cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

13 + 19 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
  • vegan alternatiflerin tepki görmesi

    genel olarak baktığımızda gerek vegan olan gerekse olmayan insanlar, vegan döner, vegan köfte ya da vegan peynir gibi ifadeleri görünce yadırgıyor ve tepki verebiliyorlar.


    vegan olan kişilerin tepkisi, bu dili yaşatmamak ve vegan alternatifiyle dahi olsa belirli bir beslenme alışkanlığını sürdürmenin, kişileri vegan olmaktan uzak tutabileceği, vegan olmalarını zorlaştırabileceği üzerinde. vegan olmayanların tepkisi ise benim karşılaştığım kadarıyla "canın döner istiyor işte, git ye " seviyesinde kalıyor. (bkz:navegan klişeleri)


    şahsen alternatiflerin menüde çoğunluk olacağı zaman "normal" olanı yavaş yavaş alternatife çevireceğine ve hatta tamamen menülerden iyice silmeye başlayacağına inanıyorum. belki çok iyimser bir yaklaşım ama bu şekilde düşünen çok insan görmek düşüncemi desteklemek konusunda bana iyi hissettiriyor. vegan olmayanların tepkisi ise tamamen anlamsız. mercimek köftesi yerken birisine kalkıp, "canın köfte istiyor işte git ye" demezsin. tüm et yemeklerinin tadını birbirinden ayıran baharatlar (otlar) yani bu mantığı doğrudan bir soya kıymasında kullanıp, soya kıymasından köfte, bolonez sos ya da lahmacun harcı hazırlanabilir. ve dışarıda et barındıran alternatiflerini aratmayan lahmacun, köfte vb ürünler bolca var. bu bağlamda vegan alternatiflerin tepki toplaması bana çok anlamlı gelmiyor. daha farklı argümanlar olur ve mantıklı bulmam dahilinde tepki gösteren tarafta kendimi bulabilirim orası ayrı.

    vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk