cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

10 + 11 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • vegan olduğun için hastasın

  /
  2
  Vegan olduktan kısa süre sonra diş etlerim kanamaya başladı.
  Ailem 'çünkü vegansın' dedi.
  Aile hekimimizden genel tahlilleri isterken söylediğimizde 'hee vegansın...ağzında yaralar oluşur ama' dedi.
  Araştırdım diş eti kanaması neden olur diye olasılıklar arasında diş taşı oluşumu da var...
  Dişçi diş taşımı temizlerken annemle konuşuyorlar 'eksik beslenince olur kanama tabi, süt ürünleri kullanmamız lazım falan için filan için...' neyse diş taşlarımda temizlendi. Bir süre bekledim... Kanama geçmedi.
  Başka dişçiye gittim. Bu sefer annem yok, vegan olduğumu bilen de yok :)
  Baktı, ' burda diş taşı kalmış' dedi. Tekrar temizledi ve kanamam geçti...
  Eksik beslenme= veganlık algısından kurtulmak dileğiyle...
  Evet herkes gibi veganlarda eksik beslenebilir ama vegan olmak dengeli ve tam beslenmeye engel değil.
  sağlığımla ilgili en ufak bir eleştiride, hiç üşenmeden, karşımdaki kişiyi en yakın sağlık kuruluşuna davet ediyorum. bugüne kadar iyi tamam hadi gidelim diyeni çıkmadı, yani birisinin sağlığına bir laf edecekseniz şayet önce bir aynayı kendinize tutun di mi?

  bir diğer çok kullandığım argüman başlığı açan yazarın bahsettiği, şu an hastanelerde türlü türlü hastalıklarla sağlık sorunu yaşayan insanlar var evet, kaç tanesi vegan bu insanların? bu, konunun tamamen medya değeri olması ile alakalı işte, malesef ki her gün binlerce bebek/çocuk hayatını kaybediyor, bir tanesi vegan olsun bu bebeklerin/çocukların, hoop al sana haber değeri. yine binlerce insan aslında sadece beslenme alışkanlıklarında yapabilecekleri değişikliklerle kurtulabilecekleri hastalıklardan hayatlarını kaybediyorlar, bunların haber değeri var mı? obezite bile kanıksandı iyice ama bir yetişkin vegan hayatını kaybetsin, hayatını kaybeden kişi için üzülmek, şu bu hak getire, vegan olduğu için hayatını kaybetti bitti gitti.
  Ben çok kötü bir şey yapıp, bu tür imalarda bulunan insanlara kin tutup:) an kolluyorum. Herhangi bir rahatsızlığından bahsettiği an "hmm yumurta yediğin için olabilir" "evet bunu duymuştum et yiyenlerde çok oluyor" "evet tavuk yediğin için sistit olman çok normal" yapıyorum.
  annemin, her ağrım olduğunda üşütüyorsun çünkü iyi giyinmiyorsun demesi gibi. her insan hastalanabilir, dönem dönem direnci güçsüz düşebilir, bunu veganlığa bağlamak çok yanlıştır.
  vegan olduğumdan beri göze batacak bi rahatsızlık yaşamadım ama ben de en çok yorulduğum zamanlarda laf yiyorum. naveganların da yaptıklarında yoruldukları şeyler yapıyor ve yoruluyorum. (çok çalışmak, çok yürümek, taşınmak, uykusuz kalmak...) ama benim yorgunluğum hep vitamin eksikliğine bağlanıyor. çocukluğumdan beri dikkatim dağınık ama şimdi b12 eksikliği diye tutturuluyor. şimdilik sabırla açıklama yapıyorum.. du bakalım :)

  doktor kalp, tansiyon hastalarına neden et yemeyi; romatizma hastalarına süt ve süt ürünleri tüketmeyi yasaklar? Bir oturup düşünse mi artık herkes acaba.


  Etrafımda hem kalp hastası hem kronik romatizması olan arkadaşlarım var. Süt ürünleri romatizmalılara kesinlikle yasak.


  acaba neden içindeki kalsiyum cok yararlı oldugundan değil galiba!

  belli bir süre önce kanser tedavisi gördüğüm için yıllardır 3 ayda bir tam kan tahlili ve diğer birtakım tetkikler yaptırıyorum. 2 yıldır veganım ve değerlerim istisnasız çok iyi çıkıyor. bu sebeple asıl biri bana bunu söylediği için tansiyon hastası olabilirim.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk