cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

12 + 15 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • korkak tavuk

  tavukların hissettiği her tehlike karşısında ani olarak verdiği tepkilerden yola çıkılarak korkak ve ürkek insanlar için kullanılan gündelik bir söz.

  en son bu sözü bu sabah kullanıp, hemen ardından ne kadar yanlış olduğunu fark edip o andan itibaren kullanmayı bıraktım. toplum olarak tavuğun çok fazla korktuğunu, bu konuda ne kadar hassas olduğunu bildiğimiz halde hâlâ onu sömürüp, acımadan öldürüp yemeye devam ediyorduk. bir bitki için bu söylem yoktu. ama bir hayvan için vardı ve toplumda sıkça kullanılıyordu. peki bu tavuk sadece başka hayvanlardan ya da doğal afetlerden mi korkup kaçıyordu? yoksa korktuğunu bile bile bilinçli bir şekilde ona zarar vermek isteyen insanlar mıydı ayrıca, belki de en büyük sebep?

  hayvanların korkma ve kaçma güdüsü varsa sevme, acı çekme güdüleri yok muydu? evrim sürecinde insan gibi konuşma yetisine sahip olamamaları onları sömürmeyi hak mı kılıyordu insanca konuşabilenler tarafından? buna kim karar veriyordu? güçlü olduğunu düşünen, kendisinden güçsüz gördüğünün üzerinde karşı konulamazmış gibi bir hakimiyet kuruyorsa bu nasıl barbarlık olarak görülmüyordu?

  en bilindik örnek olarak "kurban denilen kanlı bayram"da yaşamak istediği ve ölmek istemediği için kaçan hayvanlara ne demeliydik? tanrı onları insan için yarattıysa neden korkup kaçıyorlardı? neden bahsedildiği gibi tam bir teslimiyet halinde değillerdi?

  bilimsel olarak baktığını iddia edenler de var olaya. peki öyleyse neden bir insan bebeği, fiziksel olarak engel sahibi olan birini, ruhsal olarak sağlıklı olmayan birini farkında olamayacak, karşı koyamayacak durumda olduğu için kaçamadığını, korkmadığını bildiğimiz halde neden sömürüp, öldürüp yemiyorduk da korkan, kaçan, acı çeken, ölmek istemeyen, sevgiyi bilen bilinç sahibi canlıları sırf insan değiller diye sömürüp, öldürüp yiyorduk? bu türcülük değil miydi?

  doğada da bu varsa neden hayvanların birbirini öldürüp kanlı kanlı yediği gibi yemiyorduk da bir de üstüne pişirip soslar, baharatlar ekleyip yiyorduk? bu doğanın neresinde vardı? neden bunun için doğada olmayan yapay bir sistem kuruldu? neden asıl doğada yaşamıyor bunu diyenler? ...

  evet, en basit bir "korkak tavuk" söylemi de bu gibi nice söylem de insana pek çok şeyi düşündürüyor ve düşündürmeye devam ediyor.
  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk