cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

12 + 15 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • tüm veganların kapitalizm karşıtı olmasını beklemek

  veganlığın tanımı çok netken, özellikle türkiyede veganlığı kendi radikal sol fikirleriyle beraber karikatürize eden insanlar var. genelde de tüketim ve sistem karşıtı olmalarına rağmen avrupadan ithal edilen vegan ürünleri yüksek fiyatla tüketmekte de çelişki görmemekle beraber sosyalist veya solcu olmayan, antikapitalist olmayan, veya dindar olan, milliyetçi olan veganlara üstenci yaklaşırlar. vegan olan bi insan vegandır, sadece vegan olmuştur. tam teşekküllü bir vegan olması için sizin politik görüşünüzü de almak zorunda değildir. veganlığı sadece sol ve radikal sol insanların seçebileceği bir hayat görüşü olarak sunmaktan ve öyle davranmaktan vazgeçilmediği sürece dindar insan, muhafazakar insan, milliyetçi insan, liberal insan, yani sizin karikatürize ettiğiniz insan stereotipi dışında veganlık gelişmez. önceliklerimiz politik görüşlerimiz mi yoksa hayvan hakları mı diye eleştiri yapılmalı bence.
  Veganlıkla çelişmeyen tek dünya görüşü sosyalizm gibi görünüyor.

  ırk, kültür vb. tamamen şans eseri taşıdığımız kimlikler üzerinden kendisinden olmayana üstünlük sağlama ideolojisine sahip bir milliyetçi mi "ben hayvanlarla eşitim" diyecek?

  Hayvanların kendilerine bahşedildiğine, etinden, sütünden yararlanması gerektiğine inanan bir muhafazakar mı "hayvanları öldürmeye hakkımız yok" diyecek?

  Ben şahsen şimdiye kadar kendisini "dindar vegan", "milliyetçi vegan" olarak tanımlayan biri ile karşılaşmadım. Şayet varsa öyle biri ciddi manada kafasının karışık olduğuna inanırım.
  bu yazarın neden her şeyi kişiselleştirip kendisiyle aynı görüşü paylaşmayan her insana sallamak için ayrı bir başlık açtığını anlayamıyorum... üstelik bir yandan bu başlıklarının ironi içerdiğini düşünüyor :( kendisinin burada duracağını sanmıyorum. yeni başlık açtıkça bu entrymi editleyeceğim.

  (bkz:amerika birleşik devletleri)
  (bkz:kapitalizm)
  (bkz:vegan kokoreç)
  (bkz:vegan marketin çok hızlı büyümesi)
  (bkz:tüm veganların kapitalizm karşıtı olmasını beklemek)
  Ha bunu unutmuşum (bkz:sosyal demokrasi)

  ayrıca, milliyetçi vegan ve dindar veganlar da vardır! <3
  Kapitalizmin hayvan sömürüsüne ve ekolojiye etkilerini Bilale anlatır gibi anlatmayacağım

  İster kapitalizme tap ister çubuk makarnaya hiç ilgilendirmez beni.
  İstersen bir sonraki başlığında faşizm güzellemesi yap, kimse keyfinin kahyası değil istediğini yapabilirsin.
  Sadece her geliştirilen karşı argümanda böyle ağlak başlıklar açma yeter.

  Tanım : Islak kapitalizm rüyaları gören ergen trolleri rahatsız eden beklenti.
  Beğenilir veya beğenilmez, kapitalizmden dolayı bugün vegan et, fındık sütü, vegan kozmetik vs. var. Ticari güldülerden dolayı bugün daha rahat edebiliyoruz. Kimse babasının hayrına vegan piyasasına girmiyor. Hayvan sömürüsü, ekoloji terörü gibi kavramlar kapitalizmden değil, bizzat insandan ortaya çıkıyor. Kapitalizmden önce de olan şeyler bunlar. İdeolojik olarak sosyalizmin/kapitalizmin daha uygun olduğunu düşünebilirsiniz elbette lakin bugün etrafta veganlıkla alakalı piyasalar, içerikler, bütün üretimin kapitalizmle olduğunu unutmamak gerek.
  Yediği 2 vegan ürün için kapitalizmin büyüttüğü endüstrinin aldığı canları görmezden gelen “ben yeterki vegan peynir yiyeyim öldürülen sömürülen hayvan sayısındaki artış hiç önemli değil” diyen vegan! ları da gördük ya sen çok yaşa kapitalizm.
  Kapitalizmin size sağladığı faydalardan ve konfordan dolayı zararlarını göz ardı etmek protein için hayvan öldürüp et yemeyi göz ardı etmek ile aynı şeydir. Hayatınızı kolaylaştıran her şey mubah ve doğru değildir. Dünya sizin etrafınızda dönmüyor, sizin konfor alanınızın genişliyor olması her şeyin yolunda gittiğinin bir göstergesi hiç değildir. “Ama ben vegan peynir yiyiorum yeaaa” gibi aptalca ve bencilce bir söylemle hiçbir şeyi meşru kılamazsınız yaptığınız tek şey insan egonuzu tatmin etmek olur.


  Aşağıdakiler sadece hayvanları ilgilendiren yalnızca son 50 yıllık rakamlar.
  Bunların yanında 2 dk’lık bir araştırma ile kapitalizmin neden olduğu yoksullukların, savaşların, yıkımların ve ölümlerin de çıktılarını bulabilirsiniz.

  Toplam et tüketimindeki artış.

  1961: 71Milyon ton
  2014: 317Milyon Ton  Toplam Öldürülen Tavuk Sayısı
  1961: 6,58Milyar
  2014: 62Milyar  Süt Ürünleri
  1961: 344 Milyon Ton
  2014: 791Milyon Ton  Yumurta Ürünleri
  1961: 15Milyon Ton
  2013: 73Milyon 7ton  Kaynak: https://ourworldindata.org/
  Kapitalizm karşıtlarına kızıp kızıp başlık açan yazar.Çok gülüyorum.

  Yurdunu seven biri tabiki vegan olabilir fakat milliyetçilik gibi bugün düşündüğümüz şekilde insan nasıl vegan olur onu tam kestiremedim.İnsanları etnik kimliğinden,renginden,dilinden dolayı ayırıyor fakat hayvanlar ile kendini bir mi tutuyor .Zaten insanların belli bir kesimini kendinden aşağı görüyor.Kendi türüne bile bu bakış açısı olan biri zaten vegan olmaz.Hatta vegan karşıtı olur veganlara palalarla saldırabilir .Gerçekten ilginç ötesi bir düşünce.

  Muhafazakar kesim için de bizon arkadaşın dediği gibi anti-kapitalist müslümanların vegan olabileceği kanısındayım.Dini katı kurallara sığdırmayan kadını kendi ile eşit gören, lgbtiqa+ bireylere toplumda saygısı olan fakat bir tanrı inancı olan biri de vegan olabilir tabi ki. Vegan müslümanlar da müslümanları vegan yapmak açısından kendi dinlerindeki bakış açılarını geliştireceklerdir.Belki yüzyıl sonra vegan sayısı, müslüman ülkelerde artınca 'Zaten Kuran'da bu yazıyor ' diyen birileri mutlaka çıkacaktır.
  Bir kitapta okumuştum Hz. İsa'nın çarmıha gerilme nedeni kurban pazarını basmak, orada köle olarak ya da adak olarak satılan bakire kadınlara ve hayvanlara yönelik bir aktivizm olayı diye .Bunu da ılımlı hritiyanlar ana çıkış noktası olarak görebilir ve vegan olabilir.
  Fakat bu duruşların hepsi şuan ki sistem eleştirirsi üzerine doğmuş bir durum.Veganlıgın Amerika'da hızlıca yayılma sebebi firmaların birden vegan ürün üretmesi değil.Sistemin vahşiliğini farkeden insanlar buna karşıt duruş sergilediği içindir.Bunun sonucunda vegan şirketler çoğaldı.Yani hadi biz vegan şirket kuralım hayvanları düşünelim diye değil.Bence neden sonuç ilişkisini doğru kuramadığınız için kapitalizme güzelleme yapıyorsunuz.Kapitalistler de vegan olur ama bunun içinde mutlaka bencillik barındırır.'Etik vegan kapitalist milliyetçi müslüman ' böyle bir insan görsem bu kafalar ne güzel kafalar derdim herhalde.
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk