cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

11 + 14 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • vegan patates

  oğuzcan kınıkoğlu ve melike dede'nin çeşitli konularda vegan içerikler paylaştığı ve veganlık hakkında bilgiler verdikleri youtube kanalı. videoları son derece eğlenceli ve keyifli. her seferinde izlerken kahkaha atmama neden olan bir şeye denk geliyorum.

  içerik olarak oğuzcan hayvancılığın daha çok sağlık kısmına değinirken melike çevresel etkilerinden bahsediyor. zaten her ikisinin de yetkin olduğu alanlara göre bir dağılım olmuş. veganlığın etik kısmına da her videoda mutlaka değiniyorlar ama onunla ile ilgili özel bir videolarını göremedim henüz. bazı videolarda hayvancılığın etik boyutuyla ilgili özel olarak içerik hazırlayacaklarından bahsetmişler. bakalım bekliyoruz

  Kanala buradan ulaşabilirsiniz.

  edit: aynı şekilde instagram hesapları da var. orada da güzel içerikler payaşıyorlar. o da burada
  tam türkçe bekçiliği yapmak için formumdayken youtube kanalı olduğunu öğrenince vazgeçtim. izlemedim ama temiz yüzlü iyi insanlara benziyorlar yolları açık olsun umarım daha istikrarlı bir şekilde video yüklerler.
  aşağıda yer alan paylaşımları bugün dikkatimi çekti, yemek tercihlerinde hiç hesaba katmadığımız etkenleri ortaya koyan bu tarz paylaşımları çok seviyorum ve daha sık olması gerektiğini düşünüyorum.

  Özellikle son bölümlerine ayrı bayıldığım youtube kanalı. yeni vegan olanları ve diğer vegan aktivistleri davet etmeye başlamışlar. bir de vegan olmayanları davet edeceklermiş. vegan olmayanları davet ettikleri bölümlerin gelmesini iple çekiyorum.

  Son bölümü izleyip geldim. Gerçekten çok keyifliydi. bence veganların maruz kaldığı saçma sorular üzerinden bir kaç bölüm daha çekmeliler.

  Melike dede ve oğuz kınıkoğlunun beraber yaptıkları vegan patates bölümleri pozitif ışık yaymaktadır. çok sevimliler:) özellikle “veganlığı nasıl anlatmalıyız?” bölümü, genel popülasyonun kafasındaki veganlar “agresif, narsistik, üsttenci ve kendi düşüncesinde yobaz olabilir” önyargısını - algısını tek bir video ile sönümleyebilir. Üstten ve ayrıştırmacı olmayan, pozitif, hoşgörülü, bilimsel destekli duruşlarını, (genel popülasyona) ana meseleyi anlatmak açısından oldukça anlamlı bulduğumu söylemeliyim. Bu yaklaşımı, halkla ve farklı öznelerle iç içe oldukları deneyimler ve birliktelikler de üretmiş olabilir. (mecburi hizmetle ücra bölgelerde bulunmuş olma; farklı geziler, yerler, kültürler, beraberlikler vb). Duruşlarının, gerçekten daha çok hayvanın varoluşunu olumlu yönde etkilemek, sömürüsünü engellemek ve ilişkili olarak da yerkürenin tahribatını sınırlandırmak yönünde olduğu, birey olarak kendilerini ön plana çıkarmak yerine fikrin arkasında durma tercihlerinden de anlaşılabiliyor.


  Kişisel bakışım, “önemli olanın daha çok insana ulaşmak, bilgilendirmek, yaygın etki alanını genişletmek, ve herkesin “belli oranlarda“ bilincini arttırarak, etkileşim alanı daha yüksek olan bir kurguya ulaşabilmek….” yönünde olduğu için, “büyük resmi görebilmelerini” anlamlı buluyorum. Seslenişlerini daha gerçekçi bakış açısı ve ulaştıkları kitlenin sosyal kültürel entelektüel demografik yapısını göz ardı etmeden yapmaları ve empati kurabilmeleri oldukça değerli. Takdir edilmeyi hak ediyorlar gerçekten:) emeklerine sağlık…

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk