cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

10 + 11 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • petshop

  petshop ya da diğer adıyla evcil hayvan mağazası. pek çok farklı türden evcilleştirilmiş hayvan satışının yapıldığı, hayvan yemi ve maması, hayvan aksesuarı gibi hayvan ihtiyaçlarının da satışını yapan iş yerleri.

  çoğumuz hayatımızın bir döneminde bu tip hayvan sömürüsü yapan yerlerden muhabbet kuşu satın almışızdır. kedi, köpek, civciv, tavşan, hamster, papağan, balık, kaplumbağa satın alanlarımız da olmuştur. maalesef... bu korkunç sömürünün farkında olduğumuz güne şükürler olsun. üstelik satın aldığımız hayvanları gerçekten çok seviyordu çoğumuz. hayvan satın aldığımız için kötü insanlar değildik. sadece hayvanların satılamayacak ve satın alınamayacak bir mal, eşya olmadığının; aksine bilinç sahibi, özgür, sevgiyi, acıyı, korkuyu, kaçmayı bilen, insanlar kadar seçme ve yaşama hakkı olan ayrı bir canlı türü olduğunun bilincinde değildik.

  bu bilince sahip olduktan sonra hayvan satışına ve gerçekler gözlerine sokulduğu halde hâlâ satın almaya devam edenlere şiddetle karşı olmaya başladık.

  petshoplarda satışı yapılan hayvanlara, küçücük kafesler içinde çok kötü şartlarda bakıldığını biliyoruz, şahit oluyoruz. hayvanların temizliği de çok fazla ihmal ediliyor. çoğu hastalıklı oluyor, tedavi edilmiyorlar, birbirlerine bulaşıyor hastalıklar. bu yüzden satın alındıktan kısa bir süre sonra ölüyorlar. bu birdenbire olan bir şey değil yani. küçük çaplı bir hayvan hapishanesindeler. üstelik suçları sadece insan olmamak, hayvan olmak. kısaca köle pazarlığı. çoğu hayvan eminim orada ölüp gidiyor satın alınmadıkları müddetçe. aksi halde bu sömürü adamlarının para karşılıksız bu hayvanlara sahip çıkmamız için onları bize vermesi imkansız görünüyor. onların para kazancı o canlılar tıpkı marketteki ürünler gibi.

  bazı insanlar da bu duruma şiddetle karşı. ancak yaptıkları yorumlar beni düşündürdü. bu insanlar hayvanlara gerçekten çok kötü şartlarda bakıp hayvan satışı yapan insanları defalarca uyarıyorlar bu hayvanlara iyi bakmaları konusunda. şikâyet edeceklerini söylüyorlar. gidip geliyorlar. bakıyorlar ki hayvanların durumu aynı. perişan haldeler. mecburen sırf o hayvanları o hapishaneden kurtarabilmek için satın almak zorunda kalıyorlar. onlara sahip çıkıp evlerinde kendileri bakmaya başlıyorlar. +++
  +++ biz petshoplarda hayvan satışı yasaklansın derken evinde hayvan üretip hayvan satışı yapan, hayvanlar üzerinden para kazanan, hayvanları sadece damızlık olarak kullanan hayvan sömürücü insanlar da var. el altından, merdiven altı satış yapıyorlar çoğunlukla sosyal medya üzerinden. bunları nereye şikayet edeceğiz? bu insanlar bu işin neresinde?

  biz, hayvan satışı yasaklansın, hayvan satın alarak bu sektöre destek olmayın, derken aslında o hücrelerdeki hayvanları ölüme de terk etmiş oluyoruz. satın alınmadıkları takdirde orada ölüp gidiyorlar, sömürücü satıcılar gönüllü olarak "mal"larını vermeyeceklerine göre bazen insan, denilen her şeye kulaklarını tıkayıp içinden geleni yapıyor sadece. belki de her an bu tip yerlerin ensesinde boza pişirilip onları psikolojik olarak yıpratmalı. sürekli şikâyet halinde olmalı. kapısında oturup beklemeli. içeriye girenler yolundan çevrilmeli. sosyal medyada ifşa edilmeli. yani; "o hayvanları satın almayın, orada kalsınlar, biz hepsi için mücadele ediyoruz, ama bir canı almak hepsini kurtarmayacak, bu sektörü desteklemiş olacaksınız." anlayışı da oradaki bir can için çok büyük haksızlık. onun suçu ne? onu kim kurtaracak? o bu davanın neresinde ve bu davadan anladığı ne? sömürücülere olan hırsımızı onlardan mı çıkaracağız? davamız için onları görmezden mi geleceğiz? yok mu sayacağız? feda mı edeceğiz? onlar bunu istiyor mu?

  bu konuyu okuduğum o tip yorumlardan sonra daha çok düşünür oldum. bu da yoruma dayalı ve açık bir konu bana göre. konu hayvanlarsa hayvan özgürlüğüyse hayvan haklarıysa hayvan yaşamıysa enine boyuna düşünmek gerekiyor.

  Petshoplarda muhabbet kuşu satımı yasaklanmamış. Yazık bugün gördüm bisürü kuş aynı kafeste birbirlerinin kafalarını yolmuşlar. Çok üzüldüm. Bide sıcağın altına koymuşlar Millet dışarıda görsün de alsın diye. Bitanesi yem yiyemiyordu diğerleri izin vermiyordu. Bunu ayrı kafese alın dedim üstten üstten konuştu kadın. Sinirlendim Allah belanı versin dedim.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk