cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

15 + 9 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • süt endüstrisi

  nasıl elde edildiği ile ilgili bildiklerimi karalamak istediğim konu.  her memelide olduğu gibi, doğum yapan annenin kendi yavrusu için vücudunun ürettiği besini, o anneden alıp, başkasına satan endüstridir.  bu yaptığım genel tanımıydı, bunun arkasında şöyle bir hikaye var. memeliler hamiler kalmadan süt üretmez, insanı düşünebilirsiniz. haliyle endüstriyel süt üretim tesislerinde inekler, suni dölleme (bkz:suni tohumlama) denilen bir yöntem ile hamile bırakılırlar. bu, tecavüzdür, isteği dışında üreme organına sokulan bir cisimle hamile bırakılmak, hangi canlı olursa olsun, tecavüzdür. sonrasında bu 'işlem' bitince inek hamilelik dönemini atlatır ve doğum yapar. yaptığı doğumdan sonra, yavrusu, insanlar için alınacak sütü tüketmesin diye anneden kopartılır. anneden koparılma evresini en rahatsız etmeden anlatan videoyu linkten izleyebilirsiniz. bu işlem sonucu 'biriken' yavrulardan, erkek olanlar kesimhanenin, dişi olanlar ise ileride süt 'üretimi' için sömürülmek adına büyümeleri için farklı bir yere alınır. Bu farklı yer, toplama kamplarına benzer, annesinden ayrılan yüzlerce yavru buralarda toplanır.  görsel  yavrusundan zorla ayrılan anne, yavrusunun beslenmesi için vücudunun ürettiği sütün alınması için, hareket edemeyeceği bir alana sıkıştırılır ve bütün sütü sağılır. sonrasında bu işlem tekrardan başlar. kadınlar çok daha iyi bilir, hamile kalmak ve doğum yapmak bir dişinin gerçek anlamda ömüründen ömür götürecek kadar büyük bir hadisedir. zira vücudunuzda ikinci bir hayatı hem kollayıp, hem de besliyorsunuzdur. doğum sırasında yaşananlar bambaşka bir olay zaten. bu tempoda süt 'üretmek' için sürekli hamile bırakılan, daha doğar doğmaz yavrusunun yanından alınması gibi psikolojik faktörler de eklenince inekler, fiziksel olarak çok zayıf düşer ve ömürlerini 4-5 yılda doldururlar. çok zayıfladıklarında ve yakın zamanda ölecekleri belli olduğunda ise, malesef çok kilosu (et) olmadığından dolayı, fast food zincirlerinin kesimhanelerine giderler.  daha yeni doğmuş buzağı iken başlayan hayatları, annelerinin başlarına gelenlerin aynıları kendi başlarına da gelecek şekilde yaşar, rezil bir sistem içerisinde psikolojik ve fiziksel acılarla dolu hayatlarını, son bir fiziksel acı daha çekerek kaybederler.  Et seven insan ise, tüm bu zorbalığı, psikolojik şiddeti, fiziksel baskıları, her aldığı nefesle tüm hücrelerine kadar yaşayan bir canlının sıvısını ya da parçalarını, alıp kendi hücrelerini, çocuklarının vücutlarını beslemek adına kullanır. bu insanın kendine, çevresindekilere, gezegene, doğaya yapabileceği bence en büyük saygısızlıktır.  bu 'sektör' diye anılan rezalet, tam da bu anlattıklarımdan dolayı sizlere reklamlarda aşağıdakini göstermez.
  görsel


  miadı dolması umulan, dilenen, uğruna tekil çoğul, ufak çaplı geniş çaplı çabalanan endüstri.


  görsel/işitsel inisiyatif örneği: joey carbstrong 'un milk: make your own mind up belgeseli.


  [ancak 36:14'ten ("so, here we are. you've come this far, but where do you go from here?") itibaren, ancak sonunu izleyebildiğim, ilk imajların çaresizlik gözyaşını bambaşka bir taşkına çeviren.]


  endüstriyel inisiyatif örneği: refarmd


  [daha önceden de bahsi geçen çiftliğin yer aldığı (#7830), bütün süt/mandıra çiftliklerini hayvan refah alanlarına (farm sanctuary) çevirmeyi amaçlayan ve katılımcı çiftçilere zulümsüz yeni iş imkanları sağlayan, onlara bu yolda eşlik eden ingiltere menşeili ve dünya çapında faal oluşum.]

  ceplerine biraz daha para girecek diye neredeyse

  süt içenler cennete gidecek diyebilecek kadar zalimleşebilecek endüstri!!

  her türlü endüstriye karşıyım!


  reklamlarında hep mutlu, yeşil çayırlarda otlayan inekleri gösterirler. bu iki yüzlülük değil mi? insanlar özellikle de çocuklar sütün hangi koşullarda elde edildiğini görse süt yine bu kadar "temel" bir gıda olarak kalabilir mi?

  Bir video karşıma çıktı. Tiktok'ta bir çiftlik işçisi, videoya "inatçı bir süt ineği böyle görünür" diye başlıyor. Sonrada Doris'in sağılmaktan kaçmak için uyuyor numarası yaptığını söylüyor.

  Bu tür içerikleri 'sevimli' bulanlarla, sömürüyü destekleyenlerle yaşamak beni gerçekten rahatsız ediyor. bir de Doris gibi sevimli isimler koyup bu süreci güzel bir şeymiş gibi göstermeleri ayrı bir ikiyüzlülük.

  Plant based News bu video ile birlikte süt üretiminin karanlık gerçeğinden yeniden bahsetmiş.

  **Video ve Plant based News yazısı

  görsel
  soyle berbat bir gorsel bulabildim sut endustrisinin karanlik yuzunu gosteren...


  sorum sut endustrisinin gercek ve karanlik yuzunu gosteren turkce kaynaklara nasil ulasabilirim?

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk