cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

8 + 5 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • orman yangını

  amazon ormanlarında çok büyük bir yangın çıktı(çıkartıldı) ve tüm dünya oraya odaklanmış şaşkın bir halde olanı biteni izledik derken onun kaç katı büyüklüğünde yangın avustralya'da çıktı. milyonlarca hayvan hayatını kaybetti ve hala da 100'den fazla bölgede yangınlar devam ediyor. o kadar can yakıcı fotoğraflar paylaşılıyor ki sosyal medyada, gerçekten gördüklerimi kabullenmekte zorlanıyorum.

  küresel ısınmayı hala kabullenmeyen ülkeler, kişiler var, kimsenin umurunda değil dünya ve bu benim o kadar canımı sıkıyor ki haykırmak istiyorum artık ! "Dünya çok büyük, bunun etkisi benim hayatımı etkilemez, olan bitenden banane" diyebilen bencillikle dolup taşmış bir halde bazıları. o kadar çok yanılıyorlar ki, bu yanılgıyı bildiğinden emin olduğum insanların olduğu bir platformda isyan edesim geldi sadece. Yunanistanda yangın çıktığında, koskoca ülke trip attı türkiye'ye de yardım tekliflerini kabul etmedi, yardım talebi istemedi bizden yunanistan o durumda, tüm ülkeler yangını söndürmek için canhıraş çalışırken orada, ilk müdaheleye gelebilecek olan türkiyenin yardımını istemediler ve kabul etmediler çocuk yapmaz yaptığını koskoca ülke sergiledi bu tavrı, e avustralya'ya niye tüm dünya akın etmiyor şu an yangını söndürmek için, nasıl şu an tüm dünya kalkıp o yangını söndürmek için uğraşmıyor inanın aklım almıyor.
  500 milyon hayvanın öldüğü yazıyor her yerde, bu rakamı kafam kesinlikle algılayamıyor 500 milyon canlı ne demek, soyu tükenme tehlikesi altına giren hayvan türleri olmaya başlamış. insanlar yaşam alanlarına hayvanlar inmesin diye çit çekmişler ve tam o çitleri aşıp yangından kaçmaya çalışırken çitlere takılıp kalan yanarak can veren o kangurunun fotoğrafı gitmiyor gözümün önünden.
  çoğu yangın gibi avustralya yangınının da bilinçli yapıldığını düşünüyorum, avustralya'da insan nüfusundan fazla hayvan nüfusu var(dı), insanların yüz ölçümü olarak kullandıkları yer yüzde onlarda yanlış bilmiyorsam. bundan mütevellit iklim krizi diyenler olsa da ben bilinçli çıkarılan bir yangın olduğunu düşünüyorum. günlerdir sürüyor, bir an önce bitmesini umut ediyorum.
  başlık çok genel açılmış olsa da, ilk entrynin kapsamı olan orman yangını konsepti benim de nefret ettiğim bir durum. hatta etrafım, sürekli "pray for australia" temalı instagram paylaşımları yapan insanlarla doldu şu sıra.

  ne güzel di mi, çağın milyonlarca kişiyi, gün içinde dünyada gerçekleşen çevresel felaketlere tepki gösteren insanlara dönüştürürken, aynı anda bu felaketleri besleyen alışkanlıklar içinde tutması ve bu ikili arasındaki ilişki tüm dünyada açıkça bağırılırken tüm bu argümanları duymazcasına, kulaklarını tıkamış ve alışkanlıklarına hiç rahatsızlık duymadan devam edebilir kişiler haline getirmesi. (biraz uzun bir cümle oldu kusura bakmayın)

  yangın sırasında hayatını kaybeden ineklere, koyunlara üzülüp sosyal medyada paylaşım yapanları gördüğümüz günlerdeyiz. aynı kitle İki güne kokoreç, burger ve mangal paylaşmaya tekrardan başlar.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk