cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

10 + 5 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • sivrisinekleri öldürmeme eşiği

  başlıkta sivrisinek dedim ama sorum karınca, örümcek, meyve sineği, arı ve gümüş böceği gibi pek çok arkadaşı da kapsıyor. şahsen ben kendileriyle evde denk geldiğimde ya "whats up bro" diyerek rahat bırakıyor ya da zarar vermeden bardak-kağıt kombinasyonu ile camdan dışarı gönderiyorum. özellikle evlerimizi paylaştığımız örümceklerin 7 sülalesinin yıllardır aynı evde nesillerce yaşayabileceğini sevgili eşimden öğrendiğimden beri, kendileriyle evin neresinde karşılaşsam mahalledeki bakkal nihat abiye selam verircesine selamlaşıp yoluma devam ediyorum.


  sivrisinekleri ise yakalayıp uzaklaştırmak biraz daha zor olsa da, sinirlerinize hakim olup burundan derin nefes almak suretiyle kendinizi zen seviyesinde sakinleştirerek arkadaşı sağ salim kapı dışarı edebilirsiniz.

  veganların bu konuya nasıl baktığını ve hayvan hakları ile yaşama özgürlüğü çerçevesinde herkesin kendisine göre nasıl bir cevap bulduğunu merak ediyorum.


  bonus: happy face spider

  görsel

  ben de eve giren hiçbir canlıyı öldürmüyorum. camdan dışarı atıyorum. hatta sonra eğilip iyi mi diye bakıyorum.


  lakin en büyük korkulu rüyalarımdan biri bir gün evi tahtakurusu ya da karınca sürüsü vs. basması.

  çünkü insan dahil her canlının kendi yaşam alanını koruma hakkı olduğunu düşünüyorum.

  ailemin kabul etmekte çok zorlandıkları eşik. mutfakta gördüğüm böceği öldürmedim diye azar bile işittim. terlikle hayvanı ezerek öldürme olayı düşündükçe daha da korkunç gelmeye başlıyor kulağıma. korkunç, iğrenç ve nedensiz bir eylem.

  Benim bu konudaki eşiğim çok geniş ki henüz hiç sonuna ulaşmadım ama kedimin eşiği çok dar olduğu için öldürüyor. Ondan önce görürsem balkonun mermerine koyuyorum. Balkonuma ağaç dalı neredeyse değdiği için en mantıklı yöntem bu gibi geliyor.

  kağıt+bardak ikilisi ile irice olan arkadaşları kibarca dışarı alıyorum, diğerlerinde ise hiç sorun yok.

  tarihteki insan ölümlerinin yarısı dişi sivrisineklerin sebep olduğu ölümlerdir.

  sivrisinekler doğa için çok faydalıdır; insan türünü öldürür :) o sebeple sivrisinekleri mümkün mertebe öldürmemeye çalışalım, bilhassa hatun olanları :)


  bir de sineklerle dans etme, konuşma ve göz göze gelme eşiği vardır ki; bambaşka, büyülü bir dünyaya taşır insanı. fakat beşer şaşar. merkezimde değilken nanski diyen, çat çut sinek kovalayan bi kazmaya dönüşebiliyorum hâla. içimde bir yerde tıknaz bir yobaz..

  En son odamda 2 adet sivrisekle uyuduğumu fark ettiğimde tamam artık yeter dedim. Önce genişce bir kap ve kapağıyla YAKALAYIP çıkartmaya çalıştım. tekini yakalayıp balkondan uçurdum ancak ne oldu! yarım saat sonra tekrar odamdaydı :) dİĞERİNİ ZATEN HİÇ BULAMADIM NASIL SAKLANDIYSA KÜÇÜCÜK ODADA KAYBOLDU. iNTERNETTEN ÇÖZÜM ARADIM VE KAPILARA TAKILABİLEN BASİT BİR SİNEKLİK ALDIM ORTADAN MIKNATISLI. gEÇERKEN KOLAY AÇILIYOR ARDINDAN MIKNATISLAR SAYESİNDE TIK DİYE KAPANIYOR. kÜÇÜK BİR ARAŞTIRMA İLE BULABİLİRSİNİZ. 30-40 TL CİVARINDA BİR FİYATI VAR 210-120 ÖLÇÜLERİNDE VE KESİLEREK KÜÇÜLTÜLEBİLİYOR.

  Kendi alanıma giren her hangi bir böcekten öldürmeden kurtulamayacaksam, kaçarı yok. Hamam böcekleri, güve vb canlıları siz yok etmezseniz onlar sizi evden kovar. Hümanizm gibi tehlikeli bir duruma girmeye gerek görmüyorum. Meyve böcekleri de çöp vb meyve vs atıklarını fazla açıkta bıraktığınız için oluyor ce o kadar sersemler ki nefes alırken akıma kapılıp burnunuza kaçabilirler. Duygusallıktan uzağım. Diğer bahçe böceklerini öldürmeden yakalayabiliyorsak direkt doğaya salarız ama yakalayabiliyorsak, diğerleri için tam bir sehirliyim, çocukluğum köyde geçmesine ragmen...
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk