cpm_inboxCount

Yazar adı gereklidir!

Göster Şifre gereklidir!

Şifreni mi unuttun?

Yazar adı gereklidir!

E-posta gereklidir!

Göster Parola gereklidir!

9 + 14 =

Şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdan kayıt olduğunuz e-posta adresinizi girin ve şifrenizi sıfırlayın.

E-posta gereklidir!

Girişe Dön

Kapat
 • keşke daha önce vegan olsaydım

  çoğumuzun rahatsızlık hissettiği konu, schindler's list'in son sahnesinde 'bu arabayı satsam 5, bu yüzüğü satsam 3 kişi daha kurtarabilirdim' temalı monologu andırıyor bana.


  üzmeyin efendim kendinizi, siz bakıp kafanızı çevirmek yerine görmeyi tercih ettiniz, araştırdınız ve farkına vardınız. (bkz:bağlantıyı kurmak) mental olarak, hayatınızda geldiğiniz nokta ve yürümeyi tercih ettiğiniz yol ile, tam olması gereken zamanda fark edip, tam olması gereken zamanda vegan oldunuz.

  yaklaşık 2 yıllık vejetaryenliğimde ilk 1 yıl tek odak noktam et ve türevlerini tüketmiyor olmaktı. ama daha ilk günden bir gün vegan olacağımı biliyordum. sadece bunu nasıl yapacağımı bilmiyordum. vegan olmanın "pahalı" ve zor olacağını sanıyordum. ama vicdanım rahat degildi. önce hayvansal sutu hayatımdan çıkardım, sonra yumurtayı. "mumkun mertebe" vegan beslenmeye başladıgımda butun yanılgılarım yuzume çarptı. bu kadar uzun bir geçiş surecine gerek yokmuş meger. belki bu biraz çevremde hiç vegan olmamasıyla da ilgilidir. 5 gun sonra veganlıkta ilk ayım bitiyor. artık vicdanım rahat.

  keşke daha önce vegan olsaydım.

  ben de bunu dusunuyorum. ornegin brian greene 9 yasinda vejeteryan olmus. 9 yasinda ninesinin getirdigi kemikli bir yemegi gorunce, baglantiyi kurabilmis ve 'ben bunu yemiyorum' demis. sonra buzdolabina gidip kendine bir sandvic hazirlamak istemis. sandvicteki salamin vejeteryan olmadigini ogrenince, ninesi ve ailesi brian greene'in et yememe fikrini birakacagini zannetmis. ama o, salami da yememis, o anda onu da birakmis. ıste bazi insanlarda dogustan gelen farkindalik ve hassasiyete bir ornek. bence bu hassasiyet bir hediye. bende bu farkindalik cok daha gec olustu.

  vegansozlukcom vegansozlukcom vegansozluk