cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

14 + 18 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • Siyah çay vegan değil

  O zaman çay da içemezsin. Çünkü kurutma ve kavurma işleminde içine bir sürü salyangoz, böcek vs. Karışıyor dedi biri, karikatürik bir duygu ifadesi eşliğinde. Konu hakkında detaylı bilgisi olanların dikkatine!

  veganizmin yanlış yorumlanmasıdır, veganlık karşıtı zırvalardır.


  veganizmin tanımında "mümkün olduğunca uygulanabilir şekilde" ibaresi kullanılarak hayvanlara eziyet etmeme tanımlanmaktadır. ne yazık ki Her besinin üretilmesinde hayvanlara zarar verilmektedir. örneğin tarlalarda ilaçlama yapılmaktadır, hasat zamanı makinalar yüzünden hayvanlar ölmektedir. ancak hayvanlara en az zarar verilen, uygulanabilir beslenme şekli veganların beslenme şeklidir.


  aşağıda kaynağını verdiğim tabloda da görülebileceği gibi bir milyon kaloriyi tavuk yiyerek almak için öldürülen hayvan sayısı sayısı, bir milyon kaloriyi meyve sebze yiyerek almak için öldürülen hayvan sayısının 100 katıdır.


  (KAynak: https://animalvisuals.org/docs/animalvisuals_1millioncalories3.pdf)

  veganlığın the vegan society tarafından olan güncel tanımı fazla kapsayıcı ve fazla iddialı. "hayvansal ürün/hizmet kullanmamak" olarak tekrar tanımlanmalı. siyah çay bir ihtiyaç değil. içinde kalori olmadığı için fazladan yapılan bir tüketim. hayvan eziyetini mümkün olduğunca azaltmak gibi bir iddianız olunca siyah çayı da bırakmak gerekiyor. neticede siyah çay içmeyen bir vegan, siyah çay içen bir vegana kıyasla daha az hayvan ölümüne sebep oluyor.

  Arkadaslar yillardan beri vegansozluk platformunda sesimi duyurmaya calisiyorum. Cozum olarak bence hepimiz "Jain" olalim. Jainler kok bitkileri de yemiyorlar bitkilere zarar vermemek icin. Agizlarina da maske takiyorlar mikroorganizmalari yutmamak icin vs.


  Neyse simdi isin uygulanabilir kismina geleyim. Benim bir otcul insan olmayan hayvan arkadasim var ve kendisine gunluk maydanoz, dereotu aliyorum. Gecen gun, ya dereotu ya da maydanozun icinden kocaman bir ne ciksin? Salyangoz! Yani anladim ki, tarimimiz tamamen guvenilir. Kucuk canlilara da zarar verilmiyor. Bunu cay ornegine karsi soyledim.


  Bir de bir insan olmayan hayvanin bogazini bicakla kesmekle toprakla ugrasmak ayni sey degil. Bunun ayni oldugunu soyleyip cay icmeyin diyenler bildiginiz "kalpleri kotu" insanlar. Bu dunyada insanlarin en fazla yuzde besi guvenilir zaten.


  Sonuc: ben cay icmekte bir sakinca gormuyorum. Siyah cayimi yulaf sutuyle karistirip icmek de hobilerimden.

  Bundan kaçamayız, endüstriyel tarım ilaçları bitkileri böceklerden arındırmak için kullanılır. şunu kabul etmeli şehirli birey, mümkün olabildiğince vegan, yüzde yüz vegan olmak amaç olamaz mümkün de değil zaten. Toprağa bastığın anda aşağıda karıncaları öldürmüş olabilirsin.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk