cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

5 + 9 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • mc donalds

  dünyayı endüstriyel hayvancılıkla tanıştırıp, ilk adımları atan, bu işin reçetesini yazan firma. tüm derdimiz bu ve bunun gibi firmaların rezaletinin sona ermesi derken, kalktılar yüzde yüz vegan menüleri veggie dippers'ı duyurdular, 2 ocak 2020'den itibaren ingiltere ve irlanda'da satışa başlayacakmış. detayları türkiye vegan derneği websitesinde inceleyebilirsiniz. şöyle bırakıyorum linki.

  vegan gıda sektörünü ele geçirecek sektörlerdir bence. maalesef ki. ve göreceksiniz ki etik veganlığı da savunmaya başlayacaklar (50 yıl sonra belki). tıpkı benzinli oto üreticilerinin elektirikli araçlara geçiş yapması gibi, bu gıda frmaları da hayvansaldan bitkisele geçiş yapacak.


  nasıl ki oto üreticileri elektrikli araçlar için temiz çevre için temiz enerji propagandası yapıyorsa bunlar da hayvan zulmüne son, sağlıksız beslenmeye son, çevre tahribatına son gibi sloganlarla seslerini yükselteceklerdir.


  temelde yatan motivasyon kazanctır. artık kar elde edemeyeceği alanları bırakıp kar elde edeceği alanlara yönelecek ve propagandasını da halihazırdaki 'hareketlerden' alacaklardır. çevreci hareketler, veganlık, sağlıklı gıdalar vs. yoksa dertleri esasen çevre, sağlık vs değil kazancları.


  sigaraya alınan cephenin de gerisinde aslında bir tür kazanc yatıyor. insanlar genelde sağlık nedeniyle tütün ürünlerine karşı uyarılıyor. ancak işin bir de ekonomik boyutu var. tütün bitkisi toprak değerlerini (azot, fosfor vs gibi) diğer 'endüstriyel ürünlere' göre çok daha çabuk bitiriyor. yani yıllarca tütün ektiğiniz toprağa artık tütün ekemiyor, onun yerine ekonomik değeri daha az olan buğday, sonra da arpa falan ekebiliyorsunuz (çünkü buğday, arpa gibi ürünler daha az azota, fosfora ihtiyaç duyuyor). tabi sigaranın sağlığa olan zararlı etkileri de sigaraya alınan cephenin temelindeki gerekçe olarak sunuluyor. yoksa temel motivasyon artık kar getiren bir ürün olmaması. toprağın da bir ömrü var, bitiyor, verimini yitiriyor.


  aha, işte diğer sektörler de böyle. kazanc kapasitesi düştükçe 'temiz', 'sağlıklı', 'etik' ürünlere geçiyorlar. yoksa bitkisel alternatifler hep vardı, sigaranın sağlığa zararı on yıllar öncesinden ortaya konmuştu, elektrikli araçlar 40 yıl öncesinde geliştirilmişti (tabi şimdikiler gibi benzinli araçlarla yarışacak düzeyde değillerdi, ayrı bir mevzu o).


  yine de, sebebi ne olursa olsun, hayvan cinayeti son bulacaksa, evet, bitki temelli gıda sektörünü ele geçirsinler.


  not: kapitalizm ayrı bir konu. yoksa bu büyük firmalar hiç olmasın, dev şirketler büyük sermayeler elde edip kitleleri yönetmesin. o başka bir tartışma olduğu için, mc donalds var olsun diyorum sanılmasın.

  ucuz ve ulaşılabilir olması bu yüzden de insanların algısını ve alışkanlıklarını belki daha kolay değistirmesine katkı sağlayacağını düşündüğüm için desteklediğim bir olgu... tadı fena değil ama tabi benim şahsi tercihim her zaman daha özgün, lokal vegan hamburger yapan kuruluşlardan yana: muhteşem lezzetler var.

  Çok değil, bundan 7-8 yıl kadar önce (2014-2015), McDonald's, herhangi bir hamburgerinin 100'den fazla ve farklı hayvanın et parçasından oluştuğunu bildirmiş, hatta bu bilgiyi satış tanıtım platformlarında reklam cümlesi olarak paylaşmıştır.


  İlgili Linklerden:


  https:/www.washingtonpost.com/news/wonk/wp/2015/08/05/there-are-a-lot-more-cows-in-a-single-hamburger-than-you-realize


  https:/www.dailymail.co.uk/news/article-2826020/How-one-Big-Mac-contains-meat-100-cows.html


  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk