cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

11 + 9 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • vegan ol

  go vegan'ın türkçesi olarak sıkça kullanılan bir slogan. bence go vegan gibi hadi gidelim hissi taşımıyor, dikte eden bi tonu var, ısınamadım bi türlü. alternatif ne olabilir? vegan ol canımı ye. :d

  biz millet olarak bir şeylerin emredilmesini pek sevmeyiz. zaten insan da kendi kendine yapacağı şeyi bir başkası yap diyince hevesi kaçan bir varlık (kendimden biliyorum tabi ki) o yüzden "vegan ol" pek fayda sağlayacak, motive edecek bir slogan değil bence de. belki sloganı, önüne eklenecek kelimelerle uzatmak, sondaki emir tavrını yumuşatabilir. çünkü önüne eklenecek mantıklı bir mini argüman, insanın o gardını yumuşattığı için kulağa çok sert gelmeyebilir o zaman, mesela "bütün canlıların yaşam hakkı için, vegan ol" tabi bu durumda da "slogan" kavramının kısa ve efektif etkisini kaybetme durumu ortaya çıkıyor ve bu denklemde tüm bu yazdıklarım birbirini nötrlüyor, zamanınızı çaldığım için kusura bakmayın (bkz:swh)

  örn.

  herkesin özgürlüğü için,

  sen de vegan olabilirsin


  bu da misal iyi geldi bana. kendi içinde bir ritmi var.

  sıkıştırıp kıstırmak yerine olasılık belirtip alan açıyor, katılıma davet ediyor gibi. duysam severdim.

  navegan olduğum dönemde aşırı rahatsız olduğum ve navegan duygularımı iki kat körükleyen slogandı. Go vegan da aslında emir kipli bir cümle ama o daha çok hadi vegan olalım gibi bir his verirken vegan ol gerçekten "sen hayırdır lan?" dedirtiyor insana. bir vegan olarak bile bugün hala benimseyemediğim kalıp.


  Vegan olalım gibi bir şey daha ılımlı olurdu

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk