cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

15 + 7 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • vegan trans tutsak ida koçak açlık grevinde

  Ankara Sincan 1 No’lu L Tipi Kapalı Cezaevi’nde yatmakta olan vegan trans tutsak İda Koçak kendisine vegan yemek verilmediği için açlık grevine başladı. İda Koçak bugün, yani 20.2.2020 itibariyle açlık grevinin 8. gününde. Tutsaklar için vegan yemek hakkı 2015 yılında vegan-anarşist tutsak Osman Evcan'ın açlık grevi direnişinin bir kazanımı olarak yasallaşmış olmasına karşılık hapishane yönetimleri vegan tutsakları vegan yemekten mahrum bırakmayı sürdürüyor.
  Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği'nin instagram hesabından paylaşılan ilgili gönderideki açıklama şu şekilde


  Ankara Sincan L tipi cezaevinde tutuklu bulunan vegan trans mahpus İda Koçak, kendisine ısrarla vegan olmayan yemekler verilmesi nedeniyle açlık grevine başladı. Koçak, açlık grevinin 8. gününde.

  Trans aktivist Diren Coşkun, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşım ile İda Koçak’ın açlık grevinde olduğunu duyurdu. Ailesinin görüşüne gitmesiyle açlık grevine başladığı öğrenilen Koçak, kendisine vegan yiyecek verilmesini talep etmesine rağmen ısrarla navegan yemeklerin getirilmesi nedeniyle başladığı açlık grevinin 8. gününde.

  Konuyla ilgili çalışmalara başlayan Pembe Hayat Derneği, Ankara Sincan’da yer alan cezaevinin psikososyal servisi ile iletişime geçerek konuyla ilgili bilgi talep etti. Trans mahpusun maruz kaldığı baskının sosyal medya hesapları üzerinden duyurulması ile de nefret karşıtları tepki göstermeye başladı. #İdayaSesVer hashtagi ile paylaşım yapan kişiler, bu hukuksuzluğun bir an önce son bulması için çağrıda bulunuyor.

  #İdayaSesVer

  link
  ekşi sözlük'te de başlığı açılmıştır. malesef ki ekşi sözlüğün, ilgili link ve haberleri okumayan, okuduğunu anlamayan, hatta çoğunlukla okuduğunu anlamaması kendi ideolojisi ve embesilliği ile doğru orantılı yazar tabanı tarafından abuk subuk yorumlarla karşılanmıştır.

  bence, kendi ruh haliniz için bakmayın ama incelemeki isterseniz, başlık burada.
  "hasta hükümlü ve tutukluya, diyetisyen veya hekimlerin belirleyeceği besinler verilir. inancı gereği veya vegan, vejetaryen (etyemez) türü özel bir beslenme şekline sahip hükümlü ve tutukluların talepleri, iaşe miktarı ile sınırlı kalmak üzere karşılanır. eğitim merkezlerinde de bu uygulama yapılır."
  yönetmelikte böyle bir madde var, nasıl uygulanmıyor anlam veremiyorum.
  İda Koçak'ın vegan yemek talebi açlık grevi direnişinin 9. gününde karşılandı. İda Koçak açlık grevini sonlandırdı. Pempe hayat'ın instagram hesabından açlık grevinin kazanımla sonuçlandığına dair yapılan açıklama link

  İda Koçak'ın, Osman evcan ile birlikte, pek çok imkana sahip olmasına rağmen veganlığın zor olduğunu söyleyenlere örnek olmasını dilerim
  Olması gerekenin olduğu ve ida koçak'ın istediği beslenme şeklinin karşılandığı durum. tek amaç kişi üzerinde psikolojik baskı kurmaktı sanırım. ilgili kurumlarda ne tür zihniyette insanların çalıştığını göstermekte...
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk