cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

11 + 11 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • veganım soru sorabilirsiniz

  istanbulda ve ankarada vegan aktivistlerin yürüttüğü etkinlik ve ellerinde taşıdığı dövizde yazan cümle. merak eden gidip soru sorup bilgi alıyor tartışıyor. her hafta sonu bakırköydelerdi bi de sanırım. ekşide gündemde şu an.

  https://eksisozluk.com/veganim-soru-sorabilirsiniz--6228030
  Bana kimse soru sormasın ya googlea sorsun bitkilerin canı var mı yok mu. Tabii ki kişisel sorular olabilir. Mesela vegan olduktan sonra vazgeçmeyi düşündün mü? Zor geldi mi? Yemeyi özlediğin bir şey oldu mu? Vegan olmanın nedeni ne? Gibi kişisel sorular olabilir. balık da mı? Yumurta ne alaka? sonuçta kimse ölmüyor. Bal da mı yemiyorsun? otobüse biniyosun ama! oturduğun sandalyenin yapıştırıcısı! Evlenince nolcak? Çoğunu da emzirmiceksin o zaman? dışında soru soran oluyor mu yoksa benim çevrem mi beyinsiz.
  Bir vegan olarak söylüyorum davranış temelinde misyonerlikle aynı paraleldedir bence. Ve yine benim için körler çarşısında ayna satmak gibi bir şeydir, bilginin bu kadar erişilebilir olduğu günümüzde bu bir aktivizm şekli değildir.
  Herhangi bir ortamda vegan olduğumu bir şekilde öğrenip soru sormak isteyen bireylere ilk söylediğim şey eğer gerçekten merak ediyorsan sorularını not al yarın birlikte birşeyler içip tartışalım böylece bu ortamda yersiz ego savaşlarına girmemiş oluruz şeklinde oluyor.
  Bugünlerde gündeme gelen Ekşisözlük başlığı. Açıkçası bence başlığı açan arkadaşın aldığı sorumluluk takdir edilesi. Evet kimi sorular bildiğimiz e bitkilerin canı, vegan aile bebeğini öldürmüş, neden sucuğu taklit ediyorsunuz vs. gibi bıktıran sorular ancak kimi sorular da düzeyli şekilde sorulmuş ve cevabı doğru şekilde verildiğinde etkili olacak konuları ele alıyor. Ekşisözlüğün ulaştığı kitleyi düşündüğümüzde merak eden google'a yazsın demek biraz iyimser kalıyor. Ekşisözlük hafife alınmayacak kadar etkili bir platform. Hatta merak ettiği konuyu google yerine ilk ekşisözlükte aratan azımsanmayacak bir kitle var. Bu başlığın varlığı, gündemde olması bugüne kadar veganlığı hiç merak etmemiş birini merak ettirecek güce sahip. Bizler vegan olarak bir şekilde etkileşimde olduğumuz herkese karşı belli sorumluluklara sahibiz. Eğer vereceğimiz küçük bir cevabın bir hayvanın daha hayatını kurtarma ihtimali varsa sonuna kadar sabredip makul şekilde cevap vermek zorundayız. Bu başlığın da bu motivasyonla açıldığını düşünüyorum.
  gerçekten çok güzel bi aktivite. ekşide başlığı açan susera dikkat ettim, sabahın 6sına kadar edit yaptı. anne sütü de içmiyor musunuz xd gibi troll sorulara bile düzgünce cevap vermiş.

  her türlü bilgiye ulaşabildiğimiz bi çağdayız evet ama insanlara googlea sor demek biraz da bizim üşengeçliğimizden. şu an vegan olanların tamamı kendi kendine ya dur şu veganizmi googlelayayım diyip mantık çerçevesinde haraket etmedi elbette. hepimiz sağdan soldan duyduğumuz vegan aktivizmine veya arkadaş çevresine göre olduk.

  o yüzden insanlar ne kadar saçma ve troll de olsa bi şeyler sordukça cevap verebilmek çok önemli bence. üstelik ekşi, foseptik medyası yerine türkiye gündeminin takip ediliği, aktrolerin bile maaşlı işbaşı yaptığı çok çok önemli bi sosyal medya aracı. yabancı dili olmayan insanlar için vikipedi kadar bilgi çeşitliliği ve ileri okuma şeysi içeriyor. biri bal da mı yemiyorsun dediğinde küfretmek yerine sakince, 6666. kez de olsa anlatmak lazım.
  şahsen çok kıymetli bulduğum bir aktivite, emeklerine sağlık! Vegan olmak sadece vegan beslenmek ile sınırlı değildir diye düşünüyorum; sebatla anlatabilmek bilmeyene/bilmek isteyene..
  Yazara geçmiş olsun. Ekşi’nin “çok bilmiş cahilleri” ile baş etmek herkesin harcı değildir. Daha arkadaş başlığı açar açmaz bitkiler de acı çekiyorcu biri damlamış. Sanki pusuda bekliyorlar.
  Ekşide bir başlık görmüştüm. Vegan saçmalıkları diye. Ya sen gel bu kitleye veganlığı anlat. Sana soru sormalarını bekle. Sen onlara ne anlatırsan anlat sonuç cümle şu “ya evet haklısında ben yapamam abi et yemeden olur mu?” Zıkkımın pekini ye
  bunun bazı yerlerde yapılmasının gereksiz olduğunu düşündüğüm vegan eylem biçimi.

  ekşi sözlük denildiği an tüylerim diken diken oluyor. o kadar cahiller, bağnaz ve saldırganlar ki. eski türk filmlerinde iftira atılarak adı "kötü kadın" a çıkan masum kadınların mahalleli tarafından taşlanması gibi bir şey. veganlık derin ve etik bir mesele. ekşi sözlük gibi platformlarda yerlere alınacak, avamlaşacak, bayağılaşacak, alay edilecek basit bir kavram değil. en iyisi oradan uzak durmak bir vegan olarak.
  veganlık bir hastalık mı, tarikata üye misiniz gibi sorular gelmiş ekşi sözlükte soruyu soran kişiye. bu insanların gerçek düşüncesi bu mu şaka mı yapıyorlar cidden anlayamıyorum. bu derece nefret nereden geliyor? umarım şaka yapıyorlardır.
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk