cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

2 + 19 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • özgür yazılım ve vegan sözlük

  Özgür yazılım çok önemli bir şey sözlük. Ben yıllardır windows microsoft office gibi programları kullanmıyorum, çünkü bu tarz programların amacı seni kısıtlayıp, verilerini çalıp senin varlığın üstünden para kazanmak. Vegan olmamla özgür yazılım destekçisi olmamın sebebi tamamen aynı, exploitation. Vegan sözlüğün exploitation odaklı olduğunu düşünmüyorum ama açık kaynaklı olması gerektiğini düşünüyorum. Eğer açık kaynaklı olmamalarının sebebi tamamen sunucu giderlerini karşılamak ise seve seve sunucu bağışında bulunabilirim
  profesyonel hayatta birçok kişi adobe ve microsoft ürünleri olmadan hayata tutunamaz maalesef.

  microsoft'tan daha çok mobil işletim sistemlerine yüklenmek daha doğru olur. chrome yerine mozilla, google yerine duckduckgo, gmail yerine tutanota ve proton gibi alternatiflerle hayatımıza devam etmek daha güvenli. teknoloji adı altına insanları öyle bir sıkıştırdılar ki bugün verilerimizi kullanmayan bir işletim sistemi kalmadı gibi. ios ve android'in yanında microsoft çok masum kalıyor. neredeyse her ay bu firmalardan izinsiz veri kullanımı görürken microsoft ürünlerinde böylesi bir durum pek karşımıza çıkmıyor.
  Kendimden başka özgür yazılım, kadın ve vegan kümelerinin kesişiminde başka kimse tanımıyorum. Tanımayı çok isterdim. Linuxcu bir kadın olarak verdiğim mücadeleye vegan olmam da eklenince bir nevi deli görmüş gibi bakıyor insanlar suratıma. Tabi vegan olmamım yanında linux dünyasında bir kadın olmak sübliminal mesaj gibi kalıyor.
  Profesyonel hayatta kolaylıkla özgür yazılıma adapte olunabilir. Hatta uzun vadede açık kaynaklı yazılımların ve işletim sistemlerinin egemen olacağına inancım sonsuz. Ancak, şu bir gerçek ki, özgür yazılım dediğimiz şey de artık sistemle entegre hale geliyor. Sadece özgür yazılım demek yetmez, daha ilkesel yaklaşımlarla tartışmak gerekir. Zira, "smart" teknolojilerle birlikte bu sektördeki büyük şirketlerin gelir kalemleri de değişti. Artık, kapalı/lisanslı yazılımlar satarak değil, kullanıcıların kişisel verileri birer gelir kalemi.

  Özgür yazılıma evet, Ama belirli "ilkelerle"...

  (bkz:The Telekommunist Manifesto)
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk