cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

12 + 18 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • savunma mekanizması

  Savunma mekanizmaları, Freudyan psikanaliz teorisinde bireyin gerçekleri manipüle, yadsıma ya da çarpıtmak ve böylece sosyal olarak kabul edilebilir bir öz-imajı korumak ve sürdürmek için bilinçsizce geliştirdiği psikolojik stratejilerdir. (wiki)
  vegan olduğunuzu öğrenen birisinin, sizinle dalga geçmeye başlaması mesela bir savunma mekanizmasıdır. anlattığınız bilgiler ışığında size hak verip, sürekli bir "ama" ile konuyu çarpıtarak sürdürmesi, bir savunma mekanizmasıdır.
  Freud olsun Nietzche olsun diyememiş sonuçta alanında meşhur adamlar ama ben derim ^ama ile başlayan cümlelerin ya kıçı oynar ya başı^ böyle bişey savunma mekanizması şeysi
  İnsanın konfor alanı için tehdit unsuru olan bir birey, görüş, veya olaya karşı sergilediği tepkilerdir. Freud'un da belirttiği gibi hayatta kalma amacımız için oldukça işlevsel olsa da, insanın entelektüel düzeyde gelişim göstermesine engel oluşturabilir. Tıpkı bize ters olan veya hakkında hiçbir şey bilmediğimiz bir düşünceye karşı verdiğimiz tepkiler gibi. Bireyin kaygıyla başa çıkmasına yardımcı olur, egonun aşırı baskılanmasını önler.

  Bu savunma tepkileri;
  -Baskılama (Repression)
  -Yadsıma (Denial)
  -Karşıt Tepki Geliştirme (Reaction Fortnation)
  -Yansıtma (Projection)
  -Yer Değiştirme (Displacement)
  -Mantığa Bürünme (Rationalization)
  -Yüceltme (Sublimation)
  -Gerileme (Regression)
  -İçe Yansıtma (introjection)
  -özdeşim kurma (identification)
  -ödünleme (compensation)

  her vegan birey, içinde bulunduğu reddedişle bugünkü toplum düzenine yönetlimiş bir yıkımı haber vermektedir. aynı zamanda bedensel gıda girdileri üzerinden cinselliği ve saldırganlığı başka bir forma sokarak libidoyu hedef alır. en temel dirim göstergemiz olan bedeni yeniden düzenleyip gözü doymayan tüketimin yerine sevgiyi geçirir. Lacan'ın bahsettiği başka'yı (ötekiyi) yeniden kurar ve byung-chui han'ın bahsettiği pornografi yerine eros'u deneyimlemek ister. sömürüyü, vahşeti, cinayeti ortadan kaldırmayı amaçlar. ve daha niceleri... bu yüzden her vegan devrimci bir yürek taşır.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk