cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

12 + 9 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • Pirincin vegan olmama ihtimali

  Az önce bir YouTube videosu izledim ve zaten suyun çok kullanılması ve dünyadaki yıllık metan üretiminin yüzde 12'sinin pirinç üretiminden kaynaklanması sebebiyle uzun suredir bu besleyici gıdayla arama mesafe koymuş olmam yetmiyormuş gibi bu videoda aklıma bile gelmeyecek bir başka sebep daha ortaya çıktı. Hayvanlarin buradaki gibi ara eleman olarak kullanılmasının veganliga aykırı olduğunu falan tartışmaya dahi açmıyorum kendi içimde. Elbette ülkemizde bu sistemin olmadığını biliyorum? ya da umuyorum diyelim. Bu daha global bir durum ancak ülkemizde sadece Gönen pirinci satılmıyor ki konu bu da değil. Konu bu durumu Sizinle paylaşmak. Yemeyelim öyle yapmayalım vs gibi keskin ve büyük konuşmuyorum. Burada herkesin belirli bir çevre ve doğa bilinci olduğu kabulüyle, bilmeyenlerin öğrenmesi amaçlı taşıyarak bu başlığı yazıyorum.


  Pirincin sera gezi etkisi hakkında kaynak

  video

  Çevre bilinciyle yaklaştığımızda kesinlikle katılıyorum. Çeltik yetiştirmek için harcanan içilebilir su kaynakları zaten korkunç boyutlardayken, metan emisyonu sorunu yıllarca görmezden gelindi. bu ölçüde üretime devam edebilmek için gdo'lu çeltik çalışmaları çoktan başladı. metan çıkışı ve su kullanımını azaltmak için fotosentez şeklini değiştirmeye çalışıyorlar. gerçekleştiği taktirde gdosuz çeltik 5 yıl içinde bulunamaz hale gelecektir. bu da ülkelerin gdo standartlarını ters düz edecek bir gelişme olacaktır. o zaman geldiğinde başlık ihtimal olmaktan çıkacak sanıyorum ki.

  çevreci olacağız derken en sonunda hiçbir şey yiyemeyeceğize varacak olan tarım ürünleri sorunsalı.


  daha önce izlediğim bir youtube videosunda çevresel açıdan su harcama konusunu şu şekilde ele aldıklaırnı görmüştüm: "Avokado yetiştirmek için çok su tüketiliyor ve avokado uzun süre saklanamıyor. Ama çok su tükettiği bilinen buğday, pirinç, badem gibi şeyler yıllar boyu sorunsuz bir şekilde depolanabiliyor." fikir olması açısından paylaşmak istedim.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk