cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

16 + 7 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • Rüzgar Tayı (belgesel)

  İstanbul Film Festivali kapsamında izlediğim belgesel. Kendi açıklaması ile belgesel "bir adamın yabani bir atı oğlunun yarışı için ehlileştirmesi üzerinden yarış sektörünü" anlatıyor.


  Tahmin edebileceğiniz şekilde atlara yapılan zulmün yanında, ayağından bağlanarak zorla çiftleştirilen kuşlar mı dersiniz sütünü sağmak için iki kişinin eziyet ettiği koyunlar mı dersiniz her şey var.


  belgesel başlarken buz tutmuş çıldır gölü üzerinde yapılacak kızaklı at yarışı için hazırlanan "ayaz" adlı atı görüyoruz. taşa çarptığı için ayağının sakatlandığı anlatılırken "şansa bak be tam da yarış öncesi" deniliyor ama yine de kuyruğuna binbir toka takılarak yarış için süsleniyor. yarış esnasında bir amcamız geçen senelerde yarışırken buzun kırıldığını ve atının göle düştüğünü anlatıyor.


  -dişi atlara binme abi

  +dişiler bana bindiriyor hehehe <<gibi konuşmalarına, itici hallerine ve atlara yaptığı zulme şahit olduğumuz ünlü bir jokey de belgeselde. eyeri takılırken travma yaşayan, eyerini ısıran, zıplayan, kaçan güzel atımıza karşı da şu sözlerini duyuyoruz : : "noldu len kabadayısın ya haa" "etinden tut çek uslu dursun" "her gün yoracaksın bırakacaksın kapatacaksın alışacak böyle" "ibnelik yapıyor yarına kadar böyle kalacak alışacak"


  at eğitme(!) ve yarış esnasında da şu sözleri duyuyoruz "atı böyle mi bırakacaksın, anası gibi intihar etmesin ha" - "at yarıştan önce kendini stanta vurarak belini kırdı abi yerde at"


  bu belgeseli keyifle izleyen var mıdır, bu sektörden kimler faydalanıyor hayret ediyorum benim tek gördüğüm şey ehlileştirmek adı altında atlara işkence edilmesi, atların intihar edecek kadar birbirlerini öldürecek kadar travmaya maruz kalması ve bunları kendine hak gören bunu da bir tutku gibi lanse eden insancıklar .  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk