cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

10 + 8 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • serum

  bol albüminli, sulu bir sıvıdır. bileşimindeki bellibaşlı maddeler:
  H2O : 800 g/lt
  toplam protitler : 78 g/lt
  serum-albümin : 46 g/lt
  globülinler : 32 g/lt
  ure : 0,30 g/lt
  amino asitler (azotlu) : 0,04 g/lt
  toplam kreatin : 0,04 g/lt
  urik asit : 0,05 g/lt
  glikoz : 1 g/lt
  toplam lipitler : 5,5-10 g/lt
  yağ asitleri : 4 g/lt
  fosforlu lipitler : 1 g/lt
  esterli kolesterol : 1,2 g/lt
  serbest kolesterol : 0,4 g/lt
  toplam kolesterol : 1,6 g/lt
  Na : 3,25 g/lt
  K : 0,19 g/lt
  Ca : 0,1 g/lt
  Mg : 0,02 g/lt
  kan bekletilip, pıhtılaştırıldığı zaman, ortaya çıkan berrak sıvı. kan vücut dışına alınıp bir cam kaba konulduktan bir süre sonra pıhtılaşır. bu durum, kanın içinde erimiş halde bulunan ve fibrinojen denilen plazma proteininin erimeyen fibrin haline dönüşmesindendir. kan içindeki hücreler bu fibrin içinde kalır. büzülen fibrin sebebiyle ortaya berrak bir sıvı çıkar ki, buna serum denir. pıhtılaşmamış kandan hücre elemanlarının ayrılmasıyla elde edilen sıvıya ise, plazma adı verilir. serumda fibrinojen ve diğer bazı pıhtılaşma faktörleri bulunmadığı halde, plazmada bu sayılan maddeler de mevcuttur.
  once hastalık mikroplarının kuvveti azaltılarak beygir, inek gibi hayvanlara aşılanır. hayvanlar bu mikropların etkisiyle hasta olurlar. vücutlarında bu mikroplara karşı koruyucu maddeler antikorlar meydana gelir. bu koruyucu maddeler yeterli dereceyi bulunca, hayvanın kanı alınır, serumu ayrılır. işte bazı hastalıklarda kullanılan serumlar, içinde koruyucu cisimleri çoğalmış bu serumlardır.
  normal serumlar: kanı alınan hayvan, evvelce insanlar için zararlı olan hiçbir hastalıkla karşılaşmamışsa, bu hayvanlardan elde edilen serum özel antikor taşımaz, normal serumdur. laboratuvarlarda mikrop besi yerlerinin hazırlanmasında kullanılırlar.
  tedavi edici serumlar: immun globulin (serum globulininin en ziyade antikor bölüm)leri ihtiva eden serumlardır. hastalık yapan mikroplar ve bunların zehirleriyle önceden özel işlem görmüş, bağışıklanmış hayvanlardan veya insanlardan elde edilen serumlardır. pratikte koruyucu ve tedavi edici olarak geniş kullanma alanları vardır. genellikle bağışık serum üretiminde beygirler kullanılmakla beraber, sığır, koyun, katır ve merkep gibi hayvanlar da kullanılırlar. serum etiketinde hayvan türü özellikle yazılır.
  hafif hasta olan bir insan bile serum almak için hastaneye gider oldu. o yüzden eğer çok büyük bir hastalığınız yoksa ve serum bağlandıysa muhtemelen içinde su, tuz, şeker olan bir serum bağlanmıştır.
  buradaki iki serum bizim dilimizde aynı isme sahip ama birbirinden farklı iki şey, aslında 'hafif hasta'ya bağlanan şey izotonik nacl. iyon dengesini düzenlemeyi sağlıyor. duruma göre metpamid, diazem gibi ilaçlarla desteklenerek bir nevi toparlanmayı hızlandırıyor.
  ilk entryde bahsedilen ise hayvansal kaynaklı, kandan elde edilen ve vegan olmayan ürün.
  sanırım başlığın açılmasının sebebi de vegan olmadığını belirtmekti, onu da ben eklemiş olayım.
  Biz türkçede plazmanın pıhtılaşma faktörleri olmayan kısmına da serum dediğimiz için burada karışıklık olmuş.
  Hastanede takılan serum ile kan serumu aynı şeyler değildir. Hastanede takılan serum genelde serum fizyolojiktir veya dekstroz çözeltisidir ve bunlar da basitçe belirli oranlarda tuzlu, şekerli steril sulardır(bazen b vitamini kompleksi ile). İçlerinde hayvan kanı, proteini, içeriği bulunmaz dolayısıyla vegandır.
  Albümin, antikor asla olmaz serumlarda (eğer immün yetmezliğiniz varsa, karaciğer veya böbrek hastasiysanız ve albümininiz 2'nin altına düşerse sağlık bakanlığından izin ile ancak albümin başlanabilir bir hastaya yani acile gideyim albümin versinler diye bir şey yok). Bu proteinlerin üretimi de eskiden evet hayvanlar aracılığıylaydı ancak artık genetiğin ilerlemesi ile çoğunlukla labaratuarda bakterilere bu proteinleri üreten gen verilerek bakterilerden sağlanıyor.
  Sonuç olarak rahatça serumunuzu taktırabilirsiniz, büyülü bir ilaç değildir sadece hidrasyon yapar ve vegandır içinde boğa kanı at kanı yoktur.
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk