cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

9 + 12 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • vegan kedi maması

  başlarda cok sacma gelmıstı kulagıma kedıme bısı olur mu dokunur mu gıbısınden veterınerıme danısıp kedımı beslemeye basladım yaklasık 6 aydır kullanıyorum ve hıc bı problem yasamadım. denemek ısteyene markasıyla beraber soyleyebılırım

  evcil hayvanlarımızı vegan beslemeyi doğru bulmuyorum açıkçası. sağlıksal açıdan bir sıkıntısı var mıdır yok mudur hiçbir fikrim yok; o konuda yorum yapamayacağım fakat veganlık, biz insanların etik olarak tercih ettiği (bazılarımıza göre de zaten benimsemesi gerektiği) bir hayat tarzı. binlerce yıldır gereksiz yere hayvanları sömürdüğümüzü artık fark etmemizin bir getirisi yani. Fakat hayvanların, hayvanlarımızın böyle bir yükümlülüğü yok. Böyle bir yükümlülüğü olmadığı gibi onların bir etik anlayışı da yok haliyle. Onlar zaten doğanın dengesine zarar vermeden beslenmeleri gereken kadar hayvansal besleniyordu ve hÂLÂ DA ÖYLE BESLENİYOR, ÖYLE BESLENMEYE DEVAM ETMELERİnde de bir sakınca yok. ONLARI VEGAN BESLENMEYE ZORLAMAK (bU KESİNLİKLE ZORLAMADIR ÇÜNKÜ BAŞKA SEÇENEK SUNMUYORUZ) TAMAMEN İNSAN TÜRÜNÜN HATASI OLAN EKOLOJİK DENGESİZLİĞİN CEZASINI MASUM OLAN TÜRE DE ÇEKTİRİYORMUŞUZ GİBİ GELİYOR BANA. (vEGANLIĞI "CEZA ÇEKMEK" OLARAK NİTELENDİRDİĞİMDEN DEĞİL AMA MEVZUBAHİS ETOBUR BİR CANLI OLUNCA biraz da ceza oluyor bu onun için.)


  evcil hayvanlarımızı beslerken dikkat etmemiz gereken yalnızca 2 husus olmalı bence: onlar için Sağlıklı ve onlar için lezzetli olması. Bunlar dışındaki herhangi bir konuda söz sahibi olmamamız gerektiğini düşünüyorum.


  lezzet konusu düşünülmesi gereken bir şey değil bence. insanın damak tadı her şeye alışıyorsa insan olmayan hayvanlarınki de alışır. sonuçta şöyle bir noktaya geliyor bu. eğer et yedikleri zaman alacakları bütün besinleri eksiksiz olarak vegan mamalardan alabiliyorlarsa ve sağlıklılarsa neden damak tadı için diğer hayvanların ölmesi gereksin ki? tat mı can mı?

  İnsanların damak tadı için hayvanlar ölmesin dedikçe etçil hayvanların ağız tadı için ölebileceklerini söyleyen veganların olduğunu görmemizi sağlayan başlık.

  Kedimiz var ve standart kuru mama ile besliyoruz. Sağlığı için sorun olmayacağını düşündüğüm anda alacağım mama. Hemen paylaşılan yazıları okuyorum. Teşekkürler başlık için.

  Henüz bu konuda aydınlanabilmiş değilim kedimi beslerken hayvanların sömürüldüğü endüstriye katkı sağlamak istemiyorum ama kedimin bir otçul olmadığını da biliyorum en doğru yaklaşım ne olmalı araştırıp doğru yol gösterebilecekler paylaşırsa sevinirim

  Her şey benim için de çok yeni ama bir yandan da köpeklerimin yediği mama ile endüstriye sağladım katkı beni çok rahatsız ediyor. Köpeklerin scavenger olup her şeyi tüketebilmelerine istinaden vegan mama ile sağlıkla yaşabilme ihtimalleri olduğunu düşünüyorum. Elbette besin değeri olarak onların ihtiyacını karşılıyorsa. Ancak kedilerde durum biraz farklı gibi, onların tamamen etçil olduğunu düşünerek vegan mamanın onları nasıl bir fayda sağlyabileceğinden emin değilim. Henüz bu konular bence kesin kararlar vermek için çok yeni. Etik olarak bir hayvanı vegan besleyerek ömrü boyunca bir deney yapılamayacağı için kesin bir şey de söylemek mümkün değil sanırım. İnsan gönüllü olarak araştırmalara katılabilir ama bir hayvan dostumuz için bu mümkün değil. Evcil hayvanların üremesi kontrol altına alınsa ve biz onları kurtarmak zorunda kalmasak bu sektöre de katkı minimuma inecek. Doğadaki doğal seleksiyon onların lehine çalışmıyor ne yazık ki...

  kediler tam etçil canlılardır. et yemezlerse sağlıklarını kaybederler. biz insanlar et yemezsek, hayvansal ürün tüketmezsek sağlığımızı kaybetmeyiz ama kediler için durum tam tersi.

  benim bakımıma muhtaç bir canlının sorumluluğunu alıyorsam ona en iyi yaşamı vermek zorundayım diye düşünüyorum. bir can sahiplenmek ve ona iyi bir hayat sağlamak önemli bir sorumluluk. bu yüzden vegan alternatifleri çıksa bile, vegan mama ile beslemem.

  onun sağlığını düşünmek zorundayım çünkü.

  Bildiğim kadarıyla kedilerin hayvansal beslenmesi gerekiyor. kaldı ki ben bir canlıyı sahiplenip en iyi şekilde beslemeliyim derken onu kendi ideolojimde besleyenem ki, kediler zaten diğer etçil hayvanlar gibi doğanın dengesini bozmadan beslenir her zaman. Benim ona verdiğim navegan mama için bir canlı zaten ölmüyor. Ben ona somonlu mama veriyorum. İnsanlar için avlanmış somonlardan onlara mama yapılıyor. Hayvanları sömürmeyelim onlara saygı duyalım derken başka bir hayvanın doğasına aykırı kendi fikrimize göre beslemeyelim de. O canlı benim oyuncağım değil, ben sadece onun seçtiği ona göz kulak olması gereken biriyim onun sahibi değil.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk