cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

5 + 7 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • veganlara saygı duymak

  /
  3
  saygı duyulması gereken bir şeyi değil olması gerekeni yapıyorum. bir insanı öldürmeyip tecavüz etmiyoruz diye nasıl saygı duyulamaz ise, hayvan için de aynısı geçerlidir. empati yoksunları anlamaz.
  Veganlığın mantığını anlamış olmasına rağmen damak tadından vazgeçmemek için direnen naveganın vegan birine söylemi. Böyle dediğinde daha az suçlu hissediyorlar heralde.
  bunun alt söylemi şudur: sen de bana saygı duy. saygı görmek için vegan olmadığımız gibi sizin taciz, tecavüz ve cinayete ortak olmanıza da saygı duymuyoruz. duymak zorunda değiliz. çünkü bu bir seçim değil. sevgilisini bilmem kaç yerinden bıçaklayan adama nasıl bu da onun seçimi saygı duyalım demiyorsan hayvanları katleden, taciz eden ve her türlü sömüren sistemin bir parçası olup buna hizmet ederken bu da benim seçimim sen de bana saygı duy diyemezsin. aptal olma.

  (bkz:aynen canım çok saygı)
  Saygı duyuyorum = sus artık
  Saygı falan da duymuyorlar ki bizde saygı kazanma peşinde olsaydık sizinle kebap, döner yemeye gelirdik.
  "Bana saygı duyma hergün ağzına sokuşturduğun ölülere saygı duy da bunu yapmayı bırak" demek istiyorum, konuşmanın gidişine göre dediğim de oldu ama genelde nazikçe "valla ben sana saygı duymuyorum saygı duyulacak bir şey yapmıyorsun, sen bana duyuyorsun haklısın" diyorum. Ne bileyim bence çok naziğim.
  bir canlıyı sömürmediğin veya öldürmediğin için öldürenden, sömürenden saygı beklemek de çok garip çok tuhaf bir durum. tutulacak ne dalı ne de gövdesi var.

  kimselerden şimdiye kadar aldığım kararlardan ötürü saygı, onay, sevgi, teşekkür vs hiç mi hiç beklemedim, beklemek de yanlış zaten. bir kişi etik olarak rahatsızlık duymadığı vahşetlere karşı rahatsızlık duyanlara nasıl saygı gösterebilir?
  Yine atarlı, sinirli ve ergen tavırlı vegan arkadaşlar gereksiz çıkışlar göstermiş. Zaten bir fikrin, ideolojinin, genel olarak herhangi bir konseptin radikal anlamda fanatikleri, yine o fikrin veya düşünsel konseptin en büyük düşmanı oluyorlar. Bu başlık altında görüldüğü üzere yapıcı bir tavır ve yaklaşım yerine; yargılayıcı ve yıkıcı olmayı tercih ediyorlar. Halbuki savundukları şeyler de bu durumun tam zıttı. Diyorum ya, enteresan...
  böyle bir gereklilik ya da ihtiyaç içinde hissetmedim hiçbir zaman, kendi iç dünyamda huzurluyum, başkalarının onayı benim için bir anlam ifade etmiyor.
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk