cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

18 + 5 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • vegan faşistliği

  /
  2
  herkesin aklı vefası muhakeme yeteneğine göre çalışırken, zorla onu değiştirmeye kalkmak.
  kendisine karışılmaması gerektiğini düşünse de, başkasına karışmak.
  vegan olmayanlara karşı da, aşırı sert tepki. 'böyle davranarak onlardan farklı yanı yok etmek'
  İroniktir. Ya zaten ne oluyorsa bu arkadaşlar yüzünden oluyor. Her şeyi protestleştirme, aktivist olma yüzünden. Et yiyen biri ile öpüşmüyormuş mesela, geçen başlığı açıldı ya. Antipatikler ya.

  Bu arkadaşların zaten pozitif bir katkıları yok, aksine negatifler.
  ne diyeceğimi bilemediğim bir başlık daha... kadınları öldürmeyeceksin diyenlere de faşist diyor musunuz?

  'aktivist olma yüzünden' çok ağır ve haksız geldi bana aktivistim diyemeyecek biri olduğum halde. kişisel öfkesi, bencillikleri ile hareket eden ve bunu sanki savunduğu şeyin gerekliliği gibi gören , gösteren kimseler de olduğu gerçek ama bu direkt veganlıkla ilgili bir problem değil, insanlardan oluşan her toplulukta yaşanan bir problem. çok yaygın ve köklü inançların aksi bir şeyi savunurken negatif algılanmak kaçınılmaz zaten, insanların rahatını kaçırmadan, onları az da olsa incitmeden veganlıkla ilgili basit bir sohbet etmek bile çok zor çünkü hayvanlarla ilgili yaşanan şeylerin kendisi ve bunlarla yüzleşmek çok incitici. bunları ifade etmek faşistlik değildir zorlayıcı da olsa. faşistlikten en uzak noktadaki kimselere faşist demek de savunma mekanizması bence.

  aktivistligi fasistlik olarak degerlendirmek cok sacma. uslupta sorun olabilir ama bunu bu sekilde ifade etmek gereksiz. neticede her gun her saniye oldurulen milyonlarca hayvan var. bir zamanlar bizim de destekledigimiz bu toplu katliamlar yasanirken tabi ki de bunu destekleyen insanlara karisacagiz. kimisi bunun farkinda kimisi degil. nabiza ve farkindaligina gore kimilerine sert kimilerine ilimli bir uslup ile anlatacagiz ve karisacagiz. vegan fasistligi yerine vegan vurdumduymazligini konusmaliyiz.

  hak savunuculuğu faşizm olamaz ki.

  bu, feminizmin hak arayışından durduğu yerde kendi kendine alınan kapasitesiz düz erkeklerin ya da lgbti+ görünürlüğünden (gözümüze sokuyorlar) rahatsız olan cis hetero şımarıklığı gibi.


  vegan faşizmi olabilmesi için hayvanın değil veganların kendi hak ve özgürlüklerinin merkeze alınması gerekir.


  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk