cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

8 + 5 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • vegan anne olmak

  Evladını da vegan yetiştirebilmek için yanıp tutuşmak.. ama bir yandan da doğru mu yapıyorum çocuğum herşeyden aliyor mu diye tedirgin olmak.. akabinde araştırmalar sonrası doğru yapabildiğini görünce gurur ve mutluluktan hindi gibi kabarmak (bkz:Swh)
  Ülke ve dünya standartları göz önüne alındığında zordur, yani çocuk okula gider kantinde kantinci kafasını karıştırır
  Toplum baskısı veganlar üzerinde bu kadar yüksekken vegan anne olmak, üzerine çocuğunu vegan yetiştirmek dünyanın belki de en zor şeyi olsa gerek.


  Anne olmayı hiç istemedim ama olsaydım bir vegan olarak çocuğumu da vegan yetiştirirmek isterdim. Ama toplumla mücadele gücünü kendimde bulabilir miydim bilmiyorum? Aile büyüklerine laf anlat, bakıcılara, öğretmenlere, diğer velilere... Düşünmek bile yordu. Bir dersten düşük not alsa suç vegan olmasında dolayısıyla vegan annede, öksürse suç vegan olmasında dolayısıyla vegan annede.


  Daha geçen gün ebru şallı çocuğunu kanserden kaybettiğinde ekşi sözlükte konuyu ne yapıp edip şallı'nın çocuğunu vejetaryen beslenmesine bağlayıp annenin ihmalinin araştırılması gerektiğini yazanlar oldu. Tüm vegan annelere sabır diliyorum.

  Çocuğun için de en doğrusunun bu olduğunu düşünürsün, hatta ben de doğuştan vegan olsaydım dersin ama pratikte yapılması çok güçtür. EŞ VE ANNEANNE DEDE DÖRT BIR YANDAN SARILI ETRAFINIZ, Kİ COCUK BUYUYUNCE DAHA ETRAFINDAN GORUP ALGILAYACAGI SEYLER VAR. BEN BU KONUDA BASARILI OLABILMIS DEGILIM AMA OLANLAR TANIYORUM

  Son zamanlarda duyduğum en absürt şeylerden... Arkadaşlar, kendinize gelin. Çocuklarınız sizin deneme tahtanız değil; çocuklarınıza bir ideal yüklemek, bir yaşam tarzı dayatmak (söz konusu veganlık olsa bile) bireysel faşizmin bir türüdür. Çocuk sevgi dolu bir ortamda büyüdüğünde çoğunlukla aile geleneklerini takip eder zaten. Ama diyorsanız ki “hayır kardeşim, benim çocuğum hindistan cevizi sütüyle büyüyecek” eh siz bilirsiniz. yine de bir doktora danışın derim.

  bireysel sınırlara katiyen saygı gösterilmeyen canım ülkem Türkiye dışında bu konunun kolaylaşacağını düşünüyorum. coğrafya kader, türkiye'de vegan olmak kederdir.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk