cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

11 + 13 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
  • nihilizm ve veganlık

    anlamsizlik ve bosluk gunumuzun en yaygin problemlerden biri haline geldi. alkol, sosyal medya, alisveris, bilgisayar oyunlari, uyusturucu, din, spiritüalizm vb. bizi gercek yasamdan koparip kendilerine daha da bagimli hale getirdi. icimizdeki bosluk kapanmadigi icin daha cok bu tuzaklara duser olduk. pasiflestik ve kendi hayatlarimizi seyirci gibi izler olduk. yasami olumlamak yerine bizi yasamdan koparan her seyi olumlar hale geldik. kimisi hayatina anlam katmak icin cabaladi, kimisi erteledi, kimisi ise gormezden geldi. anlam katmak icin cabalayan insanlar sorguladi, her seyi yeniden ozgurce degerlendi, kendini tanidi ve bize yanlis ogretilen bircok seyi de kesfedip paylastilar.


    hayata yeni bir anlam yukleyen veganlik da bunlardan bir tanesi. veganlik kendi yasamimizin kontrolunu ele almamizi ve tekrar guce kavusmamizi saglayan, yasanan acilara duyarsiz kalmayip bir durus sergilemektir. her yenen ve yenilmeyen yemege anlam yuklemektir. cogu zaman yalniz olup kalabaligin ozlemini duymak ve bazen de anlasilmayi umduklarimiz tarafindan alay edilip hayal kırıklıgına ugramaktir. azinlik olsak da cogunluk olacagimiz gunlerin hayalini kurmaktir. yarina 1 canlinin daha aci cekmesini dindirebilmek icin umutla uyanmaktir. en onemlisi de basrolunde kendimizin oldugu anlamli ve kutsal bir yasamdir.

    kelimenin tam anlamıyla her şeyi olumsuzlamak ya da her şeyin olumsuzlanması diye tercüme edebileceğimiz nihlizm, nil+hilum (önemi olmayan) şeklinde kalıplaşmış. "nil" aslında hint-avrupa dillerinde (ne-) olarak beliren, ingilizcede (not ya da non) anlamını taşıyan bir olumusuzluk ön ekiymiş. nonvegan dediğimizde, "nil" ile ortak geçmişi olan bir ön ekten kelime türetiyormuşuz. arapçadaki "nâ" ön ekini girmeyeceğim. asıl varmak istediğim nokta "nihilizm ve veganlık" başlığı, "her şeyi yoksayan ve her şeyi varsayan, varsıllığını onaylayan" olarak da okuyabilmemiz. diğer bir şekilde veganlığın varlığı; öldürmeden, sömürmeden yeniden onaylaması. naveganlık ise olumsuzluğu önünde bulunduran ve her zaman bu olumsuzluk çerçevesinde yaşama bakan bir anlayışı temsil etmekte.. siz, siz olun, yaşamı yoksamayın.

    vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk