cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

17 + 5 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • türlerin yaşam hakkı

  Türlerin Yaşam Hakkı

  “Gezegeni paylaştığımız canlıların özgürce yaşama haklarına dair her şey” şiarıyla yola çıkan Işıl Karaelmas' ın her Çarşamba saat; 14:⁰⁰ ' da Açık Radyo' da (fm 94.9 http://acikradyo.com.tr/stream/index.html) hazırlayıp sunduğu program.
  Türkiye ve dünyadaki hayvan hakları gündeminden, etik veganlık anlayışına; hayvansal ürünleri tüketmeyi bırakmaktan, sokak hayvanlarına yardım etmeye kadar faydalı insan yaklaşımları ve pratikleri üzerine.

  Kayıt Arşivi:
  http://acikradyo.com.tr/program/217860/kayit-arsivi
  Türlerin Yaşam Hakkı

  Türlerin Yaşam Hakkı: 8 Mayıs 2019
  "Türlerin Yaşam Hakkı'nın ilk bölümünde konuksuz bir giriş yaptık. Yaşamlarına bizzat etki ettiğimiz ve oldukça yakınımızda olan canlı türlerinin yaşama haklarını dert eden bir program olarak üç ana başlıkta konular ele alacağız: Sokak hayvanları, etik veganlık ve hayvan hakları."
  http://acikradyo.com.tr/podcast/217877

  Türlerin Yaşam Hakkı: 15 Mayıs 2019
  "Hayvanlara Adalet Derneği Başkanı Av. Hülya Yalçın hem ülkenin hayvan hakları gündemini değerlendirdi, hem de derneğin hayvan hakları eğitim projesini anlattı. Dernek yüzlerce öğrenciye hayvan "
  http://acikradyo.com.tr/podcast/218199

  Türlerin Yaşam Hakkı: 22 Mayıs 2019
  "Köpek Filmi yönetmeni akademisyen Cem Hakverdi ile Türkiye'nin sokak köpeklerini ve Köpek Filmi belgeselini konuştuk."
  http://acikradyo.com.tr/podcast/218211

  Türlerin Yaşam Hakkı: 29 Mayıs 2019
  "Bakırköy Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi Veteriner Hekimi ve abolisyonist vegan Özlem Yağan ile hem sokak hayvanlarını, hem belediye uygulamalarını, hem de abolisyonist veganlığı konuştuk"
  http://acikradyo.com.tr/podcast/218284
  Türlerin Yaşam Hakkı

  Türlerin Yaşam Hakkı: 5 Haziran 2019
  "Hayvan özgürlüğü aktivisti, gazeteci-yazar Zülal Kalkandelen ile veganlığın kapsamını, hayvan özgürlüğü aktivizmini ve Türkiye'de vegan olmayı konuştuk. Ayrıca Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu'ndan müzisyen Onur Tekşen'in hayvan özgürlüğüne dair bestesini ilk kez yayınlıyoruz."
  http://acikradyo.com.tr/podcast/218348

  Türlerin Yaşam Hakkı: 12 Haziran 2019
  "İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi Başkanı Av. Deniz Tavşancıl Kalafatoğluile  hayvan hakları ihlallerini, 5199 no'lu Hayvanları Koruma Kanunu'nu, eksiklerini ve uygulama sıkıntılarını konuştuk."
  http://acikradyo.com.tr/podcast/218418

  Türlerin Yaşam Hakkı: 19 Haziran 2019
  "Atlı faytonlar Türkiye'nin çeşitli yerlerinde bir bir kaldırılıyor fakat sıra Adalar'a bir türlü gelmiyor. Hayvan özgürlüğü aktivistleri atlı faytonlara dikkat çekmek üzere eylemlerine devam ediyorlar"
  http://acikradyo.com.tr/podcast/218555

  Türlerin Yaşam Hakkı: 26 Haziran 2019
  "Empati (Hayvan Hakları Eğitimi ve Şiddetsizlik) Platformu Başkanı Barış Şengün ile çok büyük ölçekte devam eden hayvan deneylerini, deneysiz ürünleri ve Adalar'daki atlı fayton meselesini konuştuk."
  http://acikradyo.com.tr/podcast/218583
  Türlerin Yaşam Hakkı

  Türlerin Yaşam Hakkı: 3 Temmuz 2019
  "Yunuslara Özgürlük Platformu sözcüsü Öykü Yağcı ve change.org'da İstanbul Dolphinarium'un dönüştürülmesiyle ilgili imza kampanyasını başlatan üniversite öğrencisi Yağmur Güvenç ile tutsak yunusları, yunus terapisi iddialarını ve gösteri merkezlerini konuştuk."
  http://acikradyo.com.tr/podcast/218679

  Türlerin Yaşam Hakkı: 10 Temmuz 2019
  "İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Barika Göncü ile verdiği "İnsan-Hayvan Etkileşimi" dersini, akademik literatürdeki Eleştirel Hayvan Çalışmalarının (Critical Animal Studies) kapsamını, insan-hayvan etkileşimine Halkla İlişkiler açısından bakmayı ve hayvan özgürlüğünün akademideki yerini konuştuk."
  http://acikradyo.com.tr/podcast/218763

  Türlerin Yaşam Hakkı: 17 Temmuz 2019
  "İstanbul Vegan İnisiyatifi'nden Doğa Giray, Doğa Altınsay ve İlker İnmez konuğumuzdu. İnisiyatifin çalışmalarını ve farklı vegan aktivizm yöntemlerini konuştuk."
  http://acikradyo.com.tr/podcast/218832

  Türlerin Yaşam Hakkı: 24 Temmuz 2019
  "Veganlığa kolay geçiş nasıl yapılır? Vegan olmak isteyenler yalnız değiller çünkü onlara destek olacak birçok kaynak ve imkan var: vegvorous.com - Vegan İçerik Platformu'ndaki Vegan Buddy programı da bunlardan biri. Websitesinin kurucularından Nazlıgül Çınaroğlu (Journal of a Vegan) ile Vegan Buddy programını ve vegan olmak isteyenlere tavsiyelerini konuştuk."
  http://acikradyo.com.tr/podcast/218910

  Türlerin Yaşam Hakkı: 31 Temmuz 2019
  "Vegan sosyal medya aktivisti ve aşçı Melike Dirikoç (@vegan_earth & @kitchen.of.freedom) ile veganlığın günümüzde esas olması gereken olduğunu, hayvansal ürün tüketmenin gereğinin kalmadığını, türcülüğü ve türcü dil örneklerini konuştuk. Ayrıca bir pazarlama yöntemi olarak kullanılan ve hayvanları mutlu göstermeye çalışan sömürü şeklinden de bahsettik."
  http://acikradyo.com.tr/podcast/218992
  Türlerin Yaşam Hakkı

  Türlerin Yaşam Hakkı: 7 Ağustos 2019
  "Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) Koordinatörü Burak Özgüner ile TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonuna yapılan sunumları, vekillerin tepkilerini ve Ekim’de meclise sunulması beklenen raporu konuştuk."
  http://acikradyo.com.tr/podcast/219120

  Türlerin Yaşam Hakkı: 14 Ağustos 2019
  "7 Temmuz 2012 tarihinde gerçekleşen “İnsanda ve İnsan-dışı Hayvanlarda Bilinç” konulu Francis Crick Anma Konferansı'nın sonucunda Cambridge Bilinç Deklarasyonu adında bir bildiri imzalandı. İmzacıları arasında ünlü fizikçi Stephen Hawking'in de olduğu bildiri, hayvan bilincine dair bilimde devrim niteliğinde bir bildiri çünkü insanla hayvan arasındaki ayrımı bilimsel olarak da ortadan kaldırıyor. Bilim alanında bu zamana kadar kabul edilen, sadece insanların bilinci olduğu, hayvanlarınsa içgüdülerine dayanarak hareket eden biyolojik makineler olduğu görüşünü alaşağı ediyor ve insan-dışı hayvanların da bilinç sahibi canlılar olduklarını bilimsel olarak ortaya koyuyor. Bu özelliğiyle de insan-merkezli türcü anlayışa meydan okuyor. 
  Orijinal metin: http://fcmconference.org/img/CambridgeDeclarationOnConsciousness.pdf
  Türkçe çevirisi: https://veganlik.org/cambridge-bilinc-deklarasyonu/ "
  http://acikradyo.com.tr/podcast/219217

  Türlerin Yaşam Hakkı: 21 Ağustos 2019
  "Faytona Binme Atlar Ölüyor İnisiyatifi Sözcüsü Elif Ertürk ile İstanbul Adalar'da faytona koşulan atların yaşam koşullarını, yaşadıkları zorlukları, artan at ölümlerini konuştuk. Ayrıca faytonların kaldırılması durumunda neler olabileceğinden ve çözüm önerilerinden de bahsettik."
  http://acikradyo.com.tr/podcast/219229

  Türlerin Yaşam Hakkı: 28 Ağustos 2019
  "Amazon Yağmur Ormanlarındaki yangınların rekor seviyeye ulaşmasıyla naveganlık arasında nasıl bir bağlantı var?
  Hayvansal ürün tükettiğimizde yağmur ormanlarının yanmasına nasıl sebep oluyoruz?
Hayvansal ürün tüketimindeki inadımızın diğer ciddi sonuçları neler? 
  Ormansızlaşma ve iklim krizi ile hayvansal ürün talebi arasındaki bağlantılar."
  http://acikradyo.com.tr/podcast/219310
  Türlerin Yaşam Hakkı

  Türlerin Yaşam Hakkı: 4 Eylül 2019
  "Gıda aktivisti, Yeşil Gazete yazarı ve vegan aşçı Defne Koryürek'le gıda ve iklim bağlantısını, veganlığa geçişi, hayvansal ürün tüketmenin sonuçlarını ve farklı hak mücadelelerinin birbiriyle ilişkisini konuştuk.
  Defne Koryürek'in Yeşil Gazete yazıları için: https://yesilgazete.org/blog/author/defne/"
  http://acikradyo.com.tr/podcast/219411

  Türlerin Yaşam Hakkı: 11 Eylül 2019
  "Dört Ayaklı Şehir Koordinatörü, akademisyen Mine Yıldırım ile doktora araştırmaları kapsamında İstanbul'un sokak köpeklerinin kendi mahallelerinden alınarak şehrin çeperlerine sürülmelerini nasıl kayıt altına aldıklarını, toplatılan köpeklerin neler yaşadıklarını ve yeni dönemde İBB'ye sunulacak olan çözüm önerilerini konuştuk."
  http://acikradyo.com.tr/podcast/219467

  Türlerin Yaşam Hakkı: 18 Eylül 2019
  "veganlik.org ve Vegan Başlangıç Rehberi'nin kurucusu Emir Çelik (@emirnagev & @veganrehber) ile veganlığa geçiş sürecini, kolaylıkları ve imkanları konuştuk. 21 gün boyunca her gün veganlıkla ilgili farklı konularda size yardımcı olacak emailleri almak için veganlik.org'a girerek Vegan Başlangıç Rehberi'ne kayıt olabilirsiniz."
  http://acikradyo.com.tr/podcast/219570

  Türlerin Yaşam Hakkı: 25 Eylül 2019
  "Uzm. Dr. Oğuzcan Kınıkoğlu ile yeni kurulan Deneye Hayır Derneği'nin çalışmalarını ve hayvan deneylerine karşı yürütülen mücadeleyi konuştuk. 
  Hayvan deneyleri hangi alanlarda, hangi türler üzerinde yapılıyor?
  Tıp ve veterinerlik fakültelerinde hayvanlara eziyet etmeden okumak isteyen öğrenciler ne yapabilirler?
  Hayvan deneylerine karşı nasıl bir mücadele yürütülebilir?"
  http://acikradyo.com.tr/podcast/219661
  Türlerin Yaşam Hakkı

  Türlerin Yaşam Hakkı: 2 Ekim 2019
  "Hayvanlara Adalet Derneği avukatları Av. Hülya Yalçın ve Av. Barış Karlı ile İBB Sokak Hayvanları Çalıştayını, Taşıma Hayvanları Panelini ve 4 Ekim Hayvanları Koruma Gününü konuştuk."
  http://acikradyo.com.tr/podcast/219809

  Türlerin Yaşam Hakkı: 9 Ekim 2019
  "Cowspiracy: Sürdürülebilirliğin Sırrı adlı belgesel üstünden hayvancılığın sebep olduğu ekolojik yıkımdan bahsediyoruz. Filmin argümanına göre iklim krizinin en büyük sebeplerinden olan; ormansızlaşmanın, hayvan türlerinin yok olmasının, su kaynaklarının tükenmesinin ve su kirliliğinin birinci sebebi olan hayvancılık endüstrisi, gezegene en büyük zararı veren endüstri olmasına rağmen büyük uluslararası çevre örgütleri tarafından yok sayılıyor ve görmezden geliniyor. Hayvansal ürün tüketimini bırakarak tamamen bitki temelli tarım ve beslenmeye geçilirse ekolojik sorunların ve iklim krizinin çözümü mümkün olabilir deniyor."
  http://acikradyo.com.tr/podcast/219890

  Türlerin Yaşam Hakkı: 16 Ekim 2019
  "Vegan Diyetisyen / Beslenme Uzmanı Kevser Başkara ile veganlığın sağlık boyutunu ve vegan beslenmeye sağlıklı bir geçiş yapmayı konuştuk. Ne yaparsak sağlıklı, ne yaparsak sağlıksız bir geçiş yaparız? Vegan beslenme herkese uygun bir beslenme şekli mi? Peki veganlık, sadece bir beslenme şekli mi?"
  http://acikradyo.com.tr/podcast/219979

  Türlerin Yaşam Hakkı: 23 Ekim 2019
  "Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği'nden Özge Özgüner'le hayvana yönelik cinsel şiddet konusu üzerinden türcü medya söylemlerini, hayvana şiddetin ceza karşılığını ve cinsel şiddeti önleme amaçlı eğitimleri konuştuk."
  http://acikradyo.com.tr/podcast/220100

  Türlerin Yaşam Hakkı: 30 Ekim 2019
  "Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu ve Hayvan Hakları ve Etiği Derneği'nden Burak Özgüner ile TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonunun meclise sunduğu raporun artılarını ve eksilerini değerlendiriyoruz. Rapor Türkiye’de yaşayan sokak hayvanlarından yunuslara, fayton atlarından deney hayvanlarına kadar birçok türü etkileyecek öneriler içeriyor."
  http://acikradyo.com.tr/podcast/220126
  Türlerin Yaşam Hakkı

  Türlerin Yaşam Hakkı: 6 Kasım 2019
  "Çocuklara hayvan haklarını nasıl anlatabiliriz? Hayvan Hakları İzleme Komitesi'nden Çocuklar İçin Hayvan Hakları ve Türcülük Atölyeleri Koordinatörü Fatma Biltekin, geliştirdikleri atölye modelini ve yöntemlerini anlatıyor. Açık kaynak olarak paylaştıkları atölye modelini uygulamak için komiteye ulaşmak mümkün."
  http://acikradyo.com.tr/podcast/220428

  Türlerin Yaşam Hakkı: 13 Kasım 2019
  "Açık Radyo'nun 25. doğum gününde Türlerin Yaşam Hakkı'nın konuğu Ömer Madra ile hayvancılık endüstrisinin hem insan sağlığı hem de gezegenin sağlığı üzerindeki felaket etkilerini konuştuk. Ayrıca Greta Thunberg ve George Monbiot'nun birlikte yayınladıkları kısa filmde önerdikleri doğal ekosistemleri geri getirme çözümünden ve "Koru - Onar - Fon Sağla" adımlarından bahsettik."
  http://acikradyo.com.tr/podcast/220527

  Türlerin Yaşam Hakkı: 20 Kasım 2019
  "Tavukçuluk sektörü neleri görmemizi istemiyor? Yumurtanın karanlık yüzünde neler var? Tavukların son 60 yılda geçirdiği evrimden, antibiyotiklerle aşırı şişmanlatıldıkları için kırılan kemiklerine; erkek civcivlerin doğdukları gün vahşice öldürülmelerinden, dişi civcivlerin gagalarının büyük bölümünün kızgın bir bıçakla kesilmesine kadar tavukçuluğun perde arkasını konuşuyoruz."
  http://acikradyo.com.tr/podcast/220634

  Türlerin Yaşam Hakkı: 27 Kasım 2019
  "En fazla tüketilen hayvansal ürün olan inek sütünün marketlere gelene kadarki yolculuğunu ve sütün esas sahiplerinin nasıl hayatlar yaşadıklarını konuşuyoruz. Süt üretimi için esir tutulan inekler kısa hayatlarında neler yaşıyorlar? Doğum yaptıktan sonra ne oluyor? Doğan yavrular -buzağılar- neler yaşıyorlar?"
  http://acikradyo.com.tr/podcast/220714

  ışıl karaelmas "gezegeni paylaştığımız canlıların özgürce yaşama haklarına dair her şey" mottosuyla 2019 yılından bu yana açık radyoda “türlerin yaşam hakkı" programını hazırlayıp sunan kişidir. program, sonraki yıllarda (2020) melike dirikoçun da katılımıyla dinleyici kitlesine ulaşmaya devam etmiştir.


  programdaki konuk çeşitliliği dikkat çekici olmakla birlikte, yapısı sadece konuk söyleşilerine dayanmamaktadır. kimi kez, türcü yaklaşımların kavramsal alt yapısını sorgulama açısından dikkate değer olan “etin cinsel politikası” (carol adams), “hayvan özgürleşmesi” (peter singer) gibi kitapların, “cowspiracy”, “seaspiracy” gibi belgesellerin içerik analizleri yapılabilmektedir. konuklar, akademik alt yapıya sahip uzmanlar olabildiği gibi, hayvan hakları aktivistleri, tıp uzmanları, veterinerler, türcü ve cinsiyetçi yaklaşımlara karşı oluşum gösteren sivil toplum kuruluş temsilcileri veya entelektüel bireyler, iklim aktivistleri, dilde türcü söylemleri irdeleyen edebiyat - çeviribilim uzmanları, yayıncılar, çizerler vb olabilmektedir.


  türkiye ve dünyadaki hayvan hakları gündeminden, etik veganlık anlayışına; dilde ve çeviride türcülük karşıtı söylemlerden, hayvancılık sektörünün bilinmeyen yönlerine ve iklim krizine kadar “gezegeni paylaştığımız canlıların özgürce yaşama haklarına dair her şey” programın konusunu oluşturabilmektedir. programda teorik bilimsel ve güncel alt yapısı olan bir çeşitlilik söz konusudur.


  özetle, ışıl karaelmas ve melike dirikoç’un emeğine sağlık… tatlı dillerini, kapsayıcı - önyargısız - bilimsel yaklaşımlarını ve programın niteliklilik ölçütünü, türcülük karşıtı düşünce ve eylemlerin etki alanının genişlemesi açısından oldukça değerli buluyorum.


  not 1: aynı zamanda önemli bir vegan çatısı (birliktelik alanı) oluşturan ve 2019’dan beri devam eden program hakkında, yapıma başlandığı yıl olan 2019’dan bu yana vegan sözlükte hiç entry girilmemiş olması ve ışıl karaelmas hakkında herhangi bir başlık açılmamış olması benim için oldukça şaşırtıcı olmuştur.


  not 2: program podcast’leri açık radyo dijital arşivi ve spotify aracılığıyla dinlenebilir.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk