cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

14 + 10 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • vegan askerlik

  /
  2
  Arkadaşlar bugün askerlik yoklamasında askerliğimi erteletirken vegan olduğumu ve vegan beslendiğimi oradaki yetkililere anlattım. Bana askerken böyle bir şansım olmayacağını söylediler. Lütfen yardım edin bana bu konuda, belli başlı haklarım olmalı, yapabileceğim bir şeyler olmalı.
  bedelli olarak da olsa bir askerlik tecrübem olmuştu. malesef 18 gün boyunca kuruyemişlerle idare etmek durumunda kalmıştım..
  saçma olan durum, askerlerin, çalışanların, mahkumların, okulda öğrencilerin herkesin en basit haklarından birisi aslında yemek ve istedikleri beslenme biçimine uygun gıdalara rahatlıkla erişebilmeliler.
  Kuzenimi askerlik için bıraktığımızda komutanlardan biri bedelliler genelde kantinde fast-food yiyorlar demişti. Boş vakitleri daha fazla olduğu için oralarda takılıyorlarmış daha çok. Yani emin değilim tabi ama ufak da olsa seçenek olabilir. Uygun ev yemeği beklememek lazım.
  şahsen ben kendimce çözmüştüm beslenme sorununu. Askerliğimi bedelli olarak Ağrı’da yaptım, orada sıklıkla yemekhanede yemeklerden bana uygun olan oluyordu örneğin makarna salçalı oluyordu ve tadım yapan arkadaşlar net şekilde hayvansal ihtiva etmediğini belirtiyor ve tüketiyordum pilav ve çorbalar hayvansal içerik ihtiva etmiyordu, kantinde çiğ köfte vb ürünler alıyordum. Daha fazla detay için ulaşılabilir bana
  başlığı instagram sayfamda paylaştığımda bir takipçim şöyle bir tavsiyede bulundu yapılabilse ne güzel olur "Bu konuda benim arkadaşım da çok zorluk çekiyor, arkadaşım yine şanslı çünkü en azından haftasonları ben yemek götürüyordum onları yiyordu. Belki her şehirdeki vegan, askerdeki veganlara yemek götürme gibi bir yardımda bulunabilir görüş günleri olduğunda."
  veganism gibi şiddet karşıtı bir felsefenin aslında içinde anti-militarizmide barındırdığını düşünüyorum ama gel gelelim türkiyede vicdani ret söz konusu bile olamıyor. olduğu durumlarda ise vatan haini terörist gibi yaftalar yiyorsunuz zaten vegan feminist vb hak savunucaları her halikarda terörist yaftası yiğyor ama.. gerçekten üzücü bir durum.

  veganlık ve militarizm bir arada düşünülemez tabi. o nedenle vegan asker kavramı çelişiktir. bu durumda gitme diyeceğim ama malum, dünya vegan değil, dünya militarist. sanırım yine de dışarıdan yiyecek getirtme şansın var.

  askerde vegan olmak imkansız değil. altı ay boyunca yüzlerce, hatta binlerce, kişiyle beraber aynı karavanadan yemek yerken veganların yıllardır duymaktan sıkıldığı birçok soruya ve şakaya onlarca kez maruz kaldım ama veganlığı da dilimin döndüğünce anlattım. fiziksel olarak yıpratıcı olsa da zihinsel olarak son derece zenginleştirici bir deneyimdi . askerde vegan kalmanın imkansız olmadığını, pratik çözümlerle aç kalınmayacağını gösterdiğim için gururlu bile sayılırım. son olarak, askere gitmek zorunda olan bir vegansan unutma ki, yalnız değilsin, her zaman bana yazabilirsin.

  Vegan kişi öncelikle vegan kimliğini belli etmemeli çünkü o ortamda ne bir şeyi kanıtlayabilirsiniz ne de bir fayda sağlayabilirsin. Tavsiyem aktivizme askeriye soyunmayın çünkü gerçekten yeri değil protokole çok ters. Askerde yapmanız gereken en mantıklı fayda kanımca istihkakınıza düşen hayvansal yemekleri askeriyedeki hayvanlarla paylaşmanız. çünkü istihkakınızı almamanız üretim gramajını etkilemez ama istihkakınızı almanız hayvanların karnını doyurmasını sağlar. Askeriye de vegan yemeklerde de çıkıyor ama nadiren. Mercimek çorbasına bile et suyu katıyorlar ve yemekhaneci personele çorba da et suyu var mı diye sorduğunuzda hayır cevabını alıyorsunuz çünkü zaten etli yemek yemiyorsunuz bari çorbadaki et suyundan istifade edin diye size acıyıp iyiliğinizi istiyorlar karşılaştığınız muamele net bu şekilde. Bu yüzden tavsiyem askeriyeye onlarca pilaki&kumanya götürmeniz. Bazı askeriyelerde market oluyor ordan tedarik edebilirsiniz. Yoksa da takım komutanınızdan rica edin kargolattıp alın. Normalde dışarıdan yiyecek getirmek yasak, komutan kabul etmezse ulaştırma birliğindeki askerlerden rica edin veya askeriyeye girerken mesleğinizi sorduklarında ben otobüs şöförüm diyip ulaştırma birliğine girin, otobüs süremiyorsanız da bunu söyleyin çünkü birliğe girdikten sonra koğuşculuğa veya yazıhaneye görevlendirilebilirsiniz. Ulaştırma Birliğinde askerler dışarıya çıktıkları için marketten size yemek tedarik edebilirler tek yolu bu, bu yol da illegal ama yapılıyor yani dert etmeyin. Kolay değil, ama çok zor da değil.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk