cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

11 + 8 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • mansplaining

  erkeklerin, kadın hakları, feminizim gibi tamamen kadınları ilgilendiren hakkında atıp tutması, ileri geri konuşması, sazı alıp kadının yerine türküler tutturması. türkçe'ye açüklama olarak çevrilmiştir.

  etin cinsel politikası nda da anlatıldığı üzere, ataerkil toplumun etkilerinden birisi bu. şu anda da güç, yönetme hakkı, kural koymak gibi kavramlar çok net çizgilerle belli olmasa da daha çok erkeğe atfedilen özellikler. zamanında et, güç harcayan, kas gücüne dayalı çalışan erkeğe hak görülüp, sebze yemekleri kadınlara hak görülüyordu. Tabi bu iki durumda da kime neyin uygun olduğu gibi yazılı olmayan kurallar da, tabi ki erkekler tarafından konuluyordu, ah biz var ya biz...

  Farkında olmadan bile olsa çoğu kadının maruz kaldığı durum. en günlük örneği şu şekilde verilebilir: erkek birey karşısındaki kadına sözde "iyi niyetle" bu dünyanın halini vaktini ne kadar az bildiğini, ne kadar saf olduğunu anlatıp, "o işler öyle yürümüyor kızım" edasıyla işin "aslını" açıklar. üç-beş sefer bunu deneyimleyen kadın, bundan sonraki her adımında "ulan yanlış mı yapıyorum ben acaba ya kaçırdığım, bilmediğim bir şey varsa?" diye düşünüp "bir bilene" danışır ve bu döngü bu şekilde sürüp gider. tabi ki çok daha ofansif ve aşağılayıcı türleri de mevcut ama verdiğim örneğin tehlikeli bir noktaya değindiğini düşünüyorum çünkü kadınların bilinçaltına "sen nereden bileceksin?" mesajı verir ve özgüveni düşük bireyler yaratması olasıdır.

  bilmiyorum diyemeyen erkek.


  en güzel örneklerinden biri de kadının ortaya sorduğu, cevabı muamma "teknik" bir soruya önce bir erkeğin cevap vermesidir. o da bilmiyor halbuki ama "fikir yürütme" denen sadece erkeklere bahşedildiğini zannettiği beceriye başvurur. :) o zeka dolu yürütülmüş fikirleriyle aydınlatır kadını.


  sütyenden, regl kabına; rujdan ağdaya her konuda fikri olan adam siyaset, fizik, magnezyum, sol ayağı sıkan ayakkabı, fındık rekoltesi, eşya hukulku, tarih, seks vs.ye kadar dengi bir kadından daha bilgili olduğundan zaten emindir.

  "şunu okudun mu? şunu biliyor musun?" da der ki sadece iyi bildiği konular üzerine konuşulsun :))

  kadının uzmanı olduğu konuda bile akıl verir. gördüm bu erkeği. kadın bin yıldır o işi yapıyor "öyle değil o" diyor mesela.

  ya da bir arkadaşım kızına uyku tulumu aldı ama biraz büyüktü. idari amir olan erkek müdüre danışma hatasında bulundu.laf olsun diye. ortamda.

  kendisine danışılma gururunu "bilmiyorum, fikrim yok" diyerek heba eder mi?kaçırır mı bu kendini yüceltme fırsatını?

  en son cümlesi " delirdin mi sen? içinde ölür, boğulur kızın" idi. kız yedi yaşında bu arada. kendisinin çocukları iki yaşında.


  "güzelim alakası yok."

  "hayır, öyle değil o."

  "ben anlamıyorum abi bu yaptığınızı"

  "öyle yapmıcaksınız onu.. öyle yaparsanız." vs benzeri cümleye giriş replikleri var. mallar da biraz.


  bir kadın twitter'da bahsetmişti ya. babası gelmiş mutfağa "bu reçel kaynayacak mı daha böyle?" demiş.

  sorsan içindekinin ne reçeli olduğunu bilmez ama onun o kadar kaynamaması gerektiğini düşünüyor o kıt bilgisiyle. neden? çünkü erkek ve kadından daha iyi bilmemesi olası değil.


  güncelleme: bu başlığın şimdilik en uzun yazısını - bir erkek olarak - benim yazmamdan da anlaşılacağı üzere, erkek susmaz. konuşur canına yandığım. anlatır. :( bi o bilir. mansplainingi bile o anlatıverir.


  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk