cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

13 + 12 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • Pahalı vegan boykotu

  içime dert olan bir konudur bu vegan urunlerin maliyetinin çok üstünde satış yapılması. Dün gece düşünüp Veganzone da dert yandım " Nerde aktivizm ruhu" diye. Bir vegan dostum gece mesaj atmasa sabah örgütlenmek için adım atamaz akşamında 50 kişi olamazdık.

  Telegram grubumuzu buraya bırakıyorum. Koşun gelin;Telegram

  Bazı markaların sadece vegan ibaresi var diye eklediği gereksiz yüksek fiyatlara karşı mücadeleye tüm vegan dostlarımızı davet ediyoruz. Pasif direniş şeklinde olacak bu eylemliligimizi sosyal medya hesaplarımız ve mail adreslerimiz üzerinden eş zamanlı olarak gerçekleştireceğiz. Öncesinde oluşturduğumuz telegram grubunda örgütlenip fikir alışverişi için toplantılarımızı grubumuzda duyuracağız. Bu sayede boykotu hak eden marka ve şirketlere yapmak hem vegan dostlarımızın hemde vegan dostu markaların mağdur olmaması için elzem olacaktır. Unutmayın bizler kendiniz için diğer veganlar ve vegan adayları için mücadele ediyoruz. En önemlisi dünyamızın geleceği için mücadele ediyoruz. Bunun parçası olan herkese şimdiden teşekkürler.💜🌱

  Vegan ürünlerin sanılanın aksina çok az maliyetle yapıldığını kendimiz bitkisel süt yaparken gördük ve biliyoruz. Sadece ambalaja yapıştırılan vegan amblemiyle prim yapan kapitalist markalara geçit vermeyeceğiz. Sağlıklı ve sömürüsüz bir besinin değeri bu olamaz. İnsanların hassasiyetlerini kullanan şirketler ya bu işi yapmasin ya da bu kadar fahiş fiyatlar koymasınlar.

  Vegan kafelerin büyük karlarla bu işi yaptığını düşünmüyorum. Aynı sokakta bir vegan kafe ile navegan kafenin kira, fatura, diğer tüm giderleri aynıyken birinin 100 müşteri potansiyeline karşı diğerinin 10 potansiyel müşterisi var. Sadece malzeme tedariğini daha ucuza getirebiliyor diye aradaki farkın kapanması mümkün mü? Bir de gerçekten malzeme tedariği düşündüğümüz kadar uygun olamayabilir mi? Tamamen Fabrikasyon burger king'in double whopper burgeri 33 TL iken favori vegan kafelerimden birin double beef burgeri patates kızartmasıyla ile 35 lira. Her ne kadar Benim yediğim vegan burger gluten gibi normalde ucuz bir malzeme olsa da büyük restoran zincirlerinin toptan et tedarikleriyle kıyaslandığında arada büyük bir fiyat farkı olduğunu düşünmüyorum. Eminim onlar eti hayal edemeyeceğimiz kadar ucuza mal ediyorlardır.Bana göre en pahalı vegan ürünlerden biri olan bitkisel süt için de şöyle düşünüyorum.


  Bir süt işletmesi 1000 litre süt satışı ile maliyetini çıkarabiliyorsa. Bu hayvansal süt üretimi yapan bir tesis için çok ulaşılabilir bir hedefken, bitkisel üretim yapan tesisler için bu kadar kolay olamaz. Talep belli çünkü. O da satsın satsın 200 litre satsın mecburen arada ki farkı x5 olarak fiyata yansıtıyor.


  Ama tabii ki vegan magnumun diğer magnumlara göre daha pahalı olması ile ilgili bir açıklama bulamıyorum. Ya da menüsünde sadece vegan seçeneği olan navegan bir işletmenin sırf vegan diye maliyetinin üstünde fiyat politikası uygulamasını ben de kabul etmiyorum. Bu nedenle yukarıda belirttiğim nedenlerle, sadece vegan yemek hizmeti veren kafeleri ve sadece vegan üretim yapan markaları bu boykotun dışında tutarak size katıldığımı belirtmek isterim.


  Kısıtlı ekonomi bilgimle yanlış bir değerlendirme yaptıysam da lütfen düzeltin beni.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk