan olduğunu kanıtlamak için değilde bu farkındalığı herkesin kazanmasını istediğimiz için paylaşıyoruz. belki mükemmel olamayız ama daha duyarlı olabiliriz :)


  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk