cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

3 + 18 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • minimalizm

  gereksiz insanlardan ve nesnelerden kurtulup sade yasamı olumlayan cevre dostu bir akımdır. ARZUYA DAYALI YAŞAMDAN ZİYADE İHTİYACA DAYALI YAŞAM OLGUSUNU SAVUNUR. veganlık ile birbirini tamamladığını düşünüyorum.


  edit: minimalizm belgeseli turkce altyazili link-->

  netflix'te minimalism temalı bir kitap yazarı olan ikilinin belgeseli de bulunmakta. trailer'ı izlemek için
  video

  youtube'da minimalistlerin çektiği videoları izlemeye başladım bu süreçte ve sadeleşmeye başladım. zaten önceden kıyafette sadeleşmiştim, genelde aynı şeyleri giydiğim için zor olmamıştı.


  aslında düşünecek olursak ne kadar uzun süredir kullanmadığımız eşyaları evimizde tutuyoruz kim bilir. bazılarını atmaya elimiz gitmiyor, o kadar uzun süredir bizimle ki. en zoru bu tarz eşyaları atmak.

  En yakın arkadaşımın bana hediye ettiği 'sade' adlı kitapla tanıştığım, kendi evimin içerisinde eşya çokluğundan daralmış hissettiğim zaman denemeye karar verdiğim akım. Tabi minimalizmi seçmek sadece fazla eşyalardan arınmak değil, zamanla hayatın her alanında geçerli olmaya başlayan bir yaşam tarzına dönüşüyor. İlk adımı eşyalar üzerinden atmak ise bence en mantıklısı. Tıpkı veganlığı tam olarak benimsemeye vegan beslenme ile başlamamız gibi. Yaşamı bir vücut gibi metaforlaştırırsak, minimalizm ile vücuttaki tüm toksinlerden arınmak amaçlanıyor. Giyim konusunda ise ilgilenenlerin 'kapsül gardırop' kavramını araştırmalarını öneririm. Hala evimde birçok eşya var, her ne kadar kendi çapımda elediğimi düşünsem de. Bunu da şu an karantinada aile evimde olduğum halde, kendi evimdeki hiçbir eşyanın eksikliğini hissetmememden anladım. ilk kez eşyalarınızı eleyip evinize şöyle bir baktığınızda da çok büyük bir ferahlık yaşıyorsunuz. Aslında İnsanın evinde kendine alanı kalmaması ve bu onun normali olduğu için fark etmemesi ne yazık. Umarım eşya yüklerinden arınıp maddeyi önceliğimiz olmaktan çıkararak ferahça yaşayabiliriz :)
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk