cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

5 + 16 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • plastik ve ambalaj atıklar

  dünyada "7. kıta" diye bir kavramın oluşmasına neden olan aslında en ciddi problemlerimizden birisi ama benim ufak çaplı isyanım yine insanlığa.

  kendini tanımlarken "çevreci" sıfatını da bio'suna eklemek isteyen insanın, pipet kullanmayarak geri dönüşüm ve plastik atıkların önüne geçmesi çabasını hiç samimi bulmuyorum. hatta hepimiz şu bağlantıyı rahatlıkla kurabiliyoruz, "balıklar için pipet kullanmayan insanın balıkları tüketmesi" kadar saçma bir durum yok sanırım. ayrıca, gerçekten bu konu ile ilgili duyarlı iseniz, deniz ve okyanuslarımızı kireleten, bu tarz katı atıkları doğaya "kazandıran" yine balıkçılık endüstrisi zira denizlerde bulunan bu katı atıkların yarısı balık ağı. yeri gelir kopar, yeri gelir bir yerlere takılırlar ve "kullanılmaz" hale gelirler, balıkçılar da "ha dur bu çöp oldu, şunu takıldığı kayalardan kurtarıp çöpe atiyim" demiyor zaten.

  7. kıta ile ilgili bilgi edinmek için "Türkiye’nin iki katı olan bu dev ada hiç kimsenin ve herkesin" başlıklı sıfıratık.gov.tr'de bulunan yazıyı buraya bırakıyorum.

  Site hk. not: keşke ana sayfasında emine erdoğan olmasaydı dediğim site. sözünü paylaşmışlar ama öz eleştiri yapıyor sanırım;

  "Ben merkezli anlayıştan, insan merkezli anlayışa geçmezsek her şey için çok geç olacak. İşte bu nedenle, sizleri çevre sorunlarının çözümünde rol almaya davet ediyorum."

  aslında hayvan yaşamını savunan herkes sıfır atık konusunda duyarlı olmalı ve adım atmalı bence. örneğin sadece yemeyerek balıkların yaşam hakkını savunmamız yetmiyor. onların yaşam alanı olan denizleri de kirletmemek için atıklarımızı sorgulamalıyız.


  ayrıca ülkedeki sıfır atık politikasının yüzü neden emine erdoğan ben de anlamış değilim. emine hanım s'sini bilmezken sıfır atıkçı olan biri olarak demeliyim ki pet şişeden plastik kaşıktan oyuncak vs. yapılan saçma sergilere gitmekten vazgeçip uzman kadro ile somut ve kaliteli adımlar atılmalı "çevre" için .

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk