cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

14 + 13 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • vegan olmayan biriyle sevgili olmak

  /
  4

  çok zor ya, ne desem üstüne alınıp bozuluyor. bana da zor, sinirlendiğimde "zaten vegan değil, nasıl biri vegan olmaz ki" diye düşünüp ayrılasım geliyor hep.

  elbette olurum. Bizler nasıl sonradan vegan olduysak bunun bir farkındalık meselesi olduğunu unutmamamız lazım.bize de veganlar kıçını dönseydi muhtemelen vegan olmaz nefret ederdik. bu bir algı bunu kırması için emek ve çaba gerekiyor o kadar.

  Tamamen karşı olduğum şey-di. Sonra farklı düşünmeye başladım. ben de önceden vegan değildim sonuçta. Karşınızda anlattıklarınızı anlayacak ve bunun üzerine düşünecek biri varsa hiç de zor olmayan bir şey. Sevgilime aylardır veganlık anlatıyorum. şuan bitkisel beslenmeyi deniyor. umarım yakında da vegan olur.

  ilk vegan olduğumda bu benim için ''neden olmasın?'' dediğim bir şeydi. ama şu an bunun için kendimi yormak istemediğimi fark ediyorum. yani artık veganlık konusunda kendimi açıklamaktan, insanlarda potansiyel görmeye çalışmaktan sıkıldım. dünyaya benimle (en azından bu konuda) benzer gözlerden bakan biri ile birlikte olmak daha çekici geliyor. çünkü ister istemez ilişkide olunan kişinin yaptığı bir yorum o kişinin nasıl bir insan olduğunu sorgulatıyor. daha önce veganlık üzerine hiç düşünmemiş biri için geçerli değil elbette bu ama etrafında onu uyandırmaya çalışan biri olduğu halde adım atmıyorsa sorgulatması çok normal.

  düzenleme: bunu yazdığım ana minnet duyduğumu dile getirmek istedim. öyle bir güzellik öyle bir biriciklik geldi ki hayatıma bu entry vesilesiyle anlatamam... tesadüf demeyi zorlaştıracak kadar büyük bir denk geliş ile mükemmel bir deneyim yaşıyorum. bana bu kadar yakın olacak biri ile aynı yerde yaşamama rağmen burası sayesinde tanışmam, yakınlaşmam ve ona dokunmam inanılmaz bir şey gerçekten. kendi kendime olan mutluluğumdan aldığım keyfi bile derinleştirdi. eklemeden geçmem imkansız olacaktı.

  Hiç bir zaman bu konuda ayrıştırıcı olmadım, tabi ki et yemeyi ilahlaştıran ve veganlığı saçma bulan insanlardan uzak durdum ama şuan ki sevgilim vegan değildi, hatta sadece alışkanlıkları doğrultusunda hayvansal gıda tüketiyordu. Şu an eti hiç yemiyor süt ürünü dahi tüketmiyor en son 2 ay önce sadece peynir yemişti, ama artık vegan olmalısın demiyorum ya da bu konuda baskı yapmıyorum. O artık hayvansal gıda tükettiğinde kendisini kötü hissediyor. Mesela humusa alıştırdım kahvaltılarda onu yiyor peyniri bıraktı, humusun daha lezzetli ve hafif olduğunu söylüyor.yani bu şekilde insanları kazanmak varken neden kendi aramızda kendi kolonilerimizi kurup orada kalma eğilimi gösteriyoruz. İnsanları kazanmaya çalışın. Navegan birisiyle sevgili olduğunuzda bunun geri dönüşü olmayacak diye bir şey yok insanların davranışları eğrelti geldiğinde çıkabilirsiniz hayatlarından bu gayet normal... öcü görmüş gibi kaçmaya gerek yok. Çoğumuzun aileleri dahi naveganken bu kadar kesin ve net konuşmaya bence hiç gerek yok.


  Ne kadar zor olacak diye düşünsemde hiç zor olmuyor. Karşılıklı anlayışa dayanıyor bu durum, tatlı olsun peynir olsun süt ve süt ürünleri olsun hiç sıkıntımız yok. Tavuk veya balık yemek istediğinde engel olmuyorum elbette ama protein olarak tabağımı ben başka şekillendiriyorum çoğu zaman buna bile gerek duymuyoruz iyi ki

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk