cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

3 + 8 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • Türkiye’de vegan / vejetaryen sayıları, oranlar

  Türkiye’de vegan / vejetaryen sayıları, oranlar


  Çiçekten Yeşilkaya, dr. Suat Erus’la gerçekleştirdiği söyleşide (2021 yılı sonu), sia insight bünyesinde yapmış oldukları temsili araştırma hakkında bilgi verirken, sonuçlara göre, Türkiye’de nüfusun % 96’sının hepçil, % 3,7’sinin ise vejetaryen / vegan beslenme biçimine sahip olduğunu öngördüklerini belirtiyor. Bu sayının toplamda bir milyondan fazla olabileceğini, sadece vegan olan nüfusun ise 83.000 kişilik (binde ikibuçuk) bir tespite tekabül ettiğini düşündüklerini aktarıyor. Araştırma bulgularına göre, dünya verilerinden farklı olarak, birinci motivasyon kaynağının sağlık değil, hayvan hakları ve hayvanlara yönelik vicdani sebepler olduğu, sağlıkla ilgili motivasyonun ise onu takip ettiği çıkarımı söz konusu.


  Yeşilkaya, söyleşi dışında, çeşitli bilgi platformlarında da, Hepcil olup, et tüketimini, pahalılık dışındaki nedenlerden dolayı azalttığını belirten 2.653.000 kişi arasında "vejetaryen / vegan olmayı düşünüyorum" diyenlerin sayısının, bu rakam içindeki yüzde onbirlik popülasyonu (292.000 kişi) oluşturduğunu ve yine bu popülasyon içinde, gençlerin ve kadınların sayısal olarak daha fazla olduğunu belirtiyor.


  Not: araştırma ile ilgili söyleşiye Suat erus’un YouTube kanalından, detaylı rakam bilgilerine ise yeşilkaya’nın ve araştırma kurumunun Twitter hesaplarından ulaşılabilir.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk