cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

11 + 14 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • vegan veteriner hekim

  /
  2
  Olmayı düsündügüm ama cok da emin olamadıgım meslek.
  Simdi tamam klinik hekimi olup sadece kedi köpekle ilgilenince sorun yokmus gibi geliyor ancak ya kullanilacak ilaclarin naveganlîgı, illaki kullanilacak olan navegan mamalar ? Şu anda bu alanda alternatifler az/yaygın olabilir ancak bu hala o meslegi yapmayı meşru kılabilir mi ?
  şehrimde olsaydı kesinlikle tercih ederdim.
  dünya yüzde yüz vegan olmak için uygun bir yer değil, hele türkiye iş seçme konusunda seçeneklerinin olabileceği bir yer hiç değil, vegan olan diş hekimleri de doktorlar da veterinerler de var, her meslek grubuna ihtiyaç var, sen olabildiğince vegan ol. seni diğer hekimlerden ayıran neler olabilir, mesela sahipleri istedi diye köpeklerin kulaklarını kesmezsin, papağan uçamasın diye kanat tüylerini kesmezsin, çok havlıyor diye getirilen köpeğin ses tellerini almazsın, aslında kedi köpekler için bazı konularda bitkisel ilaçlar da var naveganlar yerine öncelikli olarak onları tercih edersin vs. yapabileceğini düşündüğün ve istediğin mesleği seç, genel olarak baktığında sömürüsüz az meslek var, ucundan köşesinden dokunuyor hayvanlara doğaya. müsterih ol, biz dünyaya değil dünya bize ayak uyduracak, yavaş yavaş.
  veterinerlik gibi mesleklerin bildiğim kadarıyla fakülte terbiyesi hayvanların canından daha çok hayvanların verimini arttırma üzerine diye düşünüyorum. güzel bir dilek olsa da arkadaşın yazdıkları ile gerçekler epey farklı. belirli bir maddi gücünüz ve akademik bir çevreniz varsa devam etmenizde sakınca olmaz ama öbür türlü bir vegan için pek de sağlıklı görünmüyor.

  gerçek veteriner hekimlik veganlık ile başlar. empati kurarak düşünürsek bu durumun bir doktorun eve dönüp insan yemesi kadar abes olduğunu görürüz. veterinerlik okumuş biri bana veganlığın saçma olduğunu ve hayvanların elimizden geldiğince yararlanabilmemizi sağlamak amacıyla veterinere gelmesi görüşündeydi. utanmadan şahsi veteriner sayfalarında 'kurbanlık seçiminde dikkat edilecek hususlar' gibi paylaşım yapanlar da görüyorum. Ricky and Morty dizisinde de buna bence nokta atışı yapılarak değinilmişti. veterinerin ''bakın kanunlar ne diyor bilmiyorum ama hiçbir hayvana zarar vermeyeceğime ant içtim. kısırlaştırma, kürtaj, uyutma ve her yemekte onları yemem haricinde.'' cümlesi bence bu ironiyi gayet iyi açıklıyor.

  geçen gün gittiğimiz veterinerde, kız arkadaşımın klima yüzünden üşümesini onun "beslenme şekli"ne bağlayan hekimi gördükten sonra "keşke"li cümlelerimizin en başında gelen şeylerden biri. veteriner hekim dediğimiz kişilerin, en azından, bu konuda herhangi bir insandan farklı bir anlayışı ve bakış açısı olması gerektiğini düşünürken hekimimiz vegan kelimesini bile kullanamadı. evcil hayvanlara karşı tutumunu da pek beğeniyorduk oysaki, insanların -veteriner hekim olup olmadıklarından bağımsız- bu tutumlarının tüm hayvanlar için aynı şekilde işlemediği sert bir şekilde hatırlatılmış oldu.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk