cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

10 + 8 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • ph 482 – bir hayvan etiği

  şu an hazırlık aşamasını yaşayan, en yakın zamanda da çekimlerine başlanacak olan bir belgesel projesi, tam adı ise "ph482 - bir hayvan etiği". belgeselin açıklamasına baktığımızda şunu görüyoruz(bkz:açıklama) "türkiye’de hayvanlarla ilgili hayvanlar için ekonomik, politik, sosyolojik ve akademik eylemlerde bulunan insanlar, topluluklar, kurum ve kuruluşlar bu eylemleri nasıl, nerede ve ne şekilde gerçekleştiriyor? bu eylemlerin akademi ile olan bağları nasıl, bu eylemler akademiye nasıl dönüyor?".


  belgesel ilk bakışta sadece türkiye'deki hayvan özgürleşmesi hareketini inceliyor gibi duruyor ama aslında öyle değil, belgeselin argümanlarından biri akademideki bir konunun toplumda nasıl işlendiğini incelemek. bu inceleme, dersi veren hocanın (bkz:gaye çankaya eksen) ve bu alanda eyleme geçen insanların katılımıyla gerçekleştirebilecek. belgeselde karşımıza çıkacak olan insanların ve toplulukların birçoğunu bizler yakından tanıyor veya takip ediyoruz, aktivistler, radyo programcıları, gazeteciler, avukatlar, gönüllüler, veterinerler, liste uzayıp gidiyor. belgeselin bir başka argümanı da bu zaten, bu alanda çalışan insanları bir çalışmada toplamak, görünürlüklerini artırmak ve eylemlerine bir arşiv niteliği kazandırmak. farkında değiliz ama bu insanların çalışmalarının derlendiği ve incelendiği bir alan, en azından şimdilik bir proje yok. ph482, bu eylemlere gerektiği değeri gösterecek bir belgesel olacak.


  ph482 galatasaray üniversitesinde verilen hayvan etiği dersinin kodu, bir noktadan sonra bu belgesel projesinin de ismi haline geldi. bunun iki sebebi var. ilki, bu dersi veren hocaya ve akademideki diğer bütün hocalara teşekkür edilmesi, çünkü bu ders hiç verilmemiş olsaydı kelimenin tam anlamıyla bu belgesel projesi olmazdı. ikincisi de akademik eylemin o kadar da etkisiz olmadığının gösterilmesi. akademide çalışmak, dersler verip makaleler yazmak, aslında o kadar da etkisiz ve küçük olaylar değil. kamusal sağduyunun oluşmasında bu insanların çalışmaları çok önemli, en nihayetinde de belirleyici. biz de giderek artan bir şekilde kamusal sağduyunun akademiye nasıl yaklaştığını gözlemlemekteyiz.


  en önemli açıklamayı sona bıraktım, ph482 bütün bunların yanında bir türcülük ve hayvan özgürlüğü mücadelesi çalışması. en sonunda esas amacı, hayvan özgürlüğü. bir kişi bile türcülüğün ne olduğunu kavrayabilir, bir hayvan projeden doğan farkındalıkla kurtulursa, bu belgesel amacına ulaşmış demektir. ekibi bundan çok daha fazlasını istiyor tabi, olabildiğince fazla sayıda üniversiteye gidip gösterimler gerçekleştirmek, belgeseli çeşitli platformlara yayabilmek, olabildiğince fazla festivalde dolaştırabilmek.


  belgesel şu an bir belgesel değil, proje aşamasında ve yapım ekibi fongogo üzerinden bir kampanya başlatmış. bu çalışmanın projelikten çıkıp bir belgesel haline gelmesini istiyorsanız projeye fongogo üzerinden destekte bulunabilirsiniz. instagram sayfaları da mevcut, kanalıma abone olup bildirimleri açmayı unutmayın arkadaşlar. şaka bir yana, böyle bir proje gerçekleşecekse birliktelik ve destekle gerçekleşmesi gereken bir proje olmalı. fongogoya bakabilir, instagram sayfalarını inceleyip takip edebilirsiniz, merak ettiğiniz her şeyi sorabilirsiniz.


  fongogo sayfası

  instagram sayfası


  hepinize bol b12'ler.

  peki "siz" b12'yi ne yapıyorsunuz o zaman?

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk