cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

12 + 11 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • Mahavira

  Canlilara zarar vermeme felsefesinin en az 2600 yillik bir gecmise dayali oldugunu Jain kulturune de bakarak anlayabiliyoruz.


  MO 599-527 yillari arasinda yasamis Jain bilge Mahavira : 'Hicbir canliyi yaralamayin, istismar etmeyin, ezmeyin, kolelestirmeyin, asagilamayin, hicbir canliya iskence etmeyin ve hicbir canliyi oldurmeyin.' (Alinti )

  (#12455 )

  ●'Sırf birisi sizden bunu yapmanızı istediği için kızgın bir demir çubuğu elinizde tutabilir misiniz? O halde sırf arzularınızı tatmin etmek için başkalarından da aynı şeyi yapmalarını istemek sizin açınızdan doğru olur mu? Başkalarının söz ve eylemleriyle bedeninize veya zihninize acı çektirilmesini tolere edemiyorsanız, aynısını söz ve eylemlerinizle başkalarına yapmaya ne hakkınız var?Başkalarına, sana yapılmasını istediğin gibi davran. Tarafınızdan herhangi bir biçimdeki, hayvan veya insan yaşamına yapılan yaralama veya şiddet, kendinize yapılmış olması kadar zararlıdır.' (Alinti)


  ●'Öldürme, acı verme. Şiddetsizlik en büyük dindir.' (Alinti)


  ●'Nefes alan, var olan, yaşayan, hisseden tüm yaratıklar öldürülmemeli, şiddete maruz kalmamalı, istismar edilmemeli, işkence edilmemeli ve sürülmemelidir.' (Alinti)  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk