Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

7 + 12 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • kevser başkara

  kendisi diyetisyen olup, "vegan diyetisyen" olarak tanınmaktadır. ankara üniversitesi, beslenme ve diyetetik mezunudur ve dünya boks şampiyonu ünsal arık'ın diyetisyenidir. websitesine buradan ulaşabilirsiniz.

  Aynı zamanda didim vegfest danışmanıdır

  Enerji devine beslenme danışmanlığı yaptığı sayfasında duruyor.

  Peki bu enerji devi doğaya nasıl tahrip ediyor doğayı nasıl rant alanına çeviriyor.

  Her şey yemek içmek değil her şey para değil.

  Enerji devi şirkete beslenme danışmanlığı yapmış kişi.

  En büyük Şansının "vegandiyetisyen" hesap adını alması olduğunu düşündüğüm, ilk vegan olduğum dönemde instagram önerilerimde çıktığından beri takip ettiğim vegan beslenme danışmanı.

  İlk zamanlarda instagramda kendisine sorulan sorulara "neden cevap vermediği" ile ilgili eleştirilere, hem karşı tarafı ifşalayarak, hem de "para" vurgusu yaparak kullandığı dil hoşuma gitmemişti. Bununla birlikte Soru soran tarafın sınırı biraz aşmış olabileceğini düşünmüştüm.

  Daha sonra şunu farkettim; örneğin kalsiyumla ilgili birşey paylaşıyor, gayet genel bir soru soruyorsun, fikrini almak istiyorsun, dm'den değil direkt postun altına yazıyorsun, cevap verme nezakitini göstermiyor. Bir değil, iki değil, soru gayet mantıklı, özel bir talep değil. Hayır gerçekten özel bir talep olsa tabi ki hakkıdır eğitimini aldığı mesleğinin maddi karşılığını talep etmesi. Kimseye bedavaya danışmanlık yapmasını beklemiyorum.

  Bu kadar etik bir kavramı instagram adın yapıyorsan ve takip edilme nedeninin adında "vegan" kelimesi geçiyor olması ise, vegan takipçilerine biraz daha nazik olmalısın diye düşünüyorum.

  altı yedi aylık vegan iken kendisinden bir ay uzaktan görüntülü konuşma ile diyetisyenlik hizmeti almıştım. amacım nasıl dengeli ve sağlıklı beslenip, neyden ne miktarda yemem gerektiğini öğrenmekti -çevremde bilgi alabileceğim birileri yoktu- danışmanlık fiyatı bana göre yüksekti. son zamanlarda da yüksek fiyatlı mobilya ve giyim işbirlikçilerinin reklamlarını yapmaya devam ediyor.

  sanırsam yarı fenomen yarı diyetisyen ve üstüne de bir parça vegan sosu döküyoruz. fiyat etiketi pahalı olur.

  bir diyetisyenin mutlak vegan olmasına bence gerek yok, iyi bir diyetisyen de vegan beslenmede yardımcı olur. hep iş verdiği kişilerle yaşadığı sorunları, bu sorunları da konuşmak yerine engellemekle çözüm bulan bir profesyonel bir kimse görüyorum. bir dönem böylesi bir tartışmayı facebook grubunda şahit olmuştum.

  sosyal medya sayfalarına baktığımda da tam bir avcı görüyorum. bir tarafta didim belediyesi bir tarafta hürriyet, atv, ntv falan bir tarafta da ünsal arık. ünsal bey zaten uzun zamandır vegan, bunun sponsorlu bir iş olduğu çok çok belli. bir profesyonel sporcu, dibinde yüz tane vegan beslenme uzmanı varken neden istanbul'dan danışmanlık alır.

  vegan adını kullanarak nerede ne kadar kapı varsa hepsini kapmaya çalışıyor. bulunduğu, adının geçtiği her türlü iş, etkinlik ve insanlardan uzak durmaya çalışıyorum. paranız kıymetliyse dikkat edin.

  Çok yazan uzun uzun yazan bir soru sorulduğunda ise iplemeyen arada da bisikletle binen diyetisyen

  hakkındaki bu düşünceleri ilk defa bu sözlükte okuduğum diyetisten. açıkçası bunları nasıl tam olarak fark edemedim ya da kendisine konduramadım diye kendime soruyorum. sırf vegan olduğu için sanırım. rahatsız oluyordum bunlardan kesinlikle. ama şimdi daha da netleşti her şey. pahalı vegan mobilya reklamı, sürekli danışmanlıktan ve danışanlarından bahsetmesi, konuyla ilgili genel sorulara bile cevap vermemesi, … sanırım artık kendisini kendi adıma kara listeye alıyorum. :(

  zamanında vegan türkiye facebook grubunda aleyhine yazılan bir posta etkileşim bıraktığım için beni engelleyen şahıs.

  *neden engellediğini sorduğumda aldığım yanıt bu maalesef. bense arkadaş olduğumuzu düşünüyordum. üzgün smiley.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk