cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

10 + 15 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • vegan sevgili, eş

  /
  6
  çevreme göre eşimin de vegan olması benim için büyük "şans" mış, öte yandan aslında süreç kendiliğinden ilerliyor zaten, mesela önce ben vejetaryenken eşim direkt veganlıkla çıktı yola ama ataerkil toplumumuz, özellikle aileler benim kendisini silah zoruyla vegan yaptığıma ve 3 öğün 5 vakit brokolili makarna yedirdiğime inanıyor :) hatta bir kısım, şaka yaptığını zannederek "oo eşin bingöllü mü bide, o zaman kesin senden gizli gizli kebapları götürüyordur" ehemehemehe şeklinde sözde espriler yapıyor, ilk zamanlar laf anlatmaya çabalasam da artık duymamayı öğrendim çok şükür :)
  aynı anda, aynı dakikalarda vegan olmamıza rağmen (belki saniye farkı ile ben önce vegan olmuş olabilirim) kendi ailem dahil herkesin eşimi veganlığa zorladığımı düşünmesi .

  Üstüne,' evlendin ya sırf yemek yapmamak için vegan oldun' diye yine yemek yapmak kadının göreviymişçesine insanların yorum yapması .

  Eşime sen erkek adamsın nasıl et yemezsin tarzı cinsiyetçi,aşağılayıcı yorumlar yapılması..
  bir ihtimal, insanların vegan olmayı, zorlama üzerinden düşünmeleri, kendi davranışlarındaki alışkanlıkları sonucu olabilir. vegan olmayı istekle olabilecek, hür iradeyle verilebilen bir karar olarak görmeme, görmek istememe nedenleri, hayatlarında ciddi bir karar alabilmek, konfor alanını terk edebilmeyi kendi istek ve arzuları doğrultusunda yapamadıklarından kaynaklanıyor olabilir.
  Sevgilinin tanışıldığında vegan olma zorunluluğu yok. Vegan olmayacağından emin olunca zaten artık sevgilim olmuyor.

  Düşündüm de vegan sevgilisi olsa insanın bir şey alırken arayıp "sen bunu yiyebiliyo muydun içebiliyo muydun" "bunu yapabiliyo muydun" "nereye gidelim sen söyle" çünkü vegansın muhabbeti olmasa ne kadar harika bir şey.

  Vegan sevgilim oldu ama o da her şeyi bana soruyordu. Demek ki sorun bende.
  sevgilin yada eşin var birde üstüne üstelik vegan öyle mi! bu kadar mutlu olmayı bu topraklarda yaşayan bir insanın bünyesi kaldırmaz tatsızlık çıkabilir
  olması gereken bir durum hayatımda. ama aradığım kriter vegan/vegan değil olmuyor. veganlığa yakın bir noktadaysa zaten konuşmaya devam ediyorum.

  vegan biriyle olmak istememin çoğu kişinin aksine oturup veganizm tartışmak değil, veganlığın anormal görülmediği bir noktada hayatıma devam etmeyi istemek. bir oturuşta bir yemeğin vegan olup olmayacağını tartışmadan birlikte yemek yapabilmek mesela... oh ne büyük rahatlık.

  ilgilenenler tabiki DM,,,
  et yemeyi ve daha genel olarak hayvanları kullanmayı barbarlık, ahlaksızlık, yeryüzündeki süregelen en büyük kötülük olarak gören bir veganın vegan olmayan biriyle birlikte olmasının, kesinlikle hayvan zulmüne olan inancının zayıf olduğunu gösterdiğini düşünüyorum. tabii çiftler evlidir ve birisi daha sonra vegan olur bi şey diyemem ama bir veganın en baştan et yediğini bildiği birisiyle birlikte olması kendi inandığı şeye inanmadığını veya o kadar da ciddiye almadığını gösterir.
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk