cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

19 + 18 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
  • navegan mamalar

    büyük çelişkidir. veganların dahi kedi ve köpekleri navegan mamalarla beslemek 'zorunda kaldığı' durumdur. maalesef bu hayvanlar - özellikle kediler - hayvansal olmayan gıdalarla beslenememiyor. kediler zorunlu etçil kategorisindedir. bu durumda onlara verdiğimiz gıdaları oluşturan şeyler hindi, tavuk, balık gibi hayvanların bedenlerinden oluşmaktadır. bu durumda, 'ha kendin yemişsin ha kedine yedirmişsin, hiç bir farkı kalmıyor' durumuna düşüyoruz. çünkü 'besin yapılan' hayvanlar için değişen bir şey yok! onlar yine kesimhanelerde ya insanlar yesin diye ya da kediler, köpekler yesin diye öldürülüyor. türcülüğün karanlık yüzü işte. başka bir hayvan için başka hayvanların ölümünü reva görmek feci çelişkidir. bu çelişkiden nasıl kurtuluruz? vegan mamalar kullanarak tabiki. nihayetinde ihtiyacımız olan hayvan bedenleri değil, o bedenlerde bulunan kimi minarel, protein, vitamin vb gibi şeyler. bunları elde etmenin 'temiz bir yolu' varsa hiçbir özrümüz olmamalı. yani hiçbir canlıyı öldürmeden de ihtiyacımız olan o gerekli besleyici öğelere erişebiliyorsak (omega-3 için balığa ihtiyacımız yok, ceviz de yiyebiliriz örneğin) neden navegan mama 'almak zorunda' olalım ki? çünkü navegan mamayla ben bir canlının hayatını kurtarıyorum, sokaklardan koruyorum demek, bir yerlerde başka canlıların öldürülmesine onay veriyorsunuz anlamına da geliyor aynı zamanda. işte büyük çelişki bu. not: vegan bir arkadaşım kedileri için tavuk aldığını bile söylemişti! neymiş, başka bir şey yemiyor ya da sevmiyormuş. aşılması gereken, acilen giderilmesi gereken bir çelişki bu. yoksa tam manasıyla vegan olmaktan söz edemeyiz gibime geliyor. ha, ayrıca, evcilleştirme karşıtı programların, belki de yüz yıllar sürecek planların uygulanması gerekiyor. hayvanlar artık insanlara bağımlı olmasın!

    hayvanlar glutenden yapılmış sucuk ve sosisi severek yiyor. denenmiştir 😆 açma,pogaça,börek, patates kızartması, mısır gibi şeylerde yiyor.. kedi her zaman aynı şeyi yemeyebilir, süt ve süt ürünleride verilebilir, (en azından ceset almaktan iyidir) arkadaş dogru söylemiş; bazen kediler etten baska bişey yemez..kediyi zorla vegan yapamayız, onun dogası bu şekilde. haa bu arada sentetik et aromasıyla, soya küp etiyle marine ederekde ızgarada kızartarak verebilirsiniz kedinizi bu şekilde kandırabilirsiniz 😂 kediler seviyor...

    Hiçbir mama şirketi için özel olarak hayvan öldürülmediğini biliyorum. mamalarda kullanılan hayvansallar için, et tüketen insanlar için katledilen hayvanların, insanlar tarafından yenmeye tenezzül edilmeyen kısımları kullanılıyor. Yani beslenmesinde sorumlu olduğum hayvanlar için başka bir hayvanın öldürülmesine direkt bir katkı sağlamıyorum ve bir talep oluşturmuyorum. Bu nedenle çok da fazla suçluluk duymuyorum ve çelişki olarak görmüyorum.

    vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk