cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

15 + 9 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • vegan kedi maması

  başlarda cok sacma gelmıstı kulagıma kedıme bısı olur mu dokunur mu gıbısınden veterınerıme danısıp kedımı beslemeye basladım yaklasık 6 aydır kullanıyorum ve hıc bı problem yasamadım. denemek ısteyene markasıyla beraber soyleyebılırım

  Ben bunun doğru olduğunu düşünmüyorum karnivor bir canlının doğal yapısını bozmayınız arkadaşımın evinde beraber büyüttüğü kedi ve köpeğin vegan mamaya geçmesinden 4 ay sonra eve geldiğinde golden köpeğin kediyi yemesiyle sonuçlandı karnivor canlıların sağlığını ve psikolojisini riske atmayınız siz vegan beslediginizi düşünseniz de o evde bulunan tüm haşereleri sinekleri yemeye başlayacaktır

  evcil hayvanlarımızı vegan beslemeyi doğru bulmuyorum açıkçası. sağlıksal açıdan bir sıkıntısı var mıdır yok mudur hiçbir fikrim yok; o konuda yorum yapamayacağım fakat veganlık, biz insanların etik olarak tercih ettiği (bazılarımıza göre de zaten benimsemesi gerektiği) bir hayat tarzı. binlerce yıldır gereksiz yere hayvanları sömürdüğümüzü artık fark etmemizin bir getirisi yani. Fakat hayvanların, hayvanlarımızın böyle bir yükümlülüğü yok. Böyle bir yükümlülüğü olmadığı gibi onların bir etik anlayışı da yok haliyle. Onlar zaten doğanın dengesine zarar vermeden beslenmeleri gereken kadar hayvansal besleniyordu ve hÂLÂ DA ÖYLE BESLENİYOR, ÖYLE BESLENMEYE DEVAM ETMELERİnde de bir sakınca yok. ONLARI VEGAN BESLENMEYE ZORLAMAK (bU KESİNLİKLE ZORLAMADIR ÇÜNKÜ BAŞKA SEÇENEK SUNMUYORUZ) TAMAMEN İNSAN TÜRÜNÜN HATASI OLAN EKOLOJİK DENGESİZLİĞİN CEZASINI MASUM OLAN TÜRE DE ÇEKTİRİYORMUŞUZ GİBİ GELİYOR BANA. (vEGANLIĞI "CEZA ÇEKMEK" OLARAK NİTELENDİRDİĞİMDEN DEĞİL AMA MEVZUBAHİS ETOBUR BİR CANLI OLUNCA biraz da ceza oluyor bu onun için.)


  evcil hayvanlarımızı beslerken dikkat etmemiz gereken yalnızca 2 husus olmalı bence: onlar için Sağlıklı ve onlar için lezzetli olması. Bunlar dışındaki herhangi bir konuda söz sahibi olmamamız gerektiğini düşünüyorum.


  lezzet konusu düşünülmesi gereken bir şey değil bence. insanın damak tadı her şeye alışıyorsa insan olmayan hayvanlarınki de alışır. sonuçta şöyle bir noktaya geliyor bu. eğer et yedikleri zaman alacakları bütün besinleri eksiksiz olarak vegan mamalardan alabiliyorlarsa ve sağlıklılarsa neden damak tadı için diğer hayvanların ölmesi gereksin ki? tat mı can mı?

  İnsanların damak tadı için hayvanlar ölmesin dedikçe etçil hayvanların ağız tadı için ölebileceklerini söyleyen veganların olduğunu görmemizi sağlayan başlık.

  Kedimiz var ve standart kuru mama ile besliyoruz. Sağlığı için sorun olmayacağını düşündüğüm anda alacağım mama. Hemen paylaşılan yazıları okuyorum. Teşekkürler başlık için.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk